Merkel broni Nord Stream-2

Niemiecka kanclerz po raz kolejny zapewniła, że nowy rosyjski gazociąg nie zwiększy zależności Niemiec od Rosji. Ale to nie jest prawda.

– Widzimy, że nie wpadamy w zależność (od Rosji-red). Równolegle z tym projektem Niemcy budują terminal LNG. Zależność więc nie będzie gwałtownie rosnąć – zapewniła kanclerz, dodając, że tranzyt gazu przez Ukrainę musi być zachowany także po uruchomieniu dwóch nowych nitek gazociągu północnego.

Gazowego sojuszu z Rosją broni też szefowa socjaldemokracji Andrea Nales: „Nie może pozwoli na to, by nas odsunięto od naszych porozumień w polityce energetycznej, tylko dlatego, że amerykański prezydent nie może się z tym pogodzić” – cytuje gazeta RBK.
Dlaczego niemieccy politycy bronią rosyjskiego gazociągu jak niepodległości? Nie jest tajemnicą, że 110 mld m3 gazu z Rosji, które dzięki Nord Stream-2 dotrze do Niemiec po dnie Bałtyku, uczyni z tego kraju gazowy hub Europy. Niemieckie koncerny finansujące Gazprom w tym projekcie będą reeksportować rosyjski gaz na zachód Europy, dobrze na tym zarabiając.
Obecnie Niemcy są największym klientem Gazpromu. W 2017 r kupili w Rosji ponad 53,4 mld m3, co stanowiło 27,3 proc. całego eksportu Gazpromu. I wbrew temu, co twierdzi kanclerz Angela Merkel, tz roku na rok rośnie udział rosyjskiego gazu.

W 2017 r Niemcy zużyli ogółem 90,2 mld m3 gazu (wg raportu energetycznego BP) (6,5 proc.. Nie trudno więc obliczyć, że udział rosyjskiego gazu sięga już 70 proc.. A do tego rośnie z roku na rok, wraz ze wzrostem popytu wewnątrz kraju. Pozostały potrzebny gaz Niemcy importują z Norwegii (25 mld m3) oraz z Holandii.
Niemcy w 2032 r wyłączą ostatni reaktora tomowy  i wtedy mogą już w stu procentach być zależni od rosyjskiego surowca. Będą drugim, obok Austrii partnerem Rosjan, którzy importować będą cały potrzebny gaz wyłącznie od jednego dostawcy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Bogdanka oficjalnie w grze o zasobne lubelskie złoże

Lubelski Węgiel Bogdanka złożył wniosek o koncesję wydobywczą na złoże K-6 i K-7, gdzie ...

PGE szykuje nowe inwestycje, także w OZE

Największy wytwórca energii w kraju chce mieć w 2030 roku jedną czwartą krajowego rynku ...

Koncerny energetyczne ruszą z inwestycjami

Budowa nowych instalacji może kosztować grubo ponad 100 mld zł. Na razie rząd skupia ...

Szansa dla wiatraków

Resort energii pracuje nad zasadami rozdzielania wsparcia dla odnawialnych źródeł w przyszłym roku. Prawdopodobnie ...

Globalna emisja dwutlenku węgla (CO2) zwiększyła się w 2012 r. aż o 61 proc. w stosunku do roku 1990

Wyścig o zmniejszenie emisji trwa

Unia Europejska z impetem ruszyła do walki ze skutkami zmian klimatu. Stawką jest przyszłość ...

Niemcy zmieniają gazowy front, ale…

Berlin chce kontroli skutków budowy gazociągu Nord Stream 2, ale…po jego wybudowaniu. „W przeszłości ...