Orlen nie sprzeda Możejek

Bloomberg

Polska raczej nie będzie sprzedawała rafinerii należącej do spółki zależnej PKN Orlen w Możejkach – powiedział wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki podczas wizyty na Litwie.

Przyznał, że podczas rozmów ze strony litewskiej nie padło pytanie dotyczące ewentualnej sprzedaży przez Polskę Możejek. – Gdyby jednak padło to uspokajałbym, że raczej nie będziemy sprzedawać rafinerii – powiedział Morawiecki. Wszystko zależy jednak od tego, jak to nowe otwarcie we współpracy polsko-litewskiej będzie rzeczywiście przebiegać – dodał wicepremier.

W jego ocenie litewska spółka Orlenu – Orlen Lietuva zaczyna dobrze sobie radzić na rynku ze względu na eksport przetworzonej ropy na Ukrainę. – W tym kraju spółka buduje rynek, a jej obecne udziały sięgają już 10 proc. – tłumaczył Morawiecki.

By je poszerzać konieczna jest jednak budowa rurociągu z Możejek do Kłajpedy, by przetworzoną ropę dalej wysyłać w świat, co jest tańsze i pewniejsze niż transport koleją. Dlatego – jak zaznaczył Morawiecki – konieczne są dalsze spotkania przedstawicieli naszego rządu i zarządu litewskiej spółki z Litwinami.

Mogą Ci się również spodobać

PGNiG i Lotos szukają ropy w Zachodniopomorskiem

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Lotos Petrobaltic rozpoczęły wiercenie otworu poszukiwawczego na koncesji ...

Irak nakręcił cenę ropy

Dziś ropa podrożała o blisko 5 proc… Eksperci wiążą to z wyciekiem surowca z ...

Spodziewane gorsze wyniki, takie same inwestycje w PGE w 2016 r.

Największy wytwórca energii spodziewa się o 300 mln zł niższego wyniku EBITDA w 2016 ...

Total rośnie w siłę w Arktyce

Francuski koncern zwiększa inwestycje w rosyjskiej Arktyce. Podpisał nową umowę z gazowym koncernem Novatek. ...

PGNiG zwiększy wydobycie na Podkarpaciu

Spółka szacuje, że ze złoża Przemyśl pozyska o około 20 mld m sześc. więcej ...

Dlaczego mamy umierać za węgiel?

Największym problemem Polski jest konieczność zamykania elektrowni opartych na węglu, które mają największy wpływ ...