Orlen nie sprzeda Możejek

Bloomberg

Polska raczej nie będzie sprzedawała rafinerii należącej do spółki zależnej PKN Orlen w Możejkach – powiedział wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki podczas wizyty na Litwie.

Przyznał, że podczas rozmów ze strony litewskiej nie padło pytanie dotyczące ewentualnej sprzedaży przez Polskę Możejek. – Gdyby jednak padło to uspokajałbym, że raczej nie będziemy sprzedawać rafinerii – powiedział Morawiecki. Wszystko zależy jednak od tego, jak to nowe otwarcie we współpracy polsko-litewskiej będzie rzeczywiście przebiegać – dodał wicepremier.

W jego ocenie litewska spółka Orlenu – Orlen Lietuva zaczyna dobrze sobie radzić na rynku ze względu na eksport przetworzonej ropy na Ukrainę. – W tym kraju spółka buduje rynek, a jej obecne udziały sięgają już 10 proc. – tłumaczył Morawiecki.

By je poszerzać konieczna jest jednak budowa rurociągu z Możejek do Kłajpedy, by przetworzoną ropę dalej wysyłać w świat, co jest tańsze i pewniejsze niż transport koleją. Dlatego – jak zaznaczył Morawiecki – konieczne są dalsze spotkania przedstawicieli naszego rządu i zarządu litewskiej spółki z Litwinami.

Mogą Ci się również spodobać

Alicja Klimiuk p.o prezesa w Enerdze. Będzie konkurs

Do pełnienia obowiązków prezesa zarządu Energi delegowano wiceprezes ds. operacyjnych Alicję Klimiuk. Ma to ...

Europarlament przeciwko Nord Stream-2

Szef największej frakcji w Parlamencie Europejskim zaapelował o przerwanie rozbudowy gazociągu północnego. – Decyzja ...

Kto zapłaci za Nord Stream 2?

Rosjanie szukają nowego sposobu na sfinansowanie rozbudowy gazociągu północnego. Amerykańskie sankcje znacznie utrudniają realizację ...

USA: Gazów cieplarnianych nie przybędzie

Amerykanie zapewniają, że ich sektor energetyczny przez najbliższe 30 lat nie zwiększy emisji szkodliwych ...

Nord Stream 2 może nie zaspokoić popytu

Popyt na rosyjski gaz w Unii jest tak wysoki, że Gazpromowi może nie starczyć ...

Szwajcaria – lider zrównoważonej energetyki

Bazująca na energii z atomu Szwajcaria ma największą zdolność do dostarczania bezpiecznej, niedrogiej i ...