Shell traci dziesięć razy

Bloomberg

Zysk brytyjsko-holenderskiego giganta paliwowego zmniejszył się w pierwszym kwartale 9,9 razy.

Royal Dutch Shell podał wyniki za I kw. 2016. Zysk netto był niższy 9,9 raza od wyniki sprzed roku i wyniósł 455 mln dol.. To zła wiadomość dla posiadaczy akcji koncernu. Wartość papieru spadł z 0,69 dol. rok temu do 0,07 dol. na koniec I kw. Także przychody ze sprzedaży były niższe o 26,1 proc. i wyniosły 48,55 mld dol.. I to pomimo, że w wynikach pierwszego kwartału były już zawarte także dane koncernu BG Group, który Shell kupił w lutym.

Strata Shell na poszukiwaniach i wydobyciu (prowadzi je w 40 krajach) wyniosła 1,35 mld dol. podczas kiedy rok temu był tu zysk 1,4 mld dol.. Koncern jak i inni producenci ropy pompował więcej (o 11,1 proc.) osiągając 2,83 mln baryłek na dobę. Największe straty koncern poniósł w segmencie przerobu i zbytu – 32 proc. w dół. Sprzedał 5,22 mln bd produktów naftowych (- 1 proc.).

– Kontynuujemy obniżanie naszych kosztów, by dobrze zarządzać bazą finansową w sytuacji obecnych, niskich cen ropy – tłumaczy wyniki koncernu jego prezes Ben van Beurden.

Jednak nie tylko ceny ropy zdają się mieć wpływ na słabe wyniki koncernu. Shell zaangażował się w wątpliwe dla wielu posiadaczy akcji ale też specjalistów, inwestycje w Rosji. Jest strategicznym partnerem Gazpromu, co może go drogo kosztować.

W koncernie zdają sobie z tego sprawę. W kwietniu Shell wycofał się z objęcia blisko połowy udziałów w projekcie budowy fabryki LNG pod St. Petersburgiem wspólnie z Gazpromem. Shell, który na początku miał objąć w spółce 49 proc. udziałów (resztę Gazprom), obniżył swoje deklaracje do 25-35 proc. Jeżeli nie znajdzie się trzeci chętny do wyłożenia pieniędzy, to projekt ma małe szanse powodzenia.

Mogą Ci się również spodobać

Gotowe jest trzy czwarte Nord Stream 2

Gazprom pochwalił się, że gotowe jest 75 procent dwóch nowych nitek gazociągu północnego. Ani ...

Iran nie zamrozi wydobycia

Chwieje się naftowe porozumienie. Teheran nie zgadza się na zmniejszenie swojego udziału w rynku ...

Unimot ma nowego prezesa

Od Nowego Roku pracami zarządu paliwowej spółki pokieruje Maciej Szozda. Dotychczasowy prezes obejmie stanowisko ...

CBA znowu zatrzymało byłego prezesa Orlenu

Jacek K. oraz właściciele i członkowie zarządów agencji eventowych są podejrzani m.in. o niegospodarność, ...

Wenezuela przerywa wydobycie ropy!

Energetyczny blackout Wenezueli spowodował zatrzymanie większości pomp na złożach ropy w tym kraju. Ropa ...

Kłopoty krajowych elektrowni z paliwem

Polskim elektrowniom zaczyna brakować paliwa. Ministerstwo Energii nie widzi problemu. Rozpaczliwe pisma do spółek ...