#RZECZoBIZNESIE: Kamil Wyszkowski: Trzeba zakazać kotłów węglowych

tv.rp.pl

Problem smogu jest trudno rozwiązywalny jeżeli nie wprowadzimy regulacji horyzontalnej, najlepiej zakazującej sprzedaży i montowania kotłów zasypowych, węglowych na terenie całego kraju – mówi Kamil Wyszkowski, dyrektor generalny Global Compact Poland, gość programu Michała Niewiadomskiego.

Gość zaznaczył, że sformułowanie, iż smog jest czymś modnym od niedawna jest z gruntu nieprawdzie. – Pierwsza konwencja ONZ dotycząca niskiej jakości powietrza miała miejsce w 1979 r. – przypomniał.

– Smog nie jest tylko problemem w okresie grzewczym, ale też mamy smog letni – dodał Wyszkowski.

Tłumaczył, że w smogu są substancje silnie rakotwórcze. – One mają mocny wpływ na zdrowie. Widać to po wzrastającym wskaźniku chorób cywilizacyjnych w Polsce – mówił.

Gość zaznaczył, że potrzebny jest wzrost świadomości ze strony rządowej i samorządowej.

– Gdyby rozmawiać o smogu codziennie, najlepiej przy okazji prognozy pogody, to świadomość mieszkańców się zwiększy, a przy okazji świadomość włodarzy miast, którzy zrozumieją, że elektorat oczekuje, iż prawo do zdrowego powietrza jest czymś o co muszą zadbać – tłumaczył.

Wyszkowski skomentował fakt, że coraz więcej gmin oferuje dopłaty do wymiany pieca.

– Problem jest trudno rozwiązywalny jeżeli nie wprowadzimy regulacji horyzontalnej, najlepiej zakazującej sprzedaży i montowania kotłów węglowych,zasypowych na terenie całego kraju – ocenił.

Przyznał, że to, iż pojawiają się uchwały antysmogowe to bardzo dobry ruch. – Natomiast w pierwszej kolejności należy rozwiązać problem uzdrowisk. W Polsce mamy miejscowości o statusie uzdrowiska 45. W zaledwie 8 z nich mamy jakikolwiek system monitorowania jakości powietrza. Tam gdzie jest ten system, mamy informacje o przerażających przekroczeniach norm – zaznaczył.

– Np. w Rabce, gdzie dzieci jeżdżą leczyć górne drogi oddechowe, poziom stężeń jest kilkunastokrotnie przekraczający normy WHO. Tam można zdrowie stracić w okresie grzewczym, a nie jest poprawić – dodał.

Podkreślił, że tego rodzaju absurdy trzeba jak najszybciej wyrugować z polskiej przestrzeni publicznej.

Wyszkowski zaznaczył, że rząd powinien jak najszybciej wycofać się z regulacji wprowadzonej przez rząd wcześniejszy, która podwyższyła normy alarmowe do 300 ?g/m3 w przypadku pyłów zawieszonych. – Jest to absurd. We Francji jest to 80 ?g/m3, w Czechach 100. Trzeba to szybko zmienić i temat zamknąć – mówił.

Wyszkowski przypomniał, że 17. stycznia doszło do przełomu. – Premier Szydło ogłosiła 14 rekomendacji, które zostały przyjęte. Teraz potrzeba to zrobić. Naszym zadaniem jest przypilnować stronę rządową i zmotywować do tego, żeby działania dotyczące wdrożenia rekomendacji zadziały się – podkreślił.

Mogą Ci się również spodobać

PKN Orlen z nagrodą za sprawiedliwy handel

Koncern został wyróżniony za to, że od dekady sprzedaje na swoich stacjach kawę z ...

#RZECZoBIZNESIE: Rafał Pasieka: Zostawiliśmy konkurencję w tyle

Dzisiaj stacje paliw konkurują światem korzyści – mówi Rafał Pasieka, dyrektor wykonawczy ds. marketingu ...

Katar wstrzymał produkcję helu

Drugi producent helu na świecie musiał przerwać produkcję z powodu blokady ekonomicznej. To szansa ...

Będzie nowy lider rynku ropy

Rozpędzająca się produkcja ropy ze złóż łupkowych w USA wyprowadzi w tym roku Amerykę ...

Inwestycje w Bogdance sięgną 400 mln zł

Bogdanka prognozuje w tym roku sprzedaż na poziomie 8,5 – 9 mln ton. W ...

Leśne gospodarstwa węglowe przez 30 lat mają pochłonąć niemal 1 mln ton dwutlenku węgla

Forests will absorb more carbon dioxide

Nearly 1 million tonnes of carbon dioxide (CO2) will be absorbed by Forest Coal ...