Money/CNN: OPEC wygrywa wojnę z USA

Bloomberg

Strategia OPEC nieobniżania poziomu wydobycia ropy pomimo spadającej cyny surowca na globalnych rynkach zaczęła przynosić efekty. Amerykański przemysł naftowy ponosi znacznie większe straty od 12 państw zrzeszonych w kartelu.

Do takich wniosków doszedł portal Money/CNN po opublikowaniu przez Międzynarodową Agencję Energetyczną (IEA) miesięcznego raportu na temat sytuacji na globalnych rynkach.

Według prognoz IEA wydobycie ropy w krajach niezrzeszonych w OPEC ma się zmniejszyć w przyszłym roku, co będzie pierwszym spadkiem odnotowanym od 2008 roku. Najmocniej dotkniętym krajem mają być Stany Zjednoczone, gdzie spółki naftowe już od jakiegoś czasu podejmują decyzje o zmniejszaniu wydobycia. Spadające ceny ropy, które w tym tygodniu osiągnęły już najniższy poziom od sześciu lat, pogłębią jeszcze ten trend. W porównaniu ze szczytowym okresem wydobycia w październiku 2014 liczba aktywnych odwiertów zmniejszyła się w USA o 59 proc.

Może to oznaczać, że strategia OPEC aby przez wojnę cenową wyeliminować z rynku innych producentów ropy gorzej radzących sobie z niskimi cenami, zaczęła przynosić efekty. Kolejny spadek ropy naftowej poniżej progu 50 dolarów za baryłkę może okazać bardzo trudny dla krajów, gdzie koszty wydobycia surowca są relatywnie wysokie. Według prognozy IEA, dzienne wydobycie ropy w krajach nienależących do OPEC zwiększy się w 2015 roku o 1,1 miliona baryłek do poziomu 58,1 baryłek dziennie. Jednak w 2016 produkcja ropy w tych krajach ma spaść średnio o 200 tysięcy baryłek dziennie. IEA przewiduje w tym samym czasie dalszy wzrost wydobycia w krajach OPEC, tym bardziej, że należący do kartelu Iran będzie chciał wykorzystać zniesienie sankcji po zawarciu porozumienia w sprawie ograniczenia programu nuklearnego

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

W wakacje drożyzny na stacjach paliw nie będzie

Popyt na diesla i benzyny nadal będzie rósł, a ich sprzedawcy więcej zarobią. Mimo ...

Hitachi rezygnuje z jądrowego projektu w W. Brytanii

Japoński konglomerat Hitachi postanowił zamrozić projekt budowy elektrowni jądrowej w W.Brytanii za 3 bln ...

Orlen złożył propozycje warunków zaradczych

Płocki koncern wykonał kolejny krok, który ma go przybliżyć do uzyskania zgody Komisji Europejskiej ...

Liczniki inteligentne, ale jednak dziurawe?

Energa Operator i grupa Arcus od ponad dwóch lat toczą sądowe batalie. Tymczasem dane pomiarowe ...

PGNiG uruchomiło blok energetyczny

W Gilowicach koncern rozpoczął produkcję prądu. Zainstalowany generator zasilany jest metanem ze górnośląskich pokładów ...