Iran chce zainwestować w Hiszpanii

123rf.com

Iran chce zainwestować w rafinerię w Hiszpanii, bu po zniesieniu międzynarodowego embarga zapewnić sobie stałych odbiorców ropy naftowej.

– Najlepszym zabezpieczeniem dla naszej ropy jest inwestowanie w zagraniczne rafinerie – powiedział mediom Abbas Kazemi, prezes państwowego koncernu energetycznego NIORDC.

Iran negocjuje swój udział w nowej rafinerii powstającej w Hiszpanii. Nowy zakład ma przerabiać dziennie 200 tys. baryłek ropy naftowej. Kazemi nie zdradził dokładnej lokalizacji rafinerii, ani nazw firm, które uczestniczą w projekcie – informuje „Wall Street Journal”. Portal tradearabia.com informuje natomiast, że Irańczycy będą właścicielami 50 proc. akcji.

Hiszpańskie media piszą, że zarówno władze w Madrycie, jak i przedstawiciele państwowego koncernu energetycznego Repsol twierdzą, że nic nie wiedzą na temat negocjacji oraz ewentualnych irańskich inwestycji.

Już pod koniec grudnia media informowały, że władze w Teheranie rozpoczęły negocjacje w „kilku krajach Europy, Azji oraz środkowej i południowej Ameryki” w sprawie ewentualnych inwestycji w rafinerie.

Rzecznik prasowy NIORDC potwierdził, że firma chce kupić udziały w rafinerii w Indiach i Brazylii. WSJ pisze też, że prywatne irańskie koncerny paliwowe chciały nabyć udziały w zakładach na terenie Szwajcarii i Francji, ale wciąż obowiązujące sankcje to uniemożliwiły.

Mogą Ci się również spodobać

Im więcej monopolu tym… bezpieczniej

Operator gazociągu Nord Stream 2 odpowiedział na list przeciwników inwestycji. Odpowiedź jest kuriozalna. Operator ...

Jest harmonogram odłączenia sieci bałtyckich od Rosji

Republiki nadbałtyckie, Polska i Komisja Europejska zatwierdziły harmonogram odłączenia Litwy, Łotwy i Estonii od postsowieckiego ...

Estończycy wybierają czystą energię

W Estonii rośnie liczba gospodarstw domowych, które kupują prąd wyłącznie ze źródeł odnawialnych. W ciągu ...

Katastrofa w Fukushimie była bardzo kosztowna dla Japonii

Koszt katastrofy elektrowni atomowej w Fukushimie okazał się dwa razy większy niż pierwotnie szacowano. ...

UE zachłystuje się gazem z Rosji

Udział rosyjskiego gazu w imporcie Unii sięgnął w trzecim kwartale 2018 r. aż 47 ...

Więcej pracy niż węgiel dadzą nam wiatraki?

Prognozy ekspertów dotyczące zatrudnienia w energetyce nie pozostawiają wątpliwości: coraz większe znaczenie będą mieć ...