Wyłączność na negocjacje w Połańcu dla Enei

materiały prasowe

Enea uzyskała od Engie wyłączność na dalsze prowadzenie negocjacji w sprawie zakupu Elektrowni Połaniec. Będzie ona obowiązywała do końca 2016 r.

Spółka w komunikacie prasowym zapewnia, że jest optymalnym inwestorem dla siłowni. Jej przejęcie pozwoli na stworzenie „efektywnego kosztowo i operacyjnie obszaru produkcji energii w oparciu o własny surowiec”. To dlatego, że zależna od Enei kopalnia Bogdanka dostarcza do Połańca węgiel.

– Nasze dążenie do objęcia systemowych aktywów wytwórczych, których właścicielem jest Engie wpisuje się w jeden z ważniejszych punktów naszej strategii – wzrost zainstalowanej mocy konwencjonalnych źródeł wytwarzania, na którym oprzemy wzrost sprzedaży energii, bilansując te dwa parametry wewnątrz grupy – powiedział cytowany w komunikacie Mirosław Kowalik, prezes Enei.

Engie Energia Polska to w tej chwili piąty największy producent energii w kraju. Z elektrownią w Połańcu o mocy ok 1,9 GW (w tym blok na biomasę o mocy 200 MW), firma odpowiada za 5 proc.

W ostatnich latach Elektrownia Połaniec zrealizowała intensywny program modernizacyjny, zwiększający sprawność produkcji oraz dostosowujący urządzenia wytwórcze do obowiązujących standardów środowiskowych. Siłownia należy do grona młodszych elektrowni systemowych w Polsce – pierwszy blok rozpoczął pracę w 1979 r. a ostatni, ósmy, w 1983 r.

Mogą Ci się również spodobać

Nowy statut Polenergii

Nadzwyczajne walne zgromadzenie Polenergii przyjęło zmiany w statucie niekorzystne dla mniejszych współwłaścicieli spółki. Funduszom ...

Rozstanie z rosyjskim gazem

Gazpromowi zależy na utrzymaniu udziałów w rynku europejskim. W efekcie może zacząć sprzedawać gaz ...

Słona cena Przyjaźni

Zanieczyszczony chlorem rurociąg Przyjaźń kosztował już rosyjskie koncerny naftowe ponad 50 mln dolarów strat. ...

Aukcje nie są pewne

Najpóźniej w czerwcu można się spodziewać zakończenia prac nad projektem nowelizacji ustawy o odnawialnych ...

PGNiG zwiększy dostawy CNG

Koncern będzie sprzedawał coraz więcej sprężonego gazu do MPK w Rzeszowie. To rezultat wzrostu ...

Gaz, ekologiczna alternatywa węgla

Chcemy, aby w 2022 r. 90 proc. Polaków miało dostęp do gazu – zapowiedział ...