Rosja na spotkaniu OPEC

Bloomberg

Przedstawiciel Rosji weźmie udział w spotkaniu państw OPEC z krajami produkującymi ropę, ale nie będącymi członkami kartelu.

Rosyjski minister energii Aleksander Nowak potwierdził informacje agencji AFP.

OPEC zaprosił na spotkanie w sobotę w Wiedniu 14 producentów ropy, m.in. z Meksyku, Kazachstanu, Omanu, Bahrajnu, Kolumbii, Egiptu, Trynidadu i Tobago, Turkmenistanu, Azerbejdżanu i Brunei. Kartel chce omówienia sprawy szerszej współpracy państw producentów ropy naftowej w zmniejszeniu dostaw na rynki paliw.

30 listopada państwa zrzeszone w OPEC porozumiały się w sprawie ograniczenia wydobycia surowca przez kraje kartelu do 32,5 mln baryłek dziennie. Umowa ma zacząć obowiązywać od początku 2017 r.

Rosja zadeklarowała zmniejszenie dostaw swojej ropy o 300 tys. baryłek dziennie.

Firmy w USA pompują więcej

Tymczasem w USA liczba czynnych odwiertów rośnie już od 5 tygodni i jest obecnie najwyższa od stycznia 2016 r. – wynika z danych firmy Baker Hughes Inc. – wynosi 477 odwiertów. Od końca maja liczba odwiertów w USA wzrosła o 161.

– Teraz rynki będą patrzeć jednak na aktywność amerykańskich producentów ropy z łupków w ciągu najbliższych tygodni i to może stanowić opór dla znaczących wzrostów cen surowca – ocenia David Lennox, analityk rynku surowców w Fat Prophets w Sydney.

– OPEC pokonał pierwszą przeszkodę uzgadniając zmniejszenie dostaw ropy z kartelu. Druga przeszkoda – to czy kraje kartelu będą się do tego stosować. Przestrzeganie porozumienia o zmniejszeniu produkcji ropy to podstawowa sprawa – dodaje.

Ceny nie spadną za mocno

– Biorąc pod uwagę zawarte porozumienie przez kraje OPEC jakiekolwiek zmiany cen ropy w dół z obecnych poziomów będą raczej małe – ocenia Ric Spooner, analityk rynku w CMC Markets w Sydney.

– Na rynkach są jednak obawy, że producenci ropy z łupków bardzo szybko znajdą się na rynku w sytuacji tak dużego wzrostu cen surowca – dodaje.

Mogą Ci się również spodobać

Szansa dla wiatraków

Resort energii pracuje nad zasadami rozdzielania wsparcia dla odnawialnych źródeł w przyszłym roku. Prawdopodobnie ...

Wyższe rachunki za prąd, ale tylko trochę

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy dystrybutorom energii elektrycznej oraz tzw. sprzedawcom z urzędu. ...

Jordania nie chce atomu z Rosji

Amman zerwał projekt budowy przez Rosjan jordańskiej elektrowni atomowej wysokiej mocy. Rosjanie nie narzekają ...

Rosneft wspiera Kurdystan

Największy rosyjski koncern paliwowy zapłacił awansem 2,1 mld dol. autonomicznym władzom irackiego Kurdystanu. To ...

Nielegalny kabel w elektrowni atomowej

Służby bezpieczeństwa Ukrainy zapobiegły katastrofie w Południowo-Ukraińskiej Elektrowni Atomowej. Został tam zainstalowany „na dziko” siłowy ...