#RZECZoBIZNESIE: Kamil Wyszkowski: Trzeba zakazać kotłów węglowych

tv.rp.pl

Problem smogu jest trudno rozwiązywalny jeżeli nie wprowadzimy regulacji horyzontalnej, najlepiej zakazującej sprzedaży i montowania kotłów zasypowych, węglowych na terenie całego kraju – mówi Kamil Wyszkowski, dyrektor generalny Global Compact Poland, gość programu Michała Niewiadomskiego.

Gość zaznaczył, że sformułowanie, iż smog jest czymś modnym od niedawna jest z gruntu nieprawdzie. – Pierwsza konwencja ONZ dotycząca niskiej jakości powietrza miała miejsce w 1979 r. – przypomniał.

– Smog nie jest tylko problemem w okresie grzewczym, ale też mamy smog letni – dodał Wyszkowski.

Tłumaczył, że w smogu są substancje silnie rakotwórcze. – One mają mocny wpływ na zdrowie. Widać to po wzrastającym wskaźniku chorób cywilizacyjnych w Polsce – mówił.

Gość zaznaczył, że potrzebny jest wzrost świadomości ze strony rządowej i samorządowej.

– Gdyby rozmawiać o smogu codziennie, najlepiej przy okazji prognozy pogody, to świadomość mieszkańców się zwiększy, a przy okazji świadomość włodarzy miast, którzy zrozumieją, że elektorat oczekuje, iż prawo do zdrowego powietrza jest czymś o co muszą zadbać – tłumaczył.

Wyszkowski skomentował fakt, że coraz więcej gmin oferuje dopłaty do wymiany pieca.

– Problem jest trudno rozwiązywalny jeżeli nie wprowadzimy regulacji horyzontalnej, najlepiej zakazującej sprzedaży i montowania kotłów węglowych,zasypowych na terenie całego kraju – ocenił.

Przyznał, że to, iż pojawiają się uchwały antysmogowe to bardzo dobry ruch. – Natomiast w pierwszej kolejności należy rozwiązać problem uzdrowisk. W Polsce mamy miejscowości o statusie uzdrowiska 45. W zaledwie 8 z nich mamy jakikolwiek system monitorowania jakości powietrza. Tam gdzie jest ten system, mamy informacje o przerażających przekroczeniach norm – zaznaczył.

– Np. w Rabce, gdzie dzieci jeżdżą leczyć górne drogi oddechowe, poziom stężeń jest kilkunastokrotnie przekraczający normy WHO. Tam można zdrowie stracić w okresie grzewczym, a nie jest poprawić – dodał.

Podkreślił, że tego rodzaju absurdy trzeba jak najszybciej wyrugować z polskiej przestrzeni publicznej.

Wyszkowski zaznaczył, że rząd powinien jak najszybciej wycofać się z regulacji wprowadzonej przez rząd wcześniejszy, która podwyższyła normy alarmowe do 300 ?g/m3 w przypadku pyłów zawieszonych. – Jest to absurd. We Francji jest to 80 ?g/m3, w Czechach 100. Trzeba to szybko zmienić i temat zamknąć – mówił.

Wyszkowski przypomniał, że 17. stycznia doszło do przełomu. – Premier Szydło ogłosiła 14 rekomendacji, które zostały przyjęte. Teraz potrzeba to zrobić. Naszym zadaniem jest przypilnować stronę rządową i zmotywować do tego, żeby działania dotyczące wdrożenia rekomendacji zadziały się – podkreślił.

Mogą Ci się również spodobać

W Kielcach podkreślano, że w walce ze smogiem chodzi nie tylko o powietrze, ale i o rozwój gospodarki

Nadchodzi czas prosumentów

Pakiet regulacji ustanawiający status prosumenta oraz ulgę w podatku VAT na usługi instalacyjne dotyczące ...

Gazowe ostrzeżenie z Kremla

Kto chciałby wystąpić z Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej, zapłaci za gaz z Rosji dużo drożej ...

PKN Orlen: w negocjacjach płacowych nie postulowano zróżnicowania podwyżek

Według PKN Orlen, związek zawodowy pracowników ruchu ciągłego, który nie zgodził się na proponowane ...

PKN Orlen zamierza więcej inwestować

Płocki koncern planuje w tym roku wydać 4,8 mld zł m.in. na wydobycie i ...

Rosja buduje flotę tankowców na gaz

W stoczni na Dalekim Wschodzie ruszyła budowa floty rosyjskich statków do przewozu ropy. Będą ...