Onico: sanacja albo upadłość

Bloomberg

Jeden z największych importerów paliw w Polsce jest niewypłacalny. Teraz sąd zdecyduje, czy ogłosić jego upadłość, czy zatwierdzić postepowanie sanacyjne.

 

Zarząd Onico w dniu 1 sierpnia złożył wniosek o ogłoszenie upadłości spółki. Dokonał tego na podstawie art. 20 ust. 1 w związku z art. 21 ust. 1 ustawy Prawo Upadłościowe. Pierwszy z tych artykułów mówi, że wniosek o ogłoszenie upadłości może zgłosić dłużnik lub każdy z jego wierzycieli osobistych. Z kolei art. 21 ust. 1 mówi, że dłużnik jest obowiązany, nie później niż w terminie trzydziestu dni od dnia, w którym wystąpiła podstawa do ogłoszenia upadłości, zgłosić w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości.

 

CZYTAJ TAKŻE: Sytuacja w Onico nadal się pogarsza

 

Jednocześnie zarząd Onico podał, że dwóch wierzycieli (ich nazw nie ujawnił) złożyło wnioski o otwarcia postępowania sanacyjnego firmy. W efekcie wniósł o wstrzymanie rozpoznania wniosku o ogłoszenie upadłości spółki do czasu prawomocnego orzeczenia w sprawie ewentualnego otwarcia postępowania sanacyjnego.

Oncio informuje, że okolicznościami uzasadniającymi złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki jest niewypłacalność w rozumieniu art. 11 ust. 1 ustawy Prawo Upadłościowe, czyli utrata zdolności do wykonywania wymagalnych zobowiązań pieniężnych.

 

Bloomberg

 

 

Onico to grupa specjalizująca się w handlu paliwami płynnymi, gazem ziemnym, olejami przemysłowymi marki Castrol oraz bitumenami. Jej akcje notowane są na NewConnect. Dziś na otwarciu notowań kurs walorów firmy zniżkował o 21,8 proc. do 3,22 zł. W następnych minutach spadał nawet poniżej 3 zł.

Problemy w spółce pojawiły się stosunkowo niedawno. Zaledwie kilka tygodni temu pojawiły się pierwsze informacje o wstrzymaniu uruchomienia kredytów przez mBank, BNP Suisse i ING Bank Śląski. W następstwie tego w spółce rozpoczął się przegląd opcji w zakresie finansowania jej działalności. Celem zarządu było m.in. ustabilizowanie sytuacji kredytowej spółki i zapewnienie jej czasu na wdrożenie działań naprawczych pozwalających na odbudowanie kapitałów własnych.

 

 

CZYTAJ TAKŻE: Onico ma coraz większe problemy. Ogromna przecena akcji

 

Na początku lipca firma chwaliła się, że po pięciu miesiącach tego roku zanotowała ponad 1 mld zł skonsolidowanych przychodów, prawie 14,8 mln zł wyniku EBITDA i niespełna 6 mln zł czystego zarobku. Kilka dni później Onico zawarło umowę o poufności z potencjalnym inwestorem branżowym. Tym samym rozpoczęło negocjacje dotyczące ustalenia warunków inwestycji kapitałowej w spółce wraz z uruchomieniem dla niej finansowania obrotowego. Prawdopodobnie nic z tych rozmów nie wyszło, bo zarząd więcej o nich nie informował. Pojawiły się za to kolejne żądania banków i obligatariuszy domagających się zwrotu pożyczonych pieniędzy.

 

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Bułgaria odpowiada Putinowi: winne procedury Unii

Błyskawiczna reakcja premiera Bułgarii na oskarżenia rosyjskiego prezydenta o celowe opóźnianie przez Bułgarów rozbudowy ...

Norwegia poszuka ropy przy rosyjskiej granicy

Oslo w przyszłym roku rozpocznie poszukiwania złóż ropy wzdłuż granicy z Rosją na Morzu ...

Dania nie puści Nord Stream-2

Gazociąg Gazpromu nie przejdzie przez duńskie wody. Kopenhaga po raz drugi odmówiła zgody. Tym ...

Stacje paliwowe PKN Orlen zasilane energią słoneczną

W ramach pilotażowego projektu PKN Orlen montuje moduły fotowoltaiczne na 11. wybranych stacjach paliwowych ...

Polska przeszkoda nie powstrzyma Nord Stream 2

Tak uważają eksperci agencji Standard & Poor’s Global Ratings. Ale przyznają, że problem jest. ...

Paliwa nie przestają tanieć

W minionym tygodniu obserwowaliśmy dalszy spadek cen paliw. Cena benzyny spadła o 78 zł/m3 ...