Nord Stream 1 stanął, Ukraina zarabia

Adobe Stock

Gazociąg Północny przechodzi kolejny przegląd techniczny. Z roku na rok czas przeglądów się wydłuża. W pierwszym roku pracy było to 6 dni, w tym już dwa tygodnie.

Gazprom zatrzymał przesył gazu bałtycką rurą Nord Stream z względu na „coroczny przegląd techniczny gazociągu”. Przerwa w bezpośrednich dostawcach do Niemiec potrwa od 17 lipca do 31 lipca

Teraz gaz z gazociągu północnego popłynie większym strumieniem przez Ukrainę i Polskę. Ukrtransgaz – ukraiński operator, poinformował, że w ciągu doby Rosjanie zwiększyli przesył o 10 proc. czyli 30 mln m3 do 300 mln m3.

Ostatni przegląd Nord Stream był przeprowadzony we wrześniu 2017 r. Rosjanie zwiększyli wtedy przesył gazu na Ukrainę o 47 mln m3 do 315 mln m3.
Strona ukraińska podkreśla, że tak duże wahania przesyłu nie są zapisane w umowie tranzytowej. Do tego przestoje Nord Stream są coraz częstsze i coraz dłuższe. W 2016 roku Nord Stream stanął na 8 dni, w 2017 r na 11 na dni a w tym roku gazociąg nie będzie pracował aż przez dwa tygodnie.

Ukraińcy podkreślają swoją rolę jako pewnego i bezpiecznego szlaku transportu rosyjskiego gazu do klientów europejskich. – W odróżnieniu od rosyjskiego gazociągu, prace profilaktyczne przy magistralach ukraińskich są prowadzone w roboczym reżimie i nie powodują wyłączenia przesyłu gazu. Dlatego to właśnie Ukraina pozostaje najpewniejszą trasą tranzytu gazu na zachód Europy – podkreśla Naftogaz. Dziennie ukraińskimi magistralami może płynąć do 400 mln m3 gazu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Bez wiatraków redukcji emisji CO2 będzie trudna

Bez rozwijania wiatraków na lądzie i morzu Polska nie zmniejszy emisyjności gospodarki w zapowiadanym ...

Lotos planuje powiększyć sieć restauracji Subway

Grupa Lotos zamierza do końca tego roku zwiększyć do 20 liczbę restauracji Subway działających ...

Najpotężniejszy lodołamacz świata

Rosyjski lodołamacz „Lider” o napędzie atomowym będzie kosztował podatników równowartość ponad 1,7 mld dol.. ...

Sankcje wobec Wenezueli uderzą w USA

Amerykańskie sankcje wobec sektora paliwowego Wenezueli najbardziej odczują rafinerie w…USA. Ceny ropy już poszły ...

Terminal LNG będzie większy

Gazoport w Świnoujściu będzie mógł przyjmować o połowę dostaw więcej niż obecnie. Trwają też ...

Polska szuka drogi do obiegu zamkniętego

To, co dziś jest traktowane jak odpad, jutro musi nabrać walorów materiału do ponownego ...