#RZECZoBIZNESIE: Kamil Wyszkowski: Trzeba zakazać kotłów węglowych

tv.rp.pl

Problem smogu jest trudno rozwiązywalny jeżeli nie wprowadzimy regulacji horyzontalnej, najlepiej zakazującej sprzedaży i montowania kotłów zasypowych, węglowych na terenie całego kraju – mówi Kamil Wyszkowski, dyrektor generalny Global Compact Poland, gość programu Michała Niewiadomskiego.

Gość zaznaczył, że sformułowanie, iż smog jest czymś modnym od niedawna jest z gruntu nieprawdzie. – Pierwsza konwencja ONZ dotycząca niskiej jakości powietrza miała miejsce w 1979 r. – przypomniał.

– Smog nie jest tylko problemem w okresie grzewczym, ale też mamy smog letni – dodał Wyszkowski.

Tłumaczył, że w smogu są substancje silnie rakotwórcze. – One mają mocny wpływ na zdrowie. Widać to po wzrastającym wskaźniku chorób cywilizacyjnych w Polsce – mówił.

Gość zaznaczył, że potrzebny jest wzrost świadomości ze strony rządowej i samorządowej.

– Gdyby rozmawiać o smogu codziennie, najlepiej przy okazji prognozy pogody, to świadomość mieszkańców się zwiększy, a przy okazji świadomość włodarzy miast, którzy zrozumieją, że elektorat oczekuje, iż prawo do zdrowego powietrza jest czymś o co muszą zadbać – tłumaczył.

Wyszkowski skomentował fakt, że coraz więcej gmin oferuje dopłaty do wymiany pieca.

– Problem jest trudno rozwiązywalny jeżeli nie wprowadzimy regulacji horyzontalnej, najlepiej zakazującej sprzedaży i montowania kotłów węglowych,zasypowych na terenie całego kraju – ocenił.

Przyznał, że to, iż pojawiają się uchwały antysmogowe to bardzo dobry ruch. – Natomiast w pierwszej kolejności należy rozwiązać problem uzdrowisk. W Polsce mamy miejscowości o statusie uzdrowiska 45. W zaledwie 8 z nich mamy jakikolwiek system monitorowania jakości powietrza. Tam gdzie jest ten system, mamy informacje o przerażających przekroczeniach norm – zaznaczył.

– Np. w Rabce, gdzie dzieci jeżdżą leczyć górne drogi oddechowe, poziom stężeń jest kilkunastokrotnie przekraczający normy WHO. Tam można zdrowie stracić w okresie grzewczym, a nie jest poprawić – dodał.

Podkreślił, że tego rodzaju absurdy trzeba jak najszybciej wyrugować z polskiej przestrzeni publicznej.

Wyszkowski zaznaczył, że rząd powinien jak najszybciej wycofać się z regulacji wprowadzonej przez rząd wcześniejszy, która podwyższyła normy alarmowe do 300 ?g/m3 w przypadku pyłów zawieszonych. – Jest to absurd. We Francji jest to 80 ?g/m3, w Czechach 100. Trzeba to szybko zmienić i temat zamknąć – mówił.

Wyszkowski przypomniał, że 17. stycznia doszło do przełomu. – Premier Szydło ogłosiła 14 rekomendacji, które zostały przyjęte. Teraz potrzeba to zrobić. Naszym zadaniem jest przypilnować stronę rządową i zmotywować do tego, żeby działania dotyczące wdrożenia rekomendacji zadziały się – podkreślił.

Mogą Ci się również spodobać

Pensje szefów Shell będą zależne emisji CO2

Nowa zasada wynagradzania kierownictwa paliwowego giganta. Pensje szefów koncernu będą zależały od wyników redukcji emisji ...

Gdzie benzyna jest najtańsza?

Bardzo tania benzyna jest w krajach, które często nie kojarzą się ani z bogactwem ...

Fotowoltaika w saudyjskiej krainie ropy

Władze Arabii Saudyjskiej chcą skończyć z zależnością od ropy. Widzą przyszłość w odnawialnych źródłach ...

Rynek mocy i emisyjność gospodarki

Rząd będzie musiał się jeszcze bardzo postarać, zanim Bruksela ewentualnie zatwierdzi pomoc dla wytwórców ...

Unia otwiera drzwi dla słońca z Chin. Koniec z cłami

Komisja Europejska nie przedłuży zaporowych ceł na baterie słoneczne z Chin. Czy to tylko ...

Mały budżet rynku mocy zakonserwuje system. Wysoki wywinduje opłaty

Roczny koszt mechanizmu wsparcia konwencjonalnych siłowni, zakładany przez resort energii na poziomie 2–3 mld ...