Nord Stream 1 stanął, Ukraina zarabia

Adobe Stock

Gazociąg Północny przechodzi kolejny przegląd techniczny. Z roku na rok czas przeglądów się wydłuża. W pierwszym roku pracy było to 6 dni, w tym już dwa tygodnie.

Gazprom zatrzymał przesył gazu bałtycką rurą Nord Stream z względu na „coroczny przegląd techniczny gazociągu”. Przerwa w bezpośrednich dostawcach do Niemiec potrwa od 17 lipca do 31 lipca

Teraz gaz z gazociągu północnego popłynie większym strumieniem przez Ukrainę i Polskę. Ukrtransgaz – ukraiński operator, poinformował, że w ciągu doby Rosjanie zwiększyli przesył o 10 proc. czyli 30 mln m3 do 300 mln m3.

Ostatni przegląd Nord Stream był przeprowadzony we wrześniu 2017 r. Rosjanie zwiększyli wtedy przesył gazu na Ukrainę o 47 mln m3 do 315 mln m3.
Strona ukraińska podkreśla, że tak duże wahania przesyłu nie są zapisane w umowie tranzytowej. Do tego przestoje Nord Stream są coraz częstsze i coraz dłuższe. W 2016 roku Nord Stream stanął na 8 dni, w 2017 r na 11 na dni a w tym roku gazociąg nie będzie pracował aż przez dwa tygodnie.

Ukraińcy podkreślają swoją rolę jako pewnego i bezpiecznego szlaku transportu rosyjskiego gazu do klientów europejskich. – W odróżnieniu od rosyjskiego gazociągu, prace profilaktyczne przy magistralach ukraińskich są prowadzone w roboczym reżimie i nie powodują wyłączenia przesyłu gazu. Dlatego to właśnie Ukraina pozostaje najpewniejszą trasą tranzytu gazu na zachód Europy – podkreśla Naftogaz. Dziennie ukraińskimi magistralami może płynąć do 400 mln m3 gazu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rząd powalczy ze smogiem, ale terminów nie podaje

Normy dla kotłów i paliw stałych, rozwój ciepła systemowego, promocja elektrycznego ogrzewania i zachęty ...

PGNiG kupiło LNG od Totala

Polski koncern kupił ładunek z około 100 mln m sześc. błękitnego paliwa po regazyfikacji. ...

Rusza budowa gazociągu Litwa-Polska

Dzięki gazociągowi między Litwą a Polską gazowe rynki republik nadbałtyckich staną się częścią jednego ...

#RZECZoBIZNESIE: Paweł Sito: Polska ciągle nie ma strategii energetycznej na lata

Perspektywa energetyczna, gdzie buduje się na dekady, nie może być nałożona na czteroletnie chwilówki ...

ME: 1,5 GW z atomu w 2030 i 4,5 GW do 2040

Spełnienie oczekiwanego przez Brukselę wymogu zmniejszenia średniej emisji polskiej gospodarki wymaga postawienia do 2040 ...

Serinus czeka na nowe urządzenia

Aby spółka mogła rozpocząć komercyjne wydobycie gazu w Rumunii potrzebuje dwóch modułów, które właśnie ...