Jakie są rodzaje taryf energii elektrycznej w Polsce?

Chcesz wybrać lub zmienić taryfę dla swojego domu? A może jesteś przedsiębiorcą i szukasz oferty dostosowanej do potrzeb Twojej firmy? Jak się okazuje, masz z czego wybierać! Sprawdź, jakie są rodzaje taryf energii elektrycznej w Polsce. Podpowiadamy także, z której z nich i kiedy warto skorzystać.

Czym jest taryfa energii elektrycznej?

Pojęcie taryfy energetycznej słyszałeś wielokrotnie, ale w sumie to nigdy nie zastanawiałeś się nad tym, co ono oznacza? Zapewne nie jesteś w tym osamotniony. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jakie rodzaje taryf funkcjonują na rynku. Co więcej, niektórzy nawet nie wiedzą, z jakiej taryfy korzystają na co dzień. Czy ta wiedza jest niezbędna? Zapewne nie. Niemniej, jej pozyskanie może przynieść Ci niemałe oszczędności. Jak to możliwe? Wybór taryfy energetycznej, która odpowiada Twojemu trybowi życia lub harmonogramowi pracy Twojej firmy pozwoli zaoszczędzić nawet do 30% na rachunkach za prąd!

Zacznijmy więc od tego, czym właściwie jest taryfa energetyczna. Jest to plan cenowy, na którego podstawie, sprzedawcy energii elektrycznej proponują prąd swoim klientom. Taryfy energetyczne dzielą się na te oferowane gospodarstwom domowym i firmom. Jeśli chcesz dowiedzieć się, zgodnie z jaką grupą taryfową się rozliczasz, spójrz na swój rachunek za energię. Tam z pewnością znajdziesz taką informację.

Taryfa energetyczna dla gospodarstwa domowego

Taryfy energetyczne, które są przeznaczone dla gospodarstw domowych posiadają specjalne oznaczenie w postaci litery G. Kiedy się im przyjrzysz, szybko zauważysz, że stoją przy nich także cyfry bądź dodatkowe litery. Zobacz, jak je rozszyfrować:

  • G11 – to najpopularniejsza taryfa energetyczna w Polsce. Jeśli zatem nigdy nie zwracałeś uwagi, z jakiej taryfy korzystasz, to na Twoim rachunku zapewne widnieje właśnie oznaczenie G11. Oznacza to, że płacisz przez całą dobę stałą stawkę za energię elektryczną.
  • G12 – jest to taryfa dwustrefowa, w której w zależności od pory dnia obowiązuje niższa i wyższa stawka za zużycie energii. Niższe stawki przypadają na godziny nocne, przeważnie od 22:00 do 6:00. W pozostałych godzinach stawka jest wyższa.
  • G12w – zwana również taryfą weekendową. Funkcjonuje na podobnych zasadach co taryfa G12 z tym, że niższe stawki za energię obowiązują również od piątku wieczorem (22:00) do poniedziałku rano (6:00).

Która z tych taryf będzie dla Ciebie dobrym wyborem? To zależy jaki tryb życia prowadzisz i w jakich godzinach spędzasz czas w domu. Taryfa G11 to dobry wybór dla osób, które z urządzeń elektrycznych korzystają niemal tak samo w godzinach porannych, jak i wieczornych. W przypadku, gdy należysz do grona osób, które większość dnia spędzają poza domem, to korzystniejsza okaże się taryfa G12. Tym bardziej, gdy wieczory poświęcasz na rozrywkę i obowiązki domowe. Jeśli zaś to głównie weekendami korzystasz, chociażby z elektroniki, postaw na taryfę G12w.

Co istotne, niektórzy sprzedawcy prądu, w tym innogy Polska, zapewniają możliwość monitorowania i rozliczania się za realnie zużytą energię. Mowa o usłudze e-odczyty, dzięki której w internetowym serwisie klienta raz w miesiącu podajesz odczyt swojego licznika. Na jego podstawie firma wystawia Ci fakturę. Comiesięczny odczyt pozwoli Ci również monitorować zużycie energii na udostępnionym w serwisie wykresie. W ten sposób szybko dowiesz się, kiedy zużywasz jej najwięcej i czy wybrałeś odpowiednią taryfę.

Taryfa energetyczna dla firm

W Polsce funkcjonują nie tylko taryfy dla gospodarstw domowych, ale i dla firm. Wyróżniamy  ich 3 rodzaje:

  • A – taryfa dla firm zasilanych z sieci elektroenergetycznych wysokiego napięcia,
  • B – taryfa dla firm zasilanych z sieci elektroenergetycznych średniego napięcia,
  • C – taryfa dla firm zasilanych z sieci elektroenergetycznych niskiego napięcia.

W praktyce oznacza to, że taryfa energetyczna z literą C przeznaczona jest dla małych firm (sklepy, punkty usługowe, gospodarstwa rolne), B dla średnich (galerie handlowe, hotele, szpitale), zaś A – dla tych największych (dużych fabryk i zakładów przemysłowych). Bez wątpienia w Polsce prym wiedzie wśród nich taryfa C, dlatego przyjrzymy się jej nieco bliżej.

Taryfa C występuje w trzech odmianach: C11, C12a oraz C12b. Funkcjonują one niemal na takich samych zasadach, jak taryfy dedykowane gospodarstwom domowym:

  • Taryfa C11 – obowiązuje w niej jednolita stawka za zużycie energii przez całą dobę.
  • Taryfa C12a – niższa stawka energii obowiązuje tu w godzinach nocnych (od 21:00 do 8:00), a także dodatkowo podczas kilku godzin popołudniowych, o których decydują sprzedawcy prądu (przeważnie od 13:00 do 15:00, choć zimą godziny te mogą się różnić).
  • Taryfa C12b – tańsza energia dostępna jest w godzinach między między 22:00 a 6:00 oraz 13:00 a 15:00. Znaczenia nie ma przy tym pora roku. Stawki szczytowe i pozaszczytowe są nieco niższe niż ma to miejsce w przypadku taryfy C12a.

Większe firmy, dla których stworzona została taryfa energetyczna z grupy A i B, mogą liczyć na różnego rodzaju taryfy, które mogą być nawet trzy- lub czterostrefowe. Mają także większe pole do ustania indywidualnych warunków ze sprzedawcą prądu. W ich przypadku korzystne może okazać się kupowanie prądu w pakietach.

Jak wybrać taryfę energetyczną?

Niezależnie, czy wybierasz taryfę dla swojego domu, czy dla firmy, musisz zastanowić się, w jakich godzinach zużycie prądu będzie największe. W przypadku gospodarstwa domowego przeanalizuj zatem swoje przyzwyczajenia i czas spędzony w domu, jak i poza nim. Jeśli wybierasz taryfę dla firmy, to sprawdź, w jakich dokładnie godzinach i dniach tygodnia ona funkcjonuje. Pamiętaj, że taryfę energii elektrycznej możesz zmienić w każdym momencie, lecz nie więcej niż raz w roku. W wielu sytuacjach warto to zrobić, gdyż w ten sposób zmniejszysz rachunki za prąd nawet o ⅓!

Materiał Promocyjny 

 

Mogą Ci się również spodobać

Serinus wznawia wydobycie w Tunezji

Strajk okupacyjny na obszarze koncesji Chouech Es Saida został zakończony, co pozwoliło na wznowienie ...

Atomowy sojusz Ukrainy, USA i Japonii

Amerykańsko-japoński koncern pomoże Ukrainie podnieść efektywność energetyki jądrowej. Prąd z atomu ma trafić na ...

PGNiG zgazyfikuje nowe gminy

Koncern prowadzi intensywne rozmowy z lokalnymi samorządami w sprawie rozbudowy posiadanej sieci dystrybucyjnej. Polska ...

Gazprom odpłynął w siną dal

Pływający terminal Gazpromu, który miał zaopatrywać w gaz graniczący z Polską obwód kaliningradzki, odpłynął ...

Gawin(URE): czasy taniego prądu dobiegają końca

Na ceny takie, jak w 2018 r., już nie ma co liczyć – mówi ...

Oto cena gazu z Rosji

Europejscy klienci Gazpromu zapłacą w tym roku Rosjanom średnio 167-171 dol. za tysiąc metrów ...