Rosyjski gaz pozostanie w Europie

Bloomberg

Niezależnie od rozwoju sytuacji politycznej, rosyjski gaz pozostanie ważnym surowcem na rynku Unii. A Niemcy i Wielka Brytania jeszcze długo będą od niego zależne.

– Jeżeli popatrzymy na rynek gazu, to udział który Europa dostaje z Rosji wynosi już ponad jedną trzecią. Jest oczywiście wydobycie własne, ale jest ono niewielkie. Import z Rosji pozostanie ważnym źródłem zaopatrzenia w gaz Unii, w szczególności Niemiec – oceniła Nannett Hechler-Feyderb szefowa departamentu strategii inwestycyjnej Credit Suisse w rozmowie z agencją Nowosti.

Chodzi o to, że Niemcy tracą dwa ważne dotąd źródła produkcji prądu – energetykę jądrową (po katastrofie w japońskiej elektrowni Fukushima w 2011 r Niemcy zdecydowali do 2032 r zamknąć wszystkie swoje siłownie atomowe) a także z węgla (ze względów ekologicznych). Na to miejsce ma przyjść zielona energia, ale zdaniem Credit Suisse, rozwój OZE nie jest tak dynamiczny, by udało się skutecznie zastąpić wycofywane źródła.

– A to oznacza, że w krotko i średnioterminowej perspektywie Niemcy pozostaną zależne od gazu z Rosji – dodała Nannett Hechler-Feyderb.

Natomiast Wielka Brytania anonsuje ostatnio chęć ograniczenia zakupów gazu w Rosji. Jego obecność na Wyspach rośne od paru lat (dwa lata temu Wielka Brytana zaczęła importować więcej rosyjskiego gazu niż Polska) w miarę wyczerpywana się brytyjskich złóż Morza Północnego. Wielka Brytania jest w procesie wychodzenia w Un więc po jego zakończeniu relacje ze wspólnotą będą trudniejsze. A to działa na korzyść zakupów gazu w krajach trzecich w tym w Rosji.
– Dlatego zakładamy że zmniejszane udziału rosyjskiego gazu będzie zachodzić stopniowo. Ne uważam by Wielka Brytania nagle stała sę producentem gazu netto lub zróżnicowała źródła – dodała Szwajcara.

Agencja Eurogas oszacowała, że 28 krajów Unii zwiększyło w 2017 r popyt na gaz o 6 proc. w ujęciu rocznym do 447 mld m3. Oprócz Rosji, członkowie wspólnoty kupują gaz w Norwegii – to drugi dostawca gazu na rynek Unii – 116 mld m3 w 2016 r. A także w Holandii (53 mld m3), Algierii (42 mld m3), oraz Katarze (LNG – 24 mld m3), Nigerii (LNG – 10 mld m3), Azerbejdżanie, Iranie i innych.

W strategii Gazpromu zadania związane z rynkiem Wspólnoty wyglądają jeszcze bardziej ambitnie. Rosjanie chcą mieć za pięć lat już 40-procentowy udział. Aby to osiągnąć muszą jeszcze silniej skrępować Europę swoimi gazociągami – Nord Stream-2 i Turecki Potok.

Według danych Gazpromu export udział Wielkiej Brytanii w eksporcie Gazpromu wynosi 18,36 proc.. W minionym roku wyspiarze kupili w Rosji 16,3 mld m3 (Polska – 10,5 mld m3 – 5,39 proc. udział). Największy klient Niemcy – 53,5 mld m3 (wzrost o 4 mld m3 r/r) co daje im 27,5 proc. udziału w sprzedaży zagranicznej Rosjan.

Mogą Ci się również spodobać

URE po raz kolejny wzywa firmy energetyczne do wyjaśnień

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wezwał sprzedawców energii oraz operatorów systemów elektroenergetycznych do przedstawienia informacji ...

Nie cała Europa zasysa gaz z Gazpromu

Eksport rosyjskiego koncernu w Europie wzrósł o ponad 11 proc. Najwięcej kupują biznesowi sojusznicy ...

PGNiG zarezerwowało moce w Baltic Pipe

Giełdowa spółka zawarła już odpowiednie porozumienia na rezerwację zdolności przesyłowych z polskim Gaz-Systemem i ...

Orlen bliżej przejęcia Kicking Horse

Spółka pośrednio zależna od płockiego koncernu otrzymała zgodę akcjonariuszy oraz sądu na zakup kanadyjskiej ...

Zamieszanie wokół taryfy na gaz dla PGNiG

URE podał, że nowy, niższy cennik może wejść w życie od 1 lutego. Jednak ...

Szef MSZ: mam nadzieję, że projekt Baltic Pipe zostanie zrealizowany w ciągu 5-6 lat

Polskę i Norwegię łączy wielki projekt połączenia gazowego przez Danię (Baltic Pipe), który, mam ...