Spółka w komunikacie prasowym zapewnia, że jest optymalnym inwestorem dla siłowni. Jej przejęcie pozwoli na stworzenie „efektywnego kosztowo i operacyjnie obszaru produkcji energii w oparciu o własny surowiec”. To dlatego, że zależna od Enei kopalnia Bogdanka dostarcza do Połańca węgiel.

– Nasze dążenie do objęcia systemowych aktywów wytwórczych, których właścicielem jest Engie wpisuje się w jeden z ważniejszych punktów naszej strategii – wzrost zainstalowanej mocy konwencjonalnych źródeł wytwarzania, na którym oprzemy wzrost sprzedaży energii, bilansując te dwa parametry wewnątrz grupy – powiedział cytowany w komunikacie Mirosław Kowalik, prezes Enei.

Engie Energia Polska to w tej chwili piąty największy producent energii w kraju. Z elektrownią w Połańcu o mocy ok 1,9 GW (w tym blok na biomasę o mocy 200 MW), firma odpowiada za 5 proc.

W ostatnich latach Elektrownia Połaniec zrealizowała intensywny program modernizacyjny, zwiększający sprawność produkcji oraz dostosowujący urządzenia wytwórcze do obowiązujących standardów środowiskowych. Siłownia należy do grona młodszych elektrowni systemowych w Polsce – pierwszy blok rozpoczął pracę w 1979 r. a ostatni, ósmy, w 1983 r.