W PGNiG mocno spadły zyski

Niskie ceny ropy i gazu, duży spadek wydobycia pierwszego z tych surowców w Norwegii oraz obniżka taryfy dystrybucyjnej były głównymi przyczynami pogorszenia się kondycji finansowej koncernu w ostatnich miesiącach.

 

PGNiG opublikowało szacunkowe dane finansowe za III kwartał. Wynika z nich, że w tym czasie grupa zanotowała mocny spadek zysków. Czysty zarobek wyniósł zaledwie 0,03 mld zł, co oznaczało jego zniżkę w ujęciu rok do roku aż o 95 proc. Duży spadek firma zanotowała też na podstawowym dla niej wskaźniku, czyli wyniku EBITDA. Ten wyniósł tylko 0,8 mld zł, i tym samym uległ pogorszeniu o prawie 46 proc.

Niepokój może budzić sytuacja w każdym z czterech segmentów działalności koncernu. W kluczowym dla grupy obszarze poszukiwań i wydobycia ropy i gazu zysk EBITDA spadł o ponad połowę. Spółka tłumaczy, że to rezultat zniżki o 22 proc. ilości ropy pozyskiwanej z własnych złóż w Norwegii. Nie pomagały też stosunkowo niskie notowania węglowodorów. Średnia cena baryłki ropy Brent spadła w III kwartale, w stosunku do tego samego okresu 2018 r., o 18 proc., a cena gazu ziemnego na tzw. rynku dnia następnego na TGE o 54 proc.

 

Bloomberg

 

O prawie 28 proc. spał zysk EBITDA w segmencie dystrybucji błękitnego paliwa. O jego pogorszeniu zdecydowała niższa o 5 proc. taryfa dystrybucyjna, która obowiązuje od 15 lutego tego roku. Optymizmem nie napawają też straty poniesione w segmentach obrotu i magazynowania oraz wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej. W pierwszym z nich grupa zanotowała wyższy o 5 proc., w ujęciu rok do roku, poziom dziewięciomiesięcznej średniej ceny ropy liczony w złotówkach. To oznacza, że koncern prawdopodobnie ponosił większe koszty zakupu błękitnego paliwa od Gazpromu. Z drugiej strony ceny gazu na TGE spadały. W efekcie na sprzedaży surowca do innych firm ponoszono straty. Zapewne miały one miejsce również w relacjach z gospodarstwami domowymi mimo wzrostu, od 15 lutego, o 2,5 proc. taryfy detalicznej. Wreszcie w segmencie wytwarzania grupa PGNiG zanotowała wyższe o 13 proc. przychody ze sprzedaży ciepła ale też i niższe o 12 proc. wpływy ze sprzedaży prądu.

Koncern informuje, że podane w poniedziałek po sesji wyniki mają charakter szacunkowy i mogą ulec zmianie. Raport okresowy za III kwartał ma być opublikowany 14 listopada.

Giełdowi inwestorzy negatywnie zareagowali na opublikowane szacunki. Na otwarciu sesji kurs akcji PGNiG wynosił 4,71 zł, co oznaczało jego spadek o 3,5 proc.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ukraiński Naftogaz zacznie zwracać uwagę na opłacalność

Inwestycje skupią się na siedmiu procentach najważniejszych odwiertów, dających połowę wydobycia gazu na Ukrainie. ...

Galaktyczny jacht prezesa Łukoilu

Wagit Alekpierow prezes i główny udziałowiec Łukoilu, sprawił sobie niezwykły jacht. Galactics Super Nova ...

Turecki atom w rosyjskich rękach

Pierwsza elektrownia jądrowa Turcji rozpocznie pracę za siedem lat. Zbudują ją i sfinansują Rosjanie. ...

Dwie wanny surowców dziennie na jedną rodzinę

Do 2060 roku dwukrotnie zwiększy się zużycie surowców. Efekty dla środowiska mogą być dramatyczne ...

Porozumienie w Tauron Wydobycie. Górnicy dostaną 1000 zł

Tym razem dobito targu – w czwartek podpisano porozumienie ze związkami zawodowymi ze spółki ...

Epex Spot sprzeda prąd na Litwie

Giełda energii elektrycznej działająca w Zachodniej i Północnej Europie oraz Polsce, wejdzie na Litwę. ...