Gdzie Chiny kupują ropę?

Bloomberg

Rosja i Angola wyprzedziły Arabię Saudyjską w wielkości dostaw ropy na rynek chiński.

Dane o imporcie w marcu czarnego złota do Chin podała agencja Bloomberg za Głównym Biurem Celnym ChRL. Najwięcej chińskie firmy kupiły w Rosji – 4,69 mln ton czyli o 0,94 proc. więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej.

Tym samym Rosjanie wyprzedzili Arabię Saudyjską, pomimo że pustynne królestwo eksportowało do Chin o 14 proc. więcej surowca w ujęciu rocznym – 4,55 mln ton. Arabię wyprzedziła też Angola – 4,67 mln ton w marcu – o 29,1 proc. więcej w ujęciu rocznym.

Na czwartej pozycji wśród największych eksporterów ropy do Chin znalazł się Irak (3,07 mln ton, wzrost o 6,4 proc.) a na piątym Iran (2,66 mln ton, o 6 proc. więcej niż rok wcześniej).

Chiny są największym importerem ropy na świecie. Według corocznego raportu energetycznego BP, w 2015 r Państwo Środka najwięcej ropy kupiło w ‚Arabii Saudyjskiej – 174 mln ton, z Angoli -52,4 mln ton a z Brazylii 46,6 mln ton.

Rosyjski eksport na rynek chiński wyniósł 46,2 mln ton. Rosjanie transportują ropę do Chin rurociągami, podczas kiedy pozostali eksporterzy wykorzystują tankowce.

Mogą Ci się również spodobać

Łupkowa rewolucja w Estonii

Według danych Eurostatu Estonia jest najbardziej niezależnym pod względem energetycznym państwem w Unii Europejskiej. ...

Litwa: Gazpromu więcej, ale mniej

W tym roku zwiększy się udział Rosjan w litewskim rynku gazu. To jednak wciąż ...

Fuzja Orlenu i Lotosu: lepiej późno niż wcale

Szkoda byłaby wielka, gdyby ten sensowny projekt rozbił się o różnice zdań między wpływowymi ...

Kto najwięcej straci na Nord Stream 2?

Do 3 procent PKB może stracić Ukraina w wyniku rozbudowy przez Gazprom gazociągu na ...

Rosneft rusza na łowy

Rosyjski koncern chce kupować coraz więcej aktywów na świecie, by zbudować swoją sieć produkcji ...

Minister Emilewicz prognozuje, ile wyniosą podwyżki cen prądu 2020 r.

Potwierdzają się przypuszczenia ekspertów i oczekiwania branży energetycznej: najwyraźniej rząd Mateusza Morawieckiego nie ma ...