#RZECZoBIZNESIE: Krzysztof Kwiatkowski: Smog rosnącą siłą polityczną w Polsce

tv.rp.pl

Nie ma lepszej zachęty do podejmowania decyzji niż świadomość Polek i Polaków. Świadomość ludzi w zakresie smogu niezwykle rośnie i to może za chwilę wpływać na decyzje wyborców. Dochodzimy do momentu, kiedy politycy o tym wiedzą – mówi Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK, gość programu Michała Niewiadomskiego.

Gość przyznał, że budzi się świadomość obywateli odnośnie powietrza, którym oddychają.

– Alarmy smogowe w poszczególnych miastach wykonały kapitalną robotę. Media także wykonały wspaniałą pracę mówiąc o przekroczeniach norm. Czy budzą się rządzący, to się przekonamy – mówił Kwiatkowski.

Przypomniał, że dzisiaj Polska jest najbardziej zanieczyszczonym państwem Unii Europejskiej.

– Na 10 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie 6 jest w naszym kraju. Na 50 ponad 30 mieście się w Polsce. Rocznie ponad 48 tys. Polaków umiera przedwcześnie z powodu zanieczyszczonego powietrza. Kraków ma wielokrotnie gorsze normy niż Pekin, a jeszcze niedawno śmialiśmy się z Chińczyków chodzących w maskach – stwierdził.

Kwiatkowski podkreślił, że w wielu miejscach na świecie i w Europie sobie z tym problemem poradzono. – Były miejsca, gdzie sytuacja wyglądała gorzej niż w Polsce, a dzisiaj jest znacząco lepiej – zaznaczył.

Zdradził, że obecnie NIK prowadzi kontrolę w której uczestniczy 15 organów kontroli z naszego kontynentu. – Sprawdzone zostaną państwa, które jak Polska sobie nie radzą, ale też takie, które już ten problem rozwiązały. Pokażemy jak w poszczególnych państwach wprowadzano normy na paliwo, na jakość węgla, na sprzedawane piece i jak to doprowadzało do stopniowej poprawy sytuacji – tłumaczył.

– Wyniki tej kontroli będą ogłoszone w przyszłym roku – dodał.

Gość przyznał, że w Polsce problemem są pieniądze. – Część obywateli tłumaczy, że nie stać ich na paliwo lepszej jakości – mówił.

– Drugi problem to fakt, że Polska węglem stoi. Niestety kopalnie starają się sprzedać wszystko co wydobywają, w tym odpad górniczy, floty, muły, węgiel, który tylko umownie jest węglem, bo jego wartości energetyczne przypominają kamień – dodał.

Kwiatkowski podkreślił, że dzisiaj nas nie stać na to, żeby skutecznie nie walczyć ze smogiem.

Tłumaczył, że za 30 lat świat będzie w większości korzystał z odnawialnych źródeł energii. – Już dzisiaj przy dużych inwestycjach energia uzyskiwana z fotowoltaiki i wiatraków potrafi być tańsza niż z tradycyjnych kopalin – mówił.

Przyznał, że smog w Polsce nierówno się rozkłada. – W niektórych regionach ten problem może bezpośrednio rzutować na decyzje wyborców w wyborach samorządowych – ocenił.

Kwiatkowski zaznaczył, że każdy przeciętny Polak żyje krócej o 9 miesięcy z uwagi na to, że bardzo często przebywa w zanieczyszczonym środowisku. – Od takich danych nie można uciekać, to jest dzwon alarmowy dla rządzących – mówił.

– Świadomość ludzi w tym zakresie niezwykle rośnie i to może za chwilę wpływać na decyzje wyborców. Dochodzimy do momentu, kiedy politycy o tym wiedzą. Nie ma lepszej zachęty do podejmowania decyzji niż świadomość Polek i Polaków – dodał.

Problem frankowy

Kwiatkowski tłumaczył, że NIK w kontroli zwraca uwagę na to, czy organy państwa, które za to odpowiadają odpowiednio sprawdzały banki, czy nie korzystały ze swojej uprzywilejowanej pozycji i czy rzetelnie informowały klientów jakie są ryzyka związane z zaciągnięciem kredytu frankowego.

– Ta kontrola rozpoczyna się w drugim półroczu i na początku przyszłego roku przedstawimy szczegółowe informacje. Oprócz obrazu rzeczywistości będą w nich wnioski i rekomendacje, żeby to się nie powtórzyło w przyszłości – zaznaczył.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rosja: Gerhard Schroeder we władzach Rosnieftu

Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder został wybrany w piątek na członka rady dyrektorów rosyjskiego ...

Energia+ nadal nie(do)określona

Trwa batalia o dopłaty do rachunków za energię dla gospodarstw domowych. O programie nazywanym ...

Sikora: ceny prądu i tak pójdą w górę

Wszystkie operacje, które zostały wykonane, łącznie z uchwaloną diabelską ustawą, nie dają jakichkolwiek szans, ...

Plan dla Śląska to czerwona kartka dla Tamara

JSW przedstawiła projekt zagospodarowania terenu po likwidowanej kopalni Krupiński. To jednoznaczny sygnał dla brytyjskiego ...

Pietryszyn prezesem Lotosu

Rada nadzorcza koncernu wybrała Roberta Pietryszyna na stanowisko prezesa spółki. To bliski znajomy obecnego ...

PGE rozmawia z ECO w sprawie optymalizacji dostaw Ciepła w Opolu

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna oraz Energetyka Cieplna Opolszczyzny podpisały list intencyjny w sprawie ...