Jak dbać o panele fotowoltaiczne?

Coraz częściej słyszymy o zaletach korzystania z OZE, czyli z odnawialnych źródeł energii. Od tradycyjnych metody pozyskiwania ciepła i elektryczności różnią się one przede wszystkim aspektem ekonomicznym i ekologicznym.

Wśród dostępnych na rynku rozwiązań najbardziej korzystnymi wydają się panele fotowoltaiczne, dzięki którym pozyskujemy energię ze słońca. Zwykle umiejscawia się je na dachach naszych domostw. Ogólnie to bardzo nowoczesny i opłacalny trend. Jednak jak wszystko, co wystawia się na działanie czynników zewnętrznych takie panele ulegają zabrudzeniu, co wpływa na ich wydajność. Jak zatem dbać o higienę własnej fotowoltaiki?

Różnica pomiędzy odnawialnymi a nieodnawialnymi źródłami energii

Gdyby ktoś miał wątpliwości, czy na pewno dobrze rozumie temat odnawialnych źródeł energii, oto kilka słów wyjaśnienia. Jesteśmy przyzwyczajeni do korzystania z węgla, ropy i innych tradycyjnych metod ogrzewania się i wytwarzania prądu. Jednak owe metody nie są „na zawsze”, gdyż po pierwsze eksploatacja kopalin, wcześniej czy później doprowadzi do ich wyczerpania, a po drugie nie są to sposoby ekologiczne i ekonomiczne. Dodatkowo za wszystko trzeba płacić, gdyż koncerny wydobywcze narzucają sporą marżę. Poza tym naprawdę niszczymy naszą planetę, sprawiając, iż powoli przestaje być ona przyjemnym miejscem.

Słońce, wiatr, energia pozyskiwana z ruchu wody lub źródła geotermalne to z kolei elementy natury, które istniały od zawsze i były, w różnym stopniu, przez ludzi wykorzystywane. Jednak dopiero dziś owe wykorzystanie zaczęło nabierać nowoczesnego i naprawdę korzystnego wymiaru. Wyżej wymienione elementy należą właśnie do sfery odnawialnych źródeł energii. Czyli takich, które się nie zużywają. I choć mogą w tym momencie pojawić się głosy, że „słońce kiedyś wygaśnie”, a „wiatr przestanie wiać”, w perspektywie milionów lat nie ma to takiego znaczenia. Znaczenie natomiast ma to, co dzieje się teraz oraz to, co będzie się dziać przez najbliższe sto lat. Niestety, wszystko wskazuje na to, że gatunek ludzi powinien jak najszybciej się opamiętać w eksploatowaniu Ziemi.

Panele fotowoltaiczne – energia ze słońca

Najbardziej korzystnym, praktycznym i nowoczesnym pomysłem na wykorzystanie energii naturalnej jest montaż paneli fotowoltaicznych. Dlaczego? Bo po pierwsze technika nabrała już doskonałości, a po drugie słońce (w różnym stopniu natężenia) występuje prawie wszędzie, w przeciwieństwie do wiatru i naturalnego ruchu wody. Mieszkańcy rosyjskiego Norylska, położonego za kołem biegunowym, może niekoniecznie staną się nabywcami tego wynalazku, ale nawet ci, którzy żyją w strefie umiarkowanej klimatu, powinni się nad tym zastanowić. Ten wynalazek działa bowiem nawet w pochmurne dni.

Zresztą, panele fotowoltaiczne i tak stają się one coraz bardziej popularne. Jak pokazują statystyki z roku na rok liczba instalacji fotowoltaicznych w Polsce rośnie lawinowo (klik). Można dostrzec je na dachach niektórych nowoczesnych domów, albo na wolnych powierzchniach działek. To już leży w gestii właściciela obiektu gdzie je umieści. Ważne, by miały dostęp do słońca i były zainstalowany pod odpowiednim kątem. Przy pomocy odpowiedniej konfiguracji owych instalacji i wykorzystaniu falownika (inna nazwa to „inwerter”) zamieniamy prąd stały na zamienny, czyli identyczny jak ten występujący w naszych gniazdkach- 230/400V, 50 Hz. Ważne też by były czyste. Dlaczego?

Dlaczego panele fotowoltaiczne muszą być czyste?

Podobnie jak każdy element wystawiony na różne czynniki zewnętrzne, panele fotowoltaiczne również będą wymagać odpowiedniej konserwacji. To jeden z argumentów dla których niektórzy gospodarze wolą instalować je bezpośrednio na ziemi, a nie na dachach swoich domostw. Bo wówczas mają ułatwiony dostęp do nich. Niestety podejście „deszcz i tak zmyje” jest prawdziwe tylko częściowo. Oczywiście zwykle panele instalowane są pod takim kątem, by mieć optymalny dostęp do promieni słonecznych, ale również na tyle ergonomicznie, by nie trzeba było co tydzień wchodzić na dach. Weźmy jednak pod uwagę następujące czynniki:

– Sąsiad, który pali śmieciami i potrafi okopcić całą okolicę paskudną sadzą. Niestety niektóre dachy są od takich działań czarne.

– Pył pochodzący z pól. Jeśli mieszkamy na wsi, to znamy ten problem, szczególnie nasilający się w okresie zbiorów.

– Ptasie odchody. To nie wymaga komentarza. Ptaki, niestety, uwielbiają często ozdabiać nasze dobra w charakterystyczny dla siebie sposób.

– Mech, który obrasta nie tylko kamienie i nie tylko od północnej strony. Pojawić się może również na naszym dachu i również na naszych panelach.

Wyżej wymienione czynniki niestety bardzo niekorzystnie wpływają na wydajność systemu. Mocno zapuszczone panele będą emitować niewielki procent deklarowanej energii.

Czy panele fotowoltaiczne można myć samodzielnie?

Można, ale należy pamiętać o następujących aspektach:

– Myjemy tylko dedykowanymi środkami, nie eksperymentujemy np. z mydłem ściernym

– NIGDY (!) nie używamy myjki ciśnieniowej, gdyż bardzo łatwo zerwać delikatną instalację

– Najlepiej myć samą wodą i miękką gąbką

– W przypadku, gdy nie mamy środków rekomendowanych, delikatny roztwór wody z octem winnym nie zaszkodzi konstrukcji i strukturze.

– Używamy wody czystej, która nie pozostawi smug.

– Panele najczęściej brudzą się wiosną i latem. Zwykle okres jesienno-zimowy działa „samoczyszcząco”.

– Wystarczą dwie konserwacje rocznie: na wiosnę i w środku lata, np. po zbiorach.

– Monitorujemy pogodę i jeśli deszcze występują regularnie, nie musimy czyścić systemu zbyt często.

Serwis profesjonalny

Na rynku fotowoltaiki ciekawą ofertą wyróżnia się firma Stilo Energy. Oferuje ona regularny i niedrogi serwis konserwacyjny swoich produktów.

Mogą Ci się również spodobać

Nowoczesne rozwiązania dla sieci dystrybucji mediów

Apator tworzy grupę producentów nowoczesnych urządzeń i systemów pomiarowych, a także dostawców innowacyjnych rozwiązań ...

Duży wzrost zysku w Tauronie

W 2017 r. przychody Tauronu wyniosły 17,4 mld zł (o 2,4 proc. mniej rdr). ...

Gazprom pobity w Turcji

Rosyjskie gazociągi do Turcji pracują na pół gwizdka. Import gazu z Rosji zmniejszył się ...

Paliwa już nie stanieją

Od początku października ropa codziennie drożeje. We środę w Londynie baryłka Brenta kosztowała już ...

Karuzela kadrowa w Enerdze. 9 prezes w ciągu 4 lat

Grzegorz Ksepko, wiceprezes zarządu ds. korporacyjnych koncernu Energa, został p.o. prezesa firmy. Zastąpił on ...

Niemcy zagłosowali przeciwko Nord Stream-2

Bundestag bez zmian przegłosował poprawki unijne do Dyrektywy Gazowej. To oznacza kłopoty dla budowanego ...