Merkel broni Nord Stream-2

Niemiecka kanclerz po raz kolejny zapewniła, że nowy rosyjski gazociąg nie zwiększy zależności Niemiec od Rosji. Ale to nie jest prawda.

– Widzimy, że nie wpadamy w zależność (od Rosji-red). Równolegle z tym projektem Niemcy budują terminal LNG. Zależność więc nie będzie gwałtownie rosnąć – zapewniła kanclerz, dodając, że tranzyt gazu przez Ukrainę musi być zachowany także po uruchomieniu dwóch nowych nitek gazociągu północnego.

Gazowego sojuszu z Rosją broni też szefowa socjaldemokracji Andrea Nales: „Nie może pozwoli na to, by nas odsunięto od naszych porozumień w polityce energetycznej, tylko dlatego, że amerykański prezydent nie może się z tym pogodzić” – cytuje gazeta RBK.
Dlaczego niemieccy politycy bronią rosyjskiego gazociągu jak niepodległości? Nie jest tajemnicą, że 110 mld m3 gazu z Rosji, które dzięki Nord Stream-2 dotrze do Niemiec po dnie Bałtyku, uczyni z tego kraju gazowy hub Europy. Niemieckie koncerny finansujące Gazprom w tym projekcie będą reeksportować rosyjski gaz na zachód Europy, dobrze na tym zarabiając.
Obecnie Niemcy są największym klientem Gazpromu. W 2017 r kupili w Rosji ponad 53,4 mld m3, co stanowiło 27,3 proc. całego eksportu Gazpromu. I wbrew temu, co twierdzi kanclerz Angela Merkel, tz roku na rok rośnie udział rosyjskiego gazu.

W 2017 r Niemcy zużyli ogółem 90,2 mld m3 gazu (wg raportu energetycznego BP) (6,5 proc.. Nie trudno więc obliczyć, że udział rosyjskiego gazu sięga już 70 proc.. A do tego rośnie z roku na rok, wraz ze wzrostem popytu wewnątrz kraju. Pozostały potrzebny gaz Niemcy importują z Norwegii (25 mld m3) oraz z Holandii.
Niemcy w 2032 r wyłączą ostatni reaktora tomowy  i wtedy mogą już w stu procentach być zależni od rosyjskiego surowca. Będą drugim, obok Austrii partnerem Rosjan, którzy importować będą cały potrzebny gaz wyłącznie od jednego dostawcy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Uranu światu nie zabraknie

Najnowszy raport OECD rozwiewa obawy o brak uranu na potrzeby energetyki jądrowej. Starczy go ...

Nowe źródło czystej energii na Górnym Śląsku

Nowa elektrociepłownia pomoże w walce ze smogiem w Zabrzu i Bytomiu. EC ZABRZE to ...

Ukraina: Koniec taniego gazu

Kijów podniósł cenę gazu dla ludności do poziomu rynkowego. To jeden z głównych warunków ...

Lotos rusza z Projektem EFRA

Gdański koncern aktem wmurowania kamienia węgielnego rozpoczął budowę kompleksu instalacji pogłębionego przerobu ropy naftowej. ...

Ukraina ograniczyła pobór gazu

Do najbliższego wtorku obowiązywać będzie na Ukrainie czasowe ograniczenie w dostawach gazu. Ma to ...

Stępień: Terminal LNG ożywił rynek

Do 2022 roku planujemy zbudować 2000 km nowych gazociągów. Na te inwestycje Gaz-System ma ...