Car sharing dla firm – czy to się opłaca?

Usługa wynajmu aut na minuty jest dostępna w wielu polskich miastach. Jednocześnie powiększa się flota firm car sharingowych, co może wskazywać na wzrost zainteresowania tego rodzaju sposobem przemieszczania się po mieście. Chociaż o car sharingu mówi się najczęściej w kontekście użytkowania prywatnego, być może warto rozważyć także jego zastosowanie dla firm. Sprawdźmy zatem, czy car sharing dla firm jest opłacalnym rozwiązaniem.

Czy car sharing może zastąpić leasing?

Firmy, które korzystają ze służbowych aut, najczęściej decydują się na leasing lub kredyt samochodowy. Nie w każdym przypadku będzie to jednak korzystne. Dlaczego? Zakup auta na firmę z pewnością ma sens jeśli flota pojazdów jest niezbędna do właściwego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Raczej trudno wyobrazić sobie firmę logistyczną, która płaci za wynajem aut. Nieco inaczej wygląda to już w przypadku firm usługowych z siedzibą stacjonarną, gdzie konieczność dojazdów do klienta jest sporadyczna. Leasing wydaje się wówczas zbędnym wydatkiem. Za to car sharing może okazać się ciekawą alternatywą. Dlaczego? Przede wszystkim płacisz wyłącznie za realne korzystanie z auta, a samochód jest zawsze w pobliżu, kiedy go potrzebujesz.

Jakie zalety niesie ze sobą car sharing dla firm?

Oszczędność to podstawowa, jednak nie jedyna zaleta car sharingu. Równie istotna może okazać się elastyczność. W kontekście firm jest to niezmiernie ważne. Jeśli klient prosi o spotkanie w swojej siedzibie, wystarczy wypożyczyć auto na minuty i w krótkim czasie możesz być już na miejscu. Przemieszczanie się w obrębie miasta wynajętym autem pozwoli na szybki dojazd, o ile zdecydujesz się na samochód elektryczny. Jaki to ma związek? Elektryki mogą poruszać się po buspasach. Łatwo wyobrazić sobie, jak ułatwi to przemieszczanie się w zakorkowanym mieście. Jeśli próbowałeś przedostać się z punktu A do punktu B w Warszawie w godzinach szczytu, to szybko docenisz tę możliwość. Obecnie samochody elektryczne w swojej ofercie posiada m.in. innogy Polska w usłudze innogy go!. Auto wynająć można na minuty, jak również w ofercie pakietowej. Wynajem auta na kilka godzin nie stanowi więc problemu.

Kolejna korzyść to brak problemów z miejscem parkingowym. Auto możesz zostawić na dowolnym parkingu w obrębie miasta, bez ponoszenia dodatkowych opłat. Jednocześnie zyskujesz wizerunek nowoczesnego brandu, który chętnie korzysta z nowinek technologicznych, a przy tym wspiera działania ekologiczne.

Co jeszcze przemawia za wynajmem aut na minuty? Brak papierowych umów, kosztów eksploatacji, a nawet kaucji.

Car sharing – jakie branże mogą skorzystać?

Car sharing nie jest rozwiązaniem dla każdej firmy, z pewnością są jednak takie, które mogą na nim skorzystać. Mowa przede wszystkim o przedsiębiorstwach, które sporadycznie potrzebują spotkać się z klientem poza swoją siedzibą. Mogą to być chociażby agencje marketingowe, ale nie tylko. To rozwiązanie doskonale sprawdzi się także w przypadku biur architektonicznych, biur nieruchomości oraz konsultantów finansowych. Zależność jest jedna i jest nią bezpośredni kontakt z klientem. Co ciekawe, na polskim rynku pojawiła się również usługa tzw. big car sharingu. Łatwo można się domyślić, że skupia się ona na autach dostawczych. W tym przypadku skorzystać mogą na niej zatem m.in. firmy budowlane.

Co nas jeszcze czeka?

Nie tylko big car sharing, ale i wynajem międzymiastowy będą rozszerzały swój zasięg w najbliższym czasie. Możliwości rozwoju car sharingu są ogromne, a szansa na przemieszczanie się wynajętym samochodem między miastami wydaje się kusząca. Wówczas może okazać się dobrym rozwiązaniem dla podróży służbowych. Jak zatem widać, wykorzystanie tej usługi dla biznesu może mieć w przyszłości jeszcze większe znaczenie.

Materiał Promocyjny

Mogą Ci się również spodobać

Czarna energia zwinie się sama w 2035?

Zamknięcie energetyki węglowej odbędzie sięznacznie szybciej, niż ostrożnie szacują rządowi planiści – pisze Joanna ...

Ekosystem elektromobilności

Przeciętnemu użytkownikowi samochodu elektromobilność kojarzy się z osobowym pojazdem zasilanym prądem, ładowarkami, dobrym przyspieszeniem i licznymi ...

Gubin do zamrażarki? PGE mówi, że nie

Na wniosek PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna zawieszono postępowanie w sprawie decyzji środowiskowej dla ...

PAK idzie na dietę

Przynajmniej 250 mln zł chce zaoszczędzić ZE PAK w wyniku realizacji planu poprawy efektywności. ...

Możliwe przetasowanie w atomowej spółce

PGE nie pali się do realizacji projektu budowy siłowni jądrowej. Choć debata polityków nad ...

Invenergy chce umiędzynarodowienia sporu o umowy długoterminowe

Amerykański koncern energetyczny Invenergy zawiadomił polskie władze, w tym premier i prezydenta, o rozpoczęciu ...