Rosnące koszty w górnictwie wyzwaniem dla Bogdanki

Artur Wasil, prezes Lubelskiego Węgla Bogdanka
Artur Wasil, prezes Lubelskiego Węgla Bogdanka
Fotorzepa, Dariusz Iwański

Zarząd jedynej kopalni węgla działającej w zagłębiu lubelskim pracuje nad zwiększeniem produkcji i już przygotowuje się na gorsze czasy.

Po bardzo trudnym 2018 r. z Lubelskiego Węgla Bogdanka wyjedzie w tym roku więcej surowca, a wyniki samej kopalni się poprawią. Taki jest przynajmniej plan zarządu. W ubiegłym roku spółka zmagała się z problemami geologicznymi – zarówno w I kwartale, jak i w grudniu, kiedy doszło do opadu stropu na jednej z wiodących ścian w kopalni. To wpłynęło na spadek produkcji, a dodatkowo wyniki obciążały rekordowe inwestycje w nowe wyrobiska. W efekcie – według wstępnych danych – zysk netto sięgnął 50,8 mln zł i był wyraźnie niższy niż w 2017 r., kiedy Bogdanka, bez uwzględnienia zdarzeń jednorazowych, zarobiła na czysto 173,1 mln zł.

Zarząd przekonuje, że problemy geologiczne zostały już pokonane. – Ściana, która w grudniu była tymczasowo wyłączona z ruchu, już jest w biegu. Fedrujemy bez przeszkód. Szacujemy, że jeśli nie zajdą nadzwyczajne okoliczności, to w tym roku wydobędziemy 9,4 mln ton węgla, czyli zgodnie z założeniami naszej strategii – zapowiada Artur Wasil, prezes LW Bogdanka. W 2018 r. spółka wydobyła 9 mln ton czarnego paliwa.

Na pytanie, czy minister energii nie oczekuje jeszcze wyższej produkcji w związku z problemami wydobywczymi śląskich kopalń, Wasil odpowiada: – Analizujemy różne scenariusze co do poziomu wydobycia w przyszłości i wybierzemy ten, który będzie najlepszy dla spółki w dalszej perspektywie. Trzeba mieć na uwadze, że w naszej branży wszelkie inwestycje w zwiększenie produkcji są czasochłonne i kosztowne. Nasze obecne inwestycje w chodniki przełożą się na wydobycie za rok–dwa lata. Wzrost produkcji w krótszej perspektywie jest natomiast możliwy dzięki poprawie uzysku – kwituje prezes.

Poprawa uzysku, a więc pozyskanie z danego urobku więcej węgla handlowego, jest jednym z priorytetów firmy na ten rok. Kolejne to rozpoczęcie drążenia chodników w celu udostępnienia do eksploatacji nowego złoża Ostrów, a także kontrola kosztów. Zdaniem analityków to właśnie wzrost kosztów będzie największym wyzwaniem dla firm górniczych w tym roku. – My też dostrzegamy to ryzyko i chcemy je optymalizować – przyznaje Wasil. Problemem jest przede wszystkim wzrost cen stali i materiałów, co przekłada się na wzrost kosztów zakupów obudów chodnikowych czy części zamiennych do maszyn. Spółka zmniejszy więc ich zużycie i przeprowadzi audyt energetyczny, by ograniczyć zużycie energii. Pracownikom zamiast wzrostu wynagrodzeń zarząd proponuje natomiast inne benefity, np. pakiety medyczne czy programy emerytalne.

Mimo spodziewanego wzrostu kosztów Bogdanka chce poprawić w tym roku wyniki finansowe. – Taki mamy plan. Wynegocjowane na ten rok stawki w kontraktach na dostawy węgla dają nam perspektywę kilkunastoprocentowego wzrostu cen. Do tego dojdzie jeszcze planowana zwiększona produkcja – zauważa Wasil.

Zarząd spodziewa się, że na rynku węgla nastąpi teraz stabilizacja, która potrwa dwa–trzy lata. W dalszej perspektywie poważnym problemem dla branży może być wzmożony import węgla z zagranicy – w 2018 r. był on rekordowy. Wasil przyznaje, że jeśli import utrzymałby się na takim poziomie w dłuższym terminie, to spowoduje ogromną presję cenową i może wypchnąć z rynku krajowy surowiec.

Spółki górnicze już teraz przygotowują się na gorsze czasy. – Bogdanka postawiła na inwestycje w udostępnienie nowych pokładów węgla. Planujemy też odtworzenie parku maszynowego, by utrzymać wysoką efektywność produkcji. Ponadto cały czas pracujemy nad poprawą uzysku węgla – wylicza Wasil.

Rozmowę z prezesem LW Bogdanka czytaj w „Parkiecie”

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ruszyły zapisy na akcje Unimotu

Od dziś można zapisywać się na 2,2 mln walorów spółki oferowanych po cenie emisyjnej ...

Bądźmy trendsetterami zmian

30 lat, które mamy za sobą, to czas wielkich zmian. Pamiętamy, jak wyglądały nasze ...

Rośnie liczba ofiar wybuchu ropociągu w Meksyku

Ropociąg w Meksyku, który w wyniku próby kradzieży ropy, wybuchł i zapłonął, zabił co ...

Gazprom ostrzega przed Polską

Rosjanie ogłosili, że istnieje realne niebezpieczeństwo, że Polska odmówi przesyłu rosyjskiego gazu do Europy. ...

Polska musi dopuścić operatorów z zagranicy

Uwagi zgłoszone do projektu ustawy o rynku mocy sugerują, że notyfikacja wsparcia dla wytwórców ...

ElectroMobility ogłosi konkurs na samochód elektryczny

ElectroMobility Poland ogłosi niebawem konkurs na miejski samochód elektryczny, a po jego rozstrzygnięciu doprowadzi ...