Energooszczędność i styl – jak to połączyć?

Możliwość zaprojektowania działki od podstaw pozwala połączyć skuteczność z estetyką i sprawić, że zwykły dom zmieni się w całkowicie niezależny, samowystarczalny budynek przyszłości. Kluczowe znaczenie ma tu skuteczna instalacja fotowoltaiczna i przeszklenie budynku.

Energia słoneczna już na dobre przejęła prym i stanowi dziś najszybciej rozwijający się segment energetyczny – według szacunków organizacji Solar Power Europe każdego roku na świecie instaluje się ogniwa słoneczne o mocy ponad 100 elektrowni. Domowe instalacje fotowoltaiczne są jednym z najszybciej rozwijających się segmentów i motorów napędowych w tej dynamicznej branży[1].

Popularność takich rozwiązań sprawiła, że w oczach społeczeństwa instalacje fotowoltaiczne na dachu stały się już powszechnie znanym i akceptowanym elementem konstrukcyjnym budynku. W dzisiejszych czasach mogą one wręcz stanowić wizytówkę niezależności i dbałości o środowisko naturalne.

Dom energooszczędny, czyli jaki?

W idealnych warunkach dom całkowicie energooszczędny to taki, który w odnawialny sposób wytwarza całą energię potrzebną do bieżącego funkcjonowania. W polskich warunkach instalacja fotowoltaiczna na dachu może już zaspokoić potrzeby energetyczne gospodarstwa przez większą część roku. Powinna być jednak odpowiednio zaplanowana – ze względu na ograniczony dostęp do światła słonecznego. Należy zatem dopasować jej umiejscowienie do kierunku poruszania się słońca i otoczenia działki.

Bogata oferta oszczędnych produktów gospodarstwa domowego pozwala tak wyposażyć budynek, że stanie się on samowystarczalny nawet w warunkach słabego oświetlenia i ograniczonych zysków generowanych przez baterie. Przykłady oszczędności, które można uzyskać w prosty sposób na etapie wyposażania domu, to:

 • wymiana standardowych żarówek na diody LED – pozwala oszczędzić do 90% energii wykorzystywanej na oświetlenie;
 • wymiana telewizora LCD na LED – pozwala ograniczyć pobór mocy urządzenia z ok. 160–200 W do ok. 30–40 W;
 • korzystanie z laptopa, który podczas pracy pobiera około czterokrotnie mniej energii elektrycznej od komputera stacjonarnego;
 • korzystanie ze zmywarki, która wyposażona w pompę ciepła oferuje około 50% oszczędności energii przy każdym cyklu zmywania;
 • wymiana pralki na ekologiczną, która skutecznie wyczyści ubrania w temperaturze 30 stopni, co przekłada się na nawet 30% oszczędność energii przy każdym cyklu prania;
 • korzystanie z usprawnionych w myśl dyrektywy Unii Europejskiej z 2014 r. odkurzaczy o zredukowanej o 70% mocy poboru przy zachowaniu porównywalnej mocy ssącej.

Działka i projekt – o czym pamiętać?

Połączenie praktycznych aspektów i estetyki sprawiło, że to dachy stały się najpopularniejszym celem instalacji słonecznych. W większości są one wolne od naturalnego cienia rzucanego przez drzewa i sąsiadującą zabudowę, pozwalają też ukryć całą instalację w bryle budynku.

Projektując działkę pod dom energooszczędny, najlepiej zapewnić, aby ewentualne wysokie naturalne bariery, takie jak ściana lasu czy podwyższenie terenu, znajdowały się na jej północnej krawędzi. Jest to najsłabiej oświetlona strona działki i instalowanie na niej ogniw fotowoltaicznych będzie raczej nieskuteczne. Przeczytaj więcej o montażu paneli fotowoltaicznych.

Ciepło promieni słonecznych

Nie każdy bierze to pod uwagę, ale słońce wpadające do pomieszczeń przez okna jest w stanie wygenerować nawet 2500 W energii cieplnej na każdy metr kwadratowy szyby. To zdecydowanie wynagradza spadek właściwości izolacyjnych pomieszczenia wywołanych instalacją dużych okien, ale najbardziej przeszklone powierzchnie powinny wychodzić w odpowiednim kierunku.

 • Pomieszczenia z oknami wychodzącymi na wschód będą naturalnie ogrzewane w godzinach porannych i do południa.
 • Pomieszczenia z oknami na południe będą mniej więcej równomiernie ogrzewane przez większą część dnia.
 • Pomieszczenia z oknami na zachód będą głównie ogrzewane w godzinach popołudniowych, choć zimą ze względu na krótsze dni efekt takiego ogrzewania będzie ograniczony.

Takie ułożenie może pozornie ograniczać możliwość wyboru i utrudniać zaprojektowanie wymarzonej działki, natomiast zdecydowanie warto wziąć pod uwagę te aspekty – z czasem będą one coraz istotniejsze dla potencjalnych kupców lub inwestorów, a działki zaprojektowane z myślą o energooszczędności będą stale zyskiwać na wartości, gdy już systemy oszczędzania energii staną się powszechnym standardem i wyposażeniem każdego domu. Więcej informacji na stronie https://stiloenergy.pl/.

Raz postawionej bryły raczej nie da się zmodyfikować, dlatego też przeszklenie odpowiednich ścian w stosunku do ukierunkowania działki powinno zostać dopasowane do projektu architektonicznego, dzięki czemu domownikom zapewni największy komfort przez cały rok.

Ogrzewanie i wentylacja

Stawianie na energooszczędne rozwiązania sprawia, że producenci szukają każdego źródła energii, które dawniej było niewykorzystywane. Możemy tu wskazać trzy główne obszary, które pozwolą uzyskać bezpośrednie oszczędności.

 • Fotowoltaika – każdy metr kwadratowy powierzchni ziemi jest w stanie rocznie wygenerować 1000 kWh energii elektrycznej, a spadające ceny instalacji sprawiają, że już dawno przekroczyły one granicę opłacalności i szybkiego zwrotu z inwestycji. Jest to sposób na wykorzystanie całkowicie niedocenianej energii słonecznej, która dawniej byłaby wręcz niepożądana – panele pozwalają zacienić dach, przez co latem nie nagrzewa się on tak intensywnie, i w nocy nie oddaje swojego ciepła.
 • Rekuperacja – jest to system odzyskujący ciepło, które naturalnie ulatnia się w procesie wentylacji budynku – ciepłe powietrze jest usuwane i zastępowane chłodnym, czystym powietrzem z otoczenia. W budynkach o dobrej izolacji wentylacja odpowiada za ponad 50% strat ciepła, zatem systemy odzyskiwania tego ciepła dysponują potężnym źródłem energii. Rozwiązaniem w tym wypadku nie jest ograniczanie wentylacji pomieszczeń, bo prowadzi to do pogorszenia jakości powietrza i może być źródłem powstawania pleśni oraz grzybów wewnątrz. W tym wypadku sprawdzą się rekuperatory, które mogą być całkowicie ukryte dla osób postronnych i pracować z dala od domowników – mogą być zatem zamontowane nawet w najbardziej stylowych projektach.
 • Kotły kondensacyjne – są to urządzenia, które wykorzystują własny, niezależny obieg powietrza (nie pobierają powietrza z wnętrza budynku), aby dwukrotnie spalić paliwo używane do ogrzewania pomieszczeń i systemów c.w.u., dzięki czemu ich skuteczność wzrasta z 90% do nawet 109%, a także wprowadza niezależny, całkowicie bezpieczny system spalania. Stylistycznie kocioł kondensacyjny jest prawie tak samo dyskretny, jak rekuperator – jedyny widoczny element kotła na zewnątrz budynku to niewielka kratka wentylacyjna na ścianie, która zapewnia osobny obieg powietrza do kotła.

Projekt współczesnego domu, szczególnie na etapie projektowania, można przygotować z myślą o oszczędnościach w taki sposób, aby jedynie wprawne oko rozpoznało, że jest on wyposażony w nowoczesne rozwiązania energooszczędne.

Mając zatem możliwość zaprojektowania oraz zagospodarowania działki z myślą o energooszczędności, najlepiej dokonać takiego wyboru – zwiększy to wartość miejsca z czasem, a domownikom zapewni maksymalny komfort termiczny przez cały rok.

[1] Źródło: https://www.solarpowereurope.org/wp-content/uploads/2018/09/Global-Market-Outlook-2018-2022.pdf

Materiał Partnera

Mogą Ci się również spodobać

Świeży powiew dla wiatraków. Nowe przepisy ulżą branży

Liberalizacja prawa skłania spółki do sięgnięcia po zapomniane już projekty. Ale bez dalszych zmian ...

Moskwa: czysta ropa dotarła do Białorusi. Mińsk tego nie potwierdza

Rosyjska ropa o jakości zgodnej z europejską normą dotarła dziś do granicznej z Białorusią ...

Liczniki inteligentne, ale jednak dziurawe?

Energa Operator i grupa Arcus od ponad dwóch lat toczą sądowe batalie. Tymczasem dane pomiarowe ...

ArcelorMittal nie uruchomi teraz pieca w Krakowie. Przez koronawirus

Hutniczy koncern poinformował o odłożeniu w czasie procesu wznowienia pracy wielkiego pieca w Krakowie. ...

Zysk Tauronu większy od oczekiwań

Energetyczna grupa Tauron osiągnęła w pierwszym półroczu 4,7 mln zł zysku netto, chociaż wcześniejsze ...

Ropa w dół, tanio wracamy z wakacji

Baryłka Brent już jest po 47 dol. A to jeszcze nie koniec przeceny, także ...