Duży popyt na euroobligacje Naftogazu

Bloomberg

Ukraiński koncern sprzedał 7-letni euroobligacje na kwotę 0,5 mld dol. Chętni złożyli oferty 2,9 raza przekraczające wielkość emisji, organizowanej przez Citi.

 

Zachętą było oprocentowanie ukraińskich papierów – 7,625 proc. rocznie. Popyt na ukraiński dług okazał się 2,9 raza większy od oferty. Obligacje trafiły do instytucjonalnych inwestorów z USA, Wielkiej Brytanii i innych państw Unii a także z Azji i Ameryki Południowej.

W Naftogazie podkreślają, że udało się otrzymać najniższe oprocentowanie, ze wszystkich papierów dłużnych emitowanych przez ukraińskie koncerny państwowe w tym roku. Menadżerowie zdają sobie jednak sprawę, że oprocentowanie jest wciąż wysokie, co odzwierciedla pogląd inwestorów o ryzyku związanym z zakupem obligacji Naftogazu. Dla porównania w październiku swoje dolarowe obligacje oprocentowane na 3,375 proc. rocznie z powodzeniem sprzedały rosyjskie koncerny – Norylski Nikiel i Uralkalij (4 proc.).
A sign hangs outside the headquarters of NAK Naftogaz Ukrainy in Kiev, Ukraine/Bloomberg
„Wypłata odsetek odbywać się będzie dwa razy do roku – w maju i listopadzie. Emisja jest priorytetowym, niezabezpieczonym długiem nie posiadającym gwarancji państwowych i jest regulowana zgodnie z wymogami 144A/Reg S” – głosi komunikat ukraińskiego koncernu.
Chodzi o zasadę 144A. Modyfikuje ona ograniczenia Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) dotyczące obrotu prywatnymi papierami wartościowymi tak, aby inwestycje te mogły być przedmiotem obrotu wśród wykwalifikowanych nabywców instytucjonalnych w krótszych okresach utrzymywania – sześć miesięcy lub rok, a nie zwykłym dwuletnim okresem.
Obligacje Naftogazu wyemitował Kondor Finance plc w celu zaoferowania pożyczki Naftogazowi na kwotę 500 mln dol.
To trzecia emisja koncernu w tym roku. W lipcu Naftogaz pożyczył od inwestorów 600 mln euro (wykup w 2024 r) i 350 mln dol. (wykup w 2022 r).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Szacunkowe dane Energi za IV kwartał

Energa miała w czwartym kwartale 2016 roku 502 mln zł EBITDA – wynika z ...

Słońce zaświeci nad Czarnobylem

Na terenie zamkniętej elektrowni jądrowej może powstać wielka elektrownia słoneczna. Zbudowaliby ją Francuzi. Ukraina ...

Lotos traci po informacji o wsparciu Grupy Azoty

Strony podpisały  list intencyjny w zakresie ewentualnego zainwestowania 500 mln zł w realizację projektu ...

Antysmogowe przepisy w ogniu krytyki

Normy jakości dla węgla nie zwalczą smogu, przysporzą natomiast problemów sprzedawcom czarnego paliwa, którzy ...

MOL coraz więcej zarabia

Węgierski koncern mocno zwiększył zyski z wydobycia ropy i gazu oraz osiągnął historyczne wyniki ...

Więcej inwestycji w magazyny gazu

Własne obiekty na błękitne paliwo może mieć wkrótce nie tylko PGNiG, ale i Gaz-System ...