Ogromny popyt na akcje Aramco

AFP

Inwestorzy instytucjonalni zapisali się w ramach IPO giganta naftowego Aramco na jego akcje za 64 mld riali (17,1 mld dolarów) a  indywidualni na 10 mld (2,58 mld USD) – podał dziennik „Al Arabiya”.

Po 4 dniach zapisów oferta dla inwestorów instytucjonalnych została w pełni wyczerpana, termin ich zapisów kończy się 4 grudnia, osoby prywatne mają czas do 28 listopada.

– Poziom zapisów w obu kategoriach w ciągu pierwszych 5 dni osiągnął rozmiary bez precedensu, co świadczy o zaufaniu inwestorów do Aramco. Zakładamy dalszy wzrost zapisów w pozostałym okresie oferowania akcji – oświadczył wiceprezydent działu inwestycyjnego banku Samba Capital, Rania Nashar. Inny bankier spodziewa się na zakończenie okresu zapisów, że popyt przekroczy wielkość oferty trzy-cztery razy.

Aramco zamierza sprzedać na giełdzie 1,5 proc. swego kapitału, ok. 3 mln akcji w cenie 30-32 riale (8-8,53 USD), co daje wartość IPO do 96 mld riali  (24-25,5 mld USD) i potencjalną kapitalizację rynkową 1,6-1,7 bln dolarów. Cena emisyjna zostanie ogłoszona 5 grudnia.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PKP Energetyka nie wydzieli dystrybucji

PKP Energetyka zawiesza projekt wydzielenia aktywów dystrybucyjnych do oddzielnej spółki. – Ten punkt porządku ...

Irak zalewa USA swoją ropą

Mimo destabilizacji na Bliskim Wschodzie i sukcesów Państwa Islamskiego, Stany Zjednoczone importują coraz więcej ...

Nowoczesna energetyka potrzebuje wody ultraczystej

Woda bez wątpienia jest podstawowym i jednocześnie najważniejszym surowcem, dającym życie, umożliwiającym egzystencję i ...

Statoil zachęca do dobrowolnych odejść

Norweski koncern energetyczny zachęca pracowników do dobrowolnych odejść. Każdy pracownik koncernu, który zdecyduje się ...

Jest nowy pełnomocnik ds. górnictwa

Jonasz Drabek został nowym pełnomocnikiem ministra aktywów państwowych ds. górnictwa węgla kamiennego. Zastąpił na ...

Spadnie opłacalność wydobycia gazu i helu

Planowane wprowadzenie nowej daniny może spowodować zamkniecie części krajowych kopalń, zwłaszcza tych o stosunkowo ...