Ropa z amerykańskich łupków zachwieje rynkiem

Bloomberg

Przyśpiesza produkcja ropy łupkowej w USA. Tempo wzrostu jest takie, że może doprowadzić do nadmiernej podaży na światowym rynku.

Amerykańska Administracja Informacji Energetycznej (EIA) w comiesięcznym raporcie podniosła prognozę wydobycia ropy łupkowej w kwietniu w USA do 7 mln baryłek dziennie. A to o 131 tys. baryłek dziennie więcej aniżeli przewidywane wydobycie w marcu. W lutym z kolei było to 110 tys. baryłek więcej niż w styczniu.

Jak widać tempo produkcji ropy ze złóż łukowych w USA przyśpiesza. Najszybciej przybywa ropy w tzw. Basenie Permskim w Zachodnim Teksasie. Tylko tam wydobycie w kwietniu będzie większe o 80 tys. bd w porównaniu z marcem. Wyniesie wiec 3,2 mln bd.

Jak podkreślają autorzy raportu, wraz z tym jak amerykańskie firmy zwiększają produkcję ropy łupkowej, rośnie też obawa a nawet strach rynku światowego, że cała amerykańska produkcja ropy sięgnie 11 mln baryłek dziennie.

A taki wzrost doprowadzi do nadpodaży globalnej. A co za tym idzie, do spadku ceny surowca. I to pomimo zdań eksperckich, że porozumienie OPEC+ mające ograniczać wydobycie dla utrzymania wzrostu ceny ropy, zostanie przedłużone także po 2018 r.

Mogą Ci się również spodobać

20. stopień zasilania wraca

Jeśli po suchej jesieni przyjdzie mroźna zima, musimy się liczyć z  wyłączeniami prądu – ostrzegają ...

Polski apetyt na prąd z Ukrainy

W tym roku Polska kupiła na Ukrainie prądu za 4,8 mln zł. Więcej importowali ...

Redukcja emisji może być szansą dla polskiej gospodarki

Narodowy Program Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej nie jest programem ekologicznym lecz gospodarczym, a transformacja polskiej ...

Pieniądze jadą za ropą

Tam gdzie Rosjanie wydobywają najwięcej ropy i gazu, rodziny mogą sobie pozwolić na zakup ...

Włosi porzucają Rosneft

Ostatni zachodni partner rosyjskiego koncernu wstrzymuje współpracę z powodu amerykańskich sankcji. To uderzenie w ...

PGNiG rezygnuje z usług Standard&Poors

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wypowiedziało umowę zawartą z agencją ratingową Standard&Poors Rating Services. ...