#RZECZoBIZNESIE: Paweł Odrzywołek: Chrzczenie paliwa to margines

tv.rp.pl

Jakość paliw w Polsce zdecydowanie się poprawiła – mówi Paweł Odrzywołek, Dyrektor Działu Stacji Paliw Shell Polska, gość programu Pawła Rożyńskiego.

Gość prognozował, że jeżeli sytuacja się nie zmieni, to prawdopodobnie ceny paliw nie będą rosły, a nawet są tendencje spadkowe. – Jednak nie można przewidzieć, co się stanie na rynku światowym w przeciągu kolejnego tygodnia – mówił.

Odrzywołek przyznał, że Shell w czasie wakacji notuje wzrost podróży i klientów indywidualnych. – W specyficznych lokalizacjach widać wzrosty obrotu. Jednak sierpień jest też okresem kiedy transport międzynarodowy spada – mówił.

– Najmniejszy ruch na stacjach benzynowych widać na początku roku w pierwszym tygodniu stycznia i od połowy grudnia, kiedy zamiera ruch związany ze świętami – dodał.

Odrzywołek zaznaczył, że rozwój gospodarczy i wzrost zamożności klientów przekłada się na ilość sprzedawanych samochodów. – Zeszły rok był jednym z lepszych. Rośnie też średni koszt pojazdu. Przekłada się to na wzrosty sprzedaży paliw szlachetnych – stwierdził.

Przyznał, że rynek diesla jest wciąż największy w sprzedaży paliw. – Oprócz transportu ciężkiego, wciąż silniki diesla zajmują dominującą pozycję w samochodach osobowych. Widzimy jednak rosnącą ilość samochodów napędzanych benzyną – mówił.

– Największą dynamikę wzrostu na naszych stacjach ma gaz LPG. Koszt produktu jest zdecydowanie niższy niż każdego innego paliwa. Jest to też konsekwencja zakładania instalacji gazowych w samochodach z drugiej ręki importowanych z zachodu – tłumaczył.

Odrzywołek przyznał, że wprowadzenie pakietu transportowego pomaga rynkowi. – Ten rynek zaczyna pracować na konkurencyjnych zasadach bez nielegalnego dumpingu cenowego. Wierzymy, że ta ustawa pomoże zachować czystość obrotu paliwami – ocenił.

Gość zdradził, że z roku do roku notują wzrost sprzedaży na wszystkich rodzajach paliw. Nie powiedział jednak jak duży.

Podkreślił, że rynek stacji paliw to nie jest „samograj”. – To jest trudny biznes. Mamy element zagrożenia produktem, który dystrybuujemy. Mamy zmienność sezonową, czyli odświeżanie paliw przed zimą i latem. Mamy operację 24 godz. na dobę, co wiąże się z ryzykami nocnymi – wyliczył.

Odrzywołek podał, że raporty publikowane przez UOKiK pokazują, iż „chrzczenie paliw” to ok. 3 proc. rynku. – Jest to margines. My w tym roku nie mieliśmy żadnych problemów – mówił.

– Badanie paliw to z jednej strony wykrywanie oszustw i dolewania produktów, które nie powinny znaleźć się w paliwie. Jest to też trzymanie parametrów jak prężność par – tłumaczył.

– W tym roku mieliśmy wielokrotnie kontrolowane wiele stacji i za każdym razem parametry były spełnione – dodał Odrzywołek.

Podkreślił, że jakość paliw w Polsce zdecydowanie się poprawiła.

Odrzywołek tłumaczył, że rynek jest podzielony na dwie części. – Mamy rynek dużych koncernów, mniej więcej 50-55 proc., i rynek prywatnych właścicieli. Wydaje się, że będzie następowało zwiększenie udziału największych – prognozował.

– Rynek też mocno rozwija się w kierunku franczyzy – dodał.

Przyznał, że Shell myśli o montowaniu ładowarek na stacjach do aut elektrycznych w Polsce. – Jednocześnie popieramy inicjatywę unifikacji ładowarek – mówił Odrzywołek.

– W Polsce jeszcze rynek samochodów elektrycznych raczkuje. Czekamy jak to się rozwinie – dodał.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Dąbrowski: Jesteśmy związani z PGG na dobre i na złe

Nasz pomysł wydzielenia elektrowni węglowych jest obecnie analizowany przez rząd – mówi Wojciech Dąbrowski, ...

Niska dywidenda z Energi

Zarząd Energi rekomenduje do podziału między akcjonariuszy 202,9 mln zł. Oznacza to wypłatę 49 ...

Naftogaz wystawia Rosji rachunek za Krym

Ukraiński koncern będzie przed międzynarodowym sądem walczył o zajęte aktywa na Krymie oraz o ...

Eurodeputowani zaniepokojeni Nord Stream 2

Parlamentarzyści naciskają na Komisję Europejską w sprawie planowanego projektu. Chcą oceny zgodności inwestycji z ...

RWE umacnia się na Węgrzech

Należąca do RWE węgierska grupa ELMŰ-ÉMÁSZ przejmuje klientów biznesowych i przemysłowych firmy TIGÁZ – ...

PKN Orlen planuje budowę 6 nowych zbiorników na ropę

PKN Orlen planuje budowę 6 zbiorników do magazynowania ropy naftowej o pojemności 50 tys. ...