#RZECZoBIZNESIE: Krzysztof Kwiatkowski: Smog rosnącą siłą polityczną w Polsce

tv.rp.pl

Nie ma lepszej zachęty do podejmowania decyzji niż świadomość Polek i Polaków. Świadomość ludzi w zakresie smogu niezwykle rośnie i to może za chwilę wpływać na decyzje wyborców. Dochodzimy do momentu, kiedy politycy o tym wiedzą – mówi Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK, gość programu Michała Niewiadomskiego.

Gość przyznał, że budzi się świadomość obywateli odnośnie powietrza, którym oddychają.

– Alarmy smogowe w poszczególnych miastach wykonały kapitalną robotę. Media także wykonały wspaniałą pracę mówiąc o przekroczeniach norm. Czy budzą się rządzący, to się przekonamy – mówił Kwiatkowski.

Przypomniał, że dzisiaj Polska jest najbardziej zanieczyszczonym państwem Unii Europejskiej.

– Na 10 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie 6 jest w naszym kraju. Na 50 ponad 30 mieście się w Polsce. Rocznie ponad 48 tys. Polaków umiera przedwcześnie z powodu zanieczyszczonego powietrza. Kraków ma wielokrotnie gorsze normy niż Pekin, a jeszcze niedawno śmialiśmy się z Chińczyków chodzących w maskach – stwierdził.

Kwiatkowski podkreślił, że w wielu miejscach na świecie i w Europie sobie z tym problemem poradzono. – Były miejsca, gdzie sytuacja wyglądała gorzej niż w Polsce, a dzisiaj jest znacząco lepiej – zaznaczył.

Zdradził, że obecnie NIK prowadzi kontrolę w której uczestniczy 15 organów kontroli z naszego kontynentu. – Sprawdzone zostaną państwa, które jak Polska sobie nie radzą, ale też takie, które już ten problem rozwiązały. Pokażemy jak w poszczególnych państwach wprowadzano normy na paliwo, na jakość węgla, na sprzedawane piece i jak to doprowadzało do stopniowej poprawy sytuacji – tłumaczył.

– Wyniki tej kontroli będą ogłoszone w przyszłym roku – dodał.

Gość przyznał, że w Polsce problemem są pieniądze. – Część obywateli tłumaczy, że nie stać ich na paliwo lepszej jakości – mówił.

– Drugi problem to fakt, że Polska węglem stoi. Niestety kopalnie starają się sprzedać wszystko co wydobywają, w tym odpad górniczy, floty, muły, węgiel, który tylko umownie jest węglem, bo jego wartości energetyczne przypominają kamień – dodał.

Kwiatkowski podkreślił, że dzisiaj nas nie stać na to, żeby skutecznie nie walczyć ze smogiem.

Tłumaczył, że za 30 lat świat będzie w większości korzystał z odnawialnych źródeł energii. – Już dzisiaj przy dużych inwestycjach energia uzyskiwana z fotowoltaiki i wiatraków potrafi być tańsza niż z tradycyjnych kopalin – mówił.

Przyznał, że smog w Polsce nierówno się rozkłada. – W niektórych regionach ten problem może bezpośrednio rzutować na decyzje wyborców w wyborach samorządowych – ocenił.

Kwiatkowski zaznaczył, że każdy przeciętny Polak żyje krócej o 9 miesięcy z uwagi na to, że bardzo często przebywa w zanieczyszczonym środowisku. – Od takich danych nie można uciekać, to jest dzwon alarmowy dla rządzących – mówił.

– Świadomość ludzi w tym zakresie niezwykle rośnie i to może za chwilę wpływać na decyzje wyborców. Dochodzimy do momentu, kiedy politycy o tym wiedzą. Nie ma lepszej zachęty do podejmowania decyzji niż świadomość Polek i Polaków – dodał.

Problem frankowy

Kwiatkowski tłumaczył, że NIK w kontroli zwraca uwagę na to, czy organy państwa, które za to odpowiadają odpowiednio sprawdzały banki, czy nie korzystały ze swojej uprzywilejowanej pozycji i czy rzetelnie informowały klientów jakie są ryzyka związane z zaciągnięciem kredytu frankowego.

– Ta kontrola rozpoczyna się w drugim półroczu i na początku przyszłego roku przedstawimy szczegółowe informacje. Oprócz obrazu rzeczywistości będą w nich wnioski i rekomendacje, żeby to się nie powtórzyło w przyszłości – zaznaczył.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Świat w 2040 r. pożre dużo więcej energii

Za 22 lata popyt ludzi na energię zwiększy się o 60 procent. Będziemy ją ...

PAK:kilkutygodniowy prezes

Janusz Kaliszyk zrezygnował z funkcji prezesa ZE PAK. Stało się zaledwie kilka tygodni po ...

South Stream reaktywacja!

Rosja i Bułgaria chcą reaktywować przerwany projekt gazociągu South Stream. Teraz ma być zgodny ...

Ustawa o OZE z kontrowersjami przyjęta w ostatniej chwili

Zmiana regulacji dotyczących odnawialnych źródeł energii została w piątek przyjęta przez Sejm. Pozwoli osiągnąć ...

PGE bierze większość EDF

PGNiG Termika odstąpiło od udziału w transakcji przejęcia aktywów EDF w Polsce. Dotychczasowy udział ...

Gazprom spadł z piedestału

Z pierwszego na siedemnaste miejsce spadł rosyjski gigant surowcowy w najnowszym rankingu 250 największych ...