Rząd chce podnieść cenę benzyny

Bloomberg

Podwyżka opłaty paliwowej ma być jednym ze źródeł finansowania budowy dróg. Benzyna i olej napędowy zamiast tanieć, mogą zdrożeć.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa poinformowało, że chce w ten sposób zdobyć od 20 do 40 mld złotych w ciągu dziesięciu lat. Opłata paliwowa, która w 80 procentach zasila fundusz drogowy, a w pozostałej finansuje inwestycje na kolei, miałaby wzrosnąć o 10 groszy na litrze paliwa.

Resort szykuje pakiet zmian, który ma przynieść oszczędności w realizacji inwestycji drogowych. Przewiduje się m.in. budowę dróg bez rezerwy pod dodatkowy pas ruchu w przyszłości, ujednolicenie projektów obiektów inżynieryjnych, zredukowanie kosztów związanych z ochroną środowiska. Będzie także rozszerzany system poboru opłat viaToll.

Zmiany mają być wprowadzone w przepisach dotyczących zamówień publicznych czy realizacji samych kontraktów. Do udziału w finansowaniu inwestycji drogowych będą zachęcani inwestorzy prywatni, m.in. poprzez rozszerzenie formuły PPP.

Mogą Ci się również spodobać

Zarząd JSW skarży się na urzędnika z resortu energii

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej skierował do ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego krytyczne pismo w sprawie ...

Rośnie strata Petrolinvestu

Spółka ponosi coraz większe straty. Powody cały czas są te same. Ponadto po raz ...

Coraz mniej polskiego węgla

Spadku wydobycia czarnego paliwa jak na razie nie udało się zatrzymać. Spółki górnicze są ...

Amerykanie największym wygranym OPEC+

Na zamrożeniu wydobycia ropy najwięcej zyskali ci, którzy w nim nie wzięli udziału. Przede ...

Trump wypowiada porozumienie paryskie

USA rozpoczynają procedurę wychodzenia z porozumienia paryskiego – poinformował Sekretarz Stanu Mike Pompeo. Procedura ...

Węglowe zyski idą na podwyżki

Zamiast rewolucji w górniczych wynagrodzeniach w spółkach węglowych mamy sowite podwyżki płac. Związkowcy zgodzili ...