Rosja chce współrządzić w OPEC

Bloomberg

Wspólny organ współpracy OPEC z krajami spoza kartelu mógłby powstać po wygaśnięciu obecnej umowy o ograniczeniu wydobycia ropy w końcu roku — oświadczył minister energetyki Rosji, Aleksander Nowak.

Na razie nie ma mowy o przystąpieniu Rosji do OPEC — dodał. Saudyjski następca tronu, książę Mohamed ben Salman, powiedział w marcu agencji Reutera, że Arabia i Rosja pracują nad bezprecedensowym długoterminowym porozumieniem w okresie 10-20 lat, które mogłoby doprowadzić do przedłużenia obecnej umowy o mniejszym wydobyciu.

Minister Nowak poinformował, że rozmawiał ze swoim saudyjskim odpowiednikiem, Khalidem al-Falih, o długoterminowej współpracy i stwierdził, że obecny mechanizm wzajemnych działań okazał się skuteczny. — Zastanawiamy się obecnie nad formą współpracy, która mogłaby być dłuższa w czasie, obejmując możliwość kontroli rynku, wymianę informacji i w razie konieczności podejmowanie pewnych wspólnych działań — powiedział dziennikarzom.

Rosja, największy producent ropy na świecie, współpracowała już z OPEC w ograniczeniu wydobycia i wywołania wzrostu cen, które zmalały ze 110 dolarów w 2014 r. do niecałych 30 w 2016 r. Obecne porozumienie o ograniczeniu łącznego wydobycia o 1,8 mln baryłek dziennie zaczęło obowiązywać w 2017 r. i w listopadzie zostało przedłużone do końca 2018 r. To pozwoliło baryłce ropy Brent z M. Północnego zdrożeć do ok. 70 dolarów. Rosja zobowiązała się ze swej strony do zmniejszenia pompowania o 300 tys. bd wobec poziomu z października 2016.

– Ograniczenie wydobycia nie jest panaceum, to konieczne posunięcie — stwierdził A. Nowak i dodał, że narzuca się szersza współpraca Rosji z kartelem. Stosunki Rosji z Arabią Saudyjską poprawiły się w ostatnich miesiącach częściowo dzięki udanej realizacji umowy o ropie. Król Salman złożył wizytę w Moskwie w 2017 r., ważna delegacja saudyjska weźmie udział w majowym forum gospodarczym w Petersburgu, z udziałem W. Putina.

Minister Nowak dodał też, że nie ma w stadium przygotowań żadnego konkretnego projektu długofalowej współpracy z OPEC, a nowe propozycje zostaną omówione w kwietniu w Dżiddzie na posiedzeniu komitetu ministrów OPEC, odpowiadającego za kontrolę przestrzegania obecnego porozumienia.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Energetyka szykuje zielony zwrot

Akcje energetyki schodziły podczas środowej sesji jak świeże bułeczki. Notowania nakręciły pokazane przez sektor ...

Mocno spada kurs PKN Orlen

Inwestorzy obawiają się, że nowy zarząd zaangażuje koncern w realizację nierentownych, długotrwałych i drogich ...

Gazprom i Naftogaz siadają do stołu

Szefowie koncernów negocjują dostawy gazu na 2016 rok. Gazprom jest gotowy dać zniżkę, ale ...

Gazprom ma umowę na drugą nitkę Tureckiego Potoku

Rosyjski Gazprom poinformował w poniedziałek o podpisaniu w Amsterdamie kontraktu na budowę drugiej nitki ...

Rosja nie chce drogiej ropy

Cena ropy na światowych rynkach jest dziś zawyżona. Dla Rosji i świata bezpieczniej jest, ...

Obniżka zużycia prądu: przedsiębiorcy zarobią

Tego lata nie będzie problemów z dostawą energii – zapewnia operator systemu. Ale już ...