Rekordowe IPO – Saudi Aramco wejdzie na giełdy

Crude oil storage tanks stand at the oil refinery operated by Saudi Aramco in Ras Tanura, Saudi Arabia, on Monday, Oct. 1, 2018. Saudi Aramco aims to become a global refiner and chemical maker, seeking to profit from parts of the oil industry where demand is growing the fastest while also underpinning the kingdom’s economic diversification. Photographer: Simon Dawson/Bloomberg

Najdroższa transakcja w historii dostała zielone światło. Następca tronu Arabii Saudyjskiej zgodził się na debiut giełdowy koncernu naftowego Saudi Aramco. To decyzja ostateczna.

Muhammed bin Salman ostatecznie zgodził się na IPO (pierwsza oferta publiczna akcji) narodowego giganta naftowego Saudi Aramco, dowiedziała się agencja Bloomberg. Decyzja zapadła na początku listopada. Książę zdecydował, że w IPO wystarczy jak w ofercie weźmie udział tylko saudyjski biznes.
Będzie to największy giełdowy debiut w historii. Arabia długo do niego dochodziła. Pierwsze sygnały o możliwym IPO Saudi Aramco pojawiły się w 2016 r. Wtedy wartość rynkowa koncernu była oceniana na 2 bln dol. Do sprzedaży miało trafić 5 proc. akcji na kwotę 100 mld dol. Potem debiut giełdowy był wiele razy odkładany, głównie z powodu braku popytu ze strony zachodnich inwestorów. W październiku 2019 w świat poszła wiadomość, że 2 proc. Saudi Aramco trafi najpierw na giełdę Tadawul w Rijadzie. Ma to przynieść koncernowi od 20 mld dol. do 40 mld dol.
A Saudi Aramco logo sits on display during the Abu Dhabi International Petroleum Exhibition & Conference (ADIPEC) in Abu Dhabi, United Arab Emirates, /Bloomberg
Kolejne emisje będą już na zagranicznych giełdach. Do sprzedaży trafi maksymalnie 5 proc. Saudi Aramco. Oficjalna decyzja trafi do opinii publicznej 3 listopada, a przyjmowanie zamówień wystartuje 4 grudnia, natomiast handel – 11 grudnia. Pod koniec października okazało się, że saudyjskim IPO interesują się firmy inwestycyjne i banki z Rosji. Potwierdził to 29 października Kiriłł Dmitriew szef Rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich, dla agencji Interfaks podczas forum Future Investment Initiativ w Rijadzie.
Rosjanin dodał, że chętni na akcje są także duzi inwestorzy z Chin.
Saudi Aramco zarabia na czarnym złocie jak nikt inny. W 2018 r po raz pierwszy koncern opublikował wyniki. Zysk netto wyniósł 111 mld dol. To uczyniło koncern najdroższym na świecie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Prześlemy gaz z Norwegii do Polski

Jeżeli pojawi się możliwość transportu błękitnego paliwa z naszych złóż, to jak najbardziej chcielibyśmy ...

Ruszyła budowa gazociągu Hermanowice-Strachocina

W Dydni w województwie podkarpackim ruszyły prace budowlane gazociągu Hermanowice-Strachocina – poinformował w piątek ...

Dlaczego mamy umierać za węgiel?

Największym problemem Polski jest konieczność zamykania elektrowni opartych na węglu, które mają największy wpływ ...

PGNiG zagospodaruje złoże Fogelberg

Do listopada przyszłego roku ma być gotowy plan zagospodarowania kolejnego norweskiego złoża. Wyrobicie gazu ...

Nord Stream-2: co łaska proszę

Wciąż niejasna forma finansowania projektu i sankcje USA wstrzymują zachodnie firmy przed większym zaangażowaniem. ...

Pierwsza ropa z USA sprzedana!

Teksańska Enterprise Products jako pierwsza amerykańska firma podpisała kontrakt na eksport ropy, po zdjęcie ...