Mniejsze inwestycje w PKN Orlen

Fotorzepa, Marian Zubrzycki MZub Marian Zubrzycki

W tym roku wydatki inwestycyjne płockiego koncernu będą mniejsze niż pierwotnie zakładane 3,8 mld zł. Po trzech kwartałach wyniosły zaledwie połowę tej kwoty.

PKN Orlen po trzech kwartałach tego roku przeznaczył na inwestycje 1,89 mld zł. Najwięcej pieniędzy, bo 627 mln zł wydał na projekty energetyczne w tym zwłaszcza, budowę elektrociepłowni we Włocławku. Stosunkowo duże kwoty przeznaczył na inwestycje w instalacje rafineryjne (404 mln zł) i petrochemiczne (271 mln zł). Wreszcie na segment detalicznej sprzedaży paliw wydał 247 mln zł, a na projekty poszukiwawczo – wydobywcze 195 mln zł.

Zgodnie z pierwotnymi założeniami płocki koncern miał w tym roku przeznaczyć na inwestycje rozwojowe oraz tzw. utrzymanie i regulacje 3,8 mld zł. Wydatki te nie obejmują kwoty 1,5 mld zł planowanych na nabycie aktywów wydobywczych Kicking Horse Energy i FX Energy. – Realizacja naszych planów inwestycyjnych na koniec roku będzie zapewne mniejsza niż zakładaliśmy – powiedział podczas prezentacji wyników Rafał Warpechowski, dyrektor wykonawczy ds. planowania i sprawozdawczości PKN Orlen.

Mniejsze wydatki obejmą zwłaszcza działalność poszukiwawczo – wydobywczą. Koncern już we wcześniejszych kwartałach zapowiadał, że będą one niższe ze względu na niski kurs ropy naftowej. Warpechowski informuje, że spółka przygotowuje się w środkowej Polsce do wykonania pierwszego odwiertu w ramach projekt Mid-Poland Unconventionals. Ponadto duży nacisk kładzie na poszukiwania w południowo – wschodniej części kraju. W ramach projektu Bieszczady współpracuje z PGNiG. Samodzielnie będzie za to prowadzić poszukiwania na obszarach określonych jako: Karpaty i Miocen. Spółka aktywniej inwestuje w Kanadzie. O ile w drugim kwartale nie zrealizowała tam żadnych odwiertów, ze względu na coroczną sezonową przerwę techniczną, o tyle w trzecim kwartale rozpoczęła ich już dziewięć.

PKN Orlen nadal będzie istotne wydatki realizował w obszarze energetyki. Poza budową elektrociepłowni we Włocławku, która ma być oddana do użytku w drugim kwartale 2016 r., trwają prace przy elektrociepłowni w Płocku. Ta ma ruszyć pod koniec 2017 r. Koszt jej budowy to 1,65 mld zł. Inwestycja we Włocławku pochłonie z kolei 1,4 mld zł.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zmiany w zarządzie PERN „Przyjaźń”

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PERN „Przyjaźń” SA zmieniło w czwartek skład zarządu spółki. Nowym jej ...

PGNiG podało szacunkowe wyniki za 2018 r.

W IV kwartale koncern zwiększył zyski z wydobycia ropy i gazu oraz wytwarzania energii. ...

Al Nuaman zacumował w Świnoujściu

Do Polski przypłynął pierwszy statek z LNG. Długość jednostki jest równa wysokości wieży Eiffla. ...

Francja pożegna atom

Do 2035 r Paryż zamknie 14 reaktorów atomowych. Wielkość prądu produkowanego z atomu zmniejszy ...

Ameryka zamyka reaktory jądrowe

W ciągu ostatnich czterech lat w USA przestały pracować cztery reaktory jądrowe. Do 2025 ...

PGNiG chce wydobywać metan

Spółka dzięki tzw. zabiegom szczelinowania hydraulicznego chce w sposób przemysłowy pozyskiwać na Górnym Śląsku ...