Rosneft sprzedał aktywa w Wenezueli. Wiemy, kto kupił

Headquarters of the OAO Rosneft oil company in Moscow, Russia/Bloomberg

Objęty amerykańskimi sankcjami rosyjski gigant paliwowy wycofuje się z Wenezueli. Rosneft sprzedał swoje aktywa w tym kraju. Złoża ropy i gazu, udziały w petrochemiach należą teraz do… rządu Rosji.


Rosneft poinformował, że sprzedał swoje wenezuelskie aktywa i wycofał się z tego kraju:
„Rząd Federacji Rosyjskiej zakupił od Rosneft aktywa w Wenezueli. Ich właścicielem została firma w 100 procentach należąca do rosyjskiego skarbu państwa” – pisze agencja RIA Nowosti. W wyniku sprzedaży wenezuelskich aktywów Rosneft otrzyma 9,6 proc. udziałów w niewymienionej z nazwy firmie.

Igor Sechin, chief executive officer of Rosneft PJSC, shakes hands with Nicolas Maduro, president of Venezuela, after signing natural gas deals with Petroleos de Venezuela SA (PDVSA) in Caracas, Venezuela, on Thursday, July 28, 2016. The agreements included a deal for Rosneft to participate in the Mariscal Sucre natural gas project. Photographer: Carlos Becerra/Bloomberg

„Rosneft jest objęty zaostrzonymi amerykańskimi sankcjami. Na przełomie 2019/2020 r. sankcje te objęły dwie spółki handlowe koncernu (Rosneft Trading i TNK Trading -red). Dlatego myślę, że to posunięcie ma przede wszystkim wyprowadzić koncern spod amerykańskich ograniczeń” – ocenił Dmitrij Burych z Rosyjskiego Instytutu Studiów Strategicznych. Dodaje, że chodzi o zapewnienie rosyjskim firmom pracującym w Wenezueli parasola ochronnego ze strony państwa rosyjskiego 
„ Nie wychodzimy z Wenezueli, tylko przeformowujemy nasze stosunki i wyprowadzamy na nowy poziom jakościowy. Rosyjski rząd nie będzie tak mocno się oglądać na ograniczenia finansowe, które mają inni działający na tym rynku” – podkreśla Burych.

Petroleum company, Venezuela/Bloomberg

Na razie Amerykanie nie skomentowali decyzji Rosneft. Biały Dom dał Rosjanom czas do 20 maja na likwidację biznesu w Wenezueli. Tamtejszy reżim jest nieuznawany przez większość świata; swoją nieudolnością i skorumpowaniem doprowadził kraj, posiadający najwięcej ropy na świecie, na gospodarcze i społeczne dno.

Rosyjskie inwestycje w Wenezueli, w tym kredyty i przedpłaty za dostawy ropy ze strony Rosneft wynoszą około 6 mld dol. Reuters podliczył, że od 2006 r Kreml i państwowy koncern naftowy Rosneft skredytowali Wenezuelę łącznie na 17 mld dol.

A resident lit by the lights of vehicles walks in the Chacao neighborhood of Caracas, Venezuela, on Thursday, March 7, 2019. More than 16 hours after Venezuela’s lights flickered out, millions remain without power, leaders are trading accusations of conspiracy and the unraveling nation’s people are shouldering yet another burden. Photographer: Carlos Becerra/Bloomberg

W 2016 r Rosneft i wenezuelski państwowy koncern PDVSA podpisały szereg porozumień, w tym o partnerskie strategicznym. Rosjanie dostali prawo poszukiwań i wydobycia na szelfie Wenezueli oraz handlu wenezuelską ropą i produktami naftowymi. Rosneft był udziałowcem w pięciu projektach wydobywczych Wenezueli (m.in. na szelfie i w dorzeczu Orinoko). Łączne zasoby złóż, na których pracują Rosjanie sięgają 20,5 mld ton.


Wenezuela posiada największe zasoby ropy na świecie (ok. 17 proc. wszystkich udowodnionych). W 2005 r wydobywała 3,3 mln baryłek dziennie. W 2019 r było to średnio 750 tys. baryłek dziennie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Stawka większa niż węgiel

Przy obecnej wiedzy o skutkach zmian klimatu postulat jak najszybszego odejścia od węgla trudno ...

Górnicze związki straciły kontakt z rzeczywistością

Kolejne żądania płacowe pracowników kopalń pokazują, że panowie na Śląsku i Zagłębiu żyją w ...

Woźniak: Grozi nam kryzys, zwłaszcza zimą

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Woźniak: Grozi nam kryzys, zwłaszcza zimą ...

Turcja walczy o tani gaz

Ankara chce przez międzynarodowy sąd wymusić na Moskwie zniżkę większą niż rosyjska propozycja. – ...

USA winduje ceny ropy, Turcja – obniża

Dobre dane gospodarcze z USA przekonały rano inwestorów do większych zakupów ropy. cena poszła ...

Energetyka jądrowa za wolna i za droga w ratowaniu klimatu

Energetyka jądrowa traci pozycję wobec odnawialnych źródeł pod względem mocy i kosztów, bo reaktory ...