Rosjanie atakują Chiny bronią gazową

Andrey Rudakov/Bloomberg

Największe koncerny gazowe Rosji obrały sobie za cel Państwo Środka. Novatek na północy i Gazprom na południu zwiększą dostawy LNG i gazu rurociągowego na chiński rynek.

Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) w ciągu pięciu lat Chiny zwiększą popyt na gaz o 60 proc. i będą największym importerem gazu z 37 proc. udziału w globalnym imporcie LNG. To efekt polityki władz skierowanej na odejście od węgla, na rzecz czystych źródeł produkcji energii.

Gaz do Chin chcą sprzedawać amerykańscy producenci LNG oraz największe koncerny gazowe Rosji – Novatek i Gazprom. Ten ostatni ma podpisany 30-letni kontrakt na dostawy gazociągiem Siła Syberii. Pierwszy gaz popłynie tan w przyszłym roku.
Jak zapowiedział dziś prezes Aleksiej Miller, w ciągu 30 lat Gazprom planuje sprzedać Chińczykom ponad 1 bln m3 swojego gazu.

Prywatny Novatek (Gazprom ma w nim 19 proc. akcji), który w grudniu 2017 r ruszył z produkcją LNG na Półwyspie Jamalskim, także ma duże plany związane z rynkiem chińskim. Koncern podpisał z firmą państwową Sowkomfłot (transport morski i rzeczny) umowę o partnerstwie w transporcie LNG z zakładów Jamal LNG, Arctic LNG-2 (w budowie) i innych arktycznych projektach dotyczących dostaw gazu trudnymi arktycznymi szlakami morskimi. Rosjanie wykorzystują tutaj specjalnie dla nich skonstruowanie (przez Norwegów) i zbudowane gazowce arktyczne klasy Arc7.
Jak zapowiedział prezes Leonid Michelson, Novatek planuje do 2030 r produkować ponad 55 mln ton gazu skroplonego rocznie (teraz jest to ok. 16 mln ton). Jednym z udziałowców Jamal LNG jest chiński CNPC więc Państwo środka będzie kluczowym odbiorcą rosyjskiego LNG, obok Koreańczyków z KOGAS (będą inwestować w Arctic LNG-2) i partnerów z Europy – hiszpańskiego Narural Gas Fenosa i francuskiego Total.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wszyscy kupują więcej w Gazpromie

Popyt na rosyjski gaz w UE jest tak wysoki, że koncernowi może się nie ...

Chińczycy skorzystali na sankcjach USA

Koncern paliwowy Państwa Środka zastąpił francuski Total na największym gazowym złożu świata Południowy Pars ...

#RZECZoBIZNESIE: Marek Kornicki: W tym roku prądu nie zabraknie

Dopiero w okolicach 2020 r. ilość rezerw energii może być niewystarczająca – mówi Marek ...

Pół miliarda złotych na modernizację ciepłowni

Wybrane firmy ciepłownicze otrzymały zaproszenie od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do ...

Premierzy Polski i Danii będą wspierać budowę Baltic Pipe

Szefowie rządów podpisali list intencyjny o współpracy przy projekcie gazociągu, który ma umożliwić obu ...

Zachód wybiera Gazprom

W największych gospodarkach Unii rośnie popyt na rosyjski gaz. Duńczycy zwiększyli zakupy o 150 ...