Merkel broni Nord Stream-2

Niemiecka kanclerz po raz kolejny zapewniła, że nowy rosyjski gazociąg nie zwiększy zależności Niemiec od Rosji. Ale to nie jest prawda.

– Widzimy, że nie wpadamy w zależność (od Rosji-red). Równolegle z tym projektem Niemcy budują terminal LNG. Zależność więc nie będzie gwałtownie rosnąć – zapewniła kanclerz, dodając, że tranzyt gazu przez Ukrainę musi być zachowany także po uruchomieniu dwóch nowych nitek gazociągu północnego.

Gazowego sojuszu z Rosją broni też szefowa socjaldemokracji Andrea Nales: „Nie może pozwoli na to, by nas odsunięto od naszych porozumień w polityce energetycznej, tylko dlatego, że amerykański prezydent nie może się z tym pogodzić” – cytuje gazeta RBK.
Dlaczego niemieccy politycy bronią rosyjskiego gazociągu jak niepodległości? Nie jest tajemnicą, że 110 mld m3 gazu z Rosji, które dzięki Nord Stream-2 dotrze do Niemiec po dnie Bałtyku, uczyni z tego kraju gazowy hub Europy. Niemieckie koncerny finansujące Gazprom w tym projekcie będą reeksportować rosyjski gaz na zachód Europy, dobrze na tym zarabiając.
Obecnie Niemcy są największym klientem Gazpromu. W 2017 r kupili w Rosji ponad 53,4 mld m3, co stanowiło 27,3 proc. całego eksportu Gazpromu. I wbrew temu, co twierdzi kanclerz Angela Merkel, tz roku na rok rośnie udział rosyjskiego gazu.

W 2017 r Niemcy zużyli ogółem 90,2 mld m3 gazu (wg raportu energetycznego BP) (6,5 proc.. Nie trudno więc obliczyć, że udział rosyjskiego gazu sięga już 70 proc.. A do tego rośnie z roku na rok, wraz ze wzrostem popytu wewnątrz kraju. Pozostały potrzebny gaz Niemcy importują z Norwegii (25 mld m3) oraz z Holandii.
Niemcy w 2032 r wyłączą ostatni reaktora tomowy  i wtedy mogą już w stu procentach być zależni od rosyjskiego surowca. Będą drugim, obok Austrii partnerem Rosjan, którzy importować będą cały potrzebny gaz wyłącznie od jednego dostawcy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

USA rzuca rękawicę OPEC

Kartelowi eksporterów ropy przybywa poważny konkurent. Po raz pierwszy od 45 lat USA znów ...

Darmowy prąd dla separatystów na Ukrainie

Rosyjski podatnik kolejny rok będzie płacił za prąd, który Kreml darowuje rosyjskim separatystom na ...

Royal Dutch Shell obniża dywidendę, pierwszy raz od II wojny

Holendersko-angielski koncern naftowy zapowiedział zmniejszenie dywidendy pierwszy raz od II wojny światowej. Ten drastyczny ...

GPW: Zarząd TGE się wzmocni

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Technologie zelektryzują rynek prądu Niewielu udała ...

Cena za Połaniec wzrosła. Enea ugnie się pod ciężarem inwestycji?

Przed spółką z Poznania nie tylko sfinansowanie repolonizacji branży, ale też budowa bloku w ...

Wołanie wytwórców o rynek mocy

Brak rentowności bloków węglowych wypieranych przez odnawialne źródła staje się faktem. Spadające hurtowe ceny ...