Turcy nie chcą rosyjskiej ropy

Po stracie tureckiego rynku gazowego, Rosja może też stracić pozycję na tureckim rynku ropy. Rosyjski surowiec zastąpiła tam lepszej jakości ropa z Norwegii i Iraku.

Publikacja: 29.09.2020 08:59

Turcy nie chcą rosyjskiej ropy

Foto: Bloomeber

Największa i najnowocześniejsza turecka rafineria STAR (uruchomiona w 2018 r), zrezygnowała z zakupów rosyjskiej ropy i zastąpiła dostawy marki Urals surowcem z Iraku i Norwegii, poinformowała agencja Reuters.

STAR to zakład przerabiający 210 tys. baryłek dziennie. Rafineria należy do SOCAR – azerskiego państwowego koncernu paliwowego. Zakłady drugi miesiąc z rzędu nie kupują rosyjskiej ropy, choć w przeszłości były jednym z największych klientów rosyjskich nafciarzy.

""

Tankowiec/Bloomberg

energia.rp.pl

W sierpniu Rosja musiała o niemal połowę zmniejszyć eksport do Europy, by wywiązać się z zobowiązań porozumienia o redukcji wydobycia OPEC +. Dostawy na europejski rynek przez port Ust-Ługa spadły w porównaniu z kwietniem o 43 proc. do 1,098 mln ton. Eksport przez Primorsk był niższy o prawie połowę: 2,003 mln ton w sierpniu wobec 3,93 mln ton w kwietniu. Dostawy na południe Europy wysyłane tankowcami przez Noworosyjsk załamały się prawie czterokrotnie.
W efekcie Rosja przez 8 miesięcy 2020 roku sprzedała przez swoje porty 64,817 mln ton ropy, czyli o 21 procent mniej niż w tym samym okresie rok temu.

W tej sytuacji menadżerowie STAR kupili w sierpniu po raz pierwszy zamiast Urals, nową norweska markę Johan Svedrup (weszła na rynek w 2019 r). A także iracką Basra, zbliżoną właściwościami do rosyjskiej.

„Johan Sverdrup daje lepsze marże i zawiera mniej siarki niż Urals. Basra jest również bardziej opłacalna. Urals to najgorsza oferta za porównywalne pieniądze spośród trzech wymienionych”- powiedział agencji rzecznik śródziemnomorskiej rafinerii.

Dlatego także we wrześniu kierownictwo STAR zdecydowało się nie importować ropy z Rosji. Od początku roku rafineria kupiła w federacji 1,2 mln ton rosyjskiej ropy. To pięć razy mniej niż w 2019 roku.

""

Wydobycie ropy przez Rosneft/Bloomberg

energia.rp.pl

Surowce i Paliwa
Orlen obniży wartość majątku petrochemicznego o 10,2 mld zł
Surowce i Paliwa
Azoty mają nowy zarząd. Przed spółką wiele wyzwań
Surowce i Paliwa
Nowy zarząd Orlenu poznamy w najbliższych dniach. Będzie potrzebny nowy konkurs?
Surowce i Paliwa
O posady w zarządzie Azotów stara się 73 kandydatów
Surowce i Paliwa
W Polsce wydobywa się coraz mniej gazu i ropy