#RZECZoBIZNESIE: Marek Józefiak: Walkę ze smogiem zacznijmy od norm jakości węgla

tv.rp.pl

Mam nadzieję, że te normy będą podyktowane naszym zdrowiem, a nie troską o kieszeń spółek węglowych – mówi Marek Józefiak, koordynator kampanii Klimat i Energia, Greenpeace, gość programu Michała Niewiadomskiego.

Gość przyznał, że jesteśmy wyjątkiem w Europie. – W Polsce dominuje ogrzewanie węglowe. Spalamy ponad 80 proc. węgla spalanego w całej UE w gospodarstwach domowych. Zazwyczaj w prymitywnych piecach, paliwo na które nie ma żadnych norm. W Polsce można spalać paliwo zasiarczone, zawilgocone, o wysokiej zawartości popiołu, a nawet odpady węglowe, które są dostępne na rynku – tłumaczył Józefiak. Przypomniał, że normy jakości węgla miały wejść do końca marca 2017 r. Nadal ich nie ma.

W różnych krajach ze smogiem radzą sobie w różnych sposób. – W niektórych mamy ogrzewanie elektryczne, promowana jest biomasa czy pompy ciepła. Często w Europie używa się gazu – wyliczał gość.

– Czesi i Słowacy mają taryfy na prąd, które obowiązują przez 20 godzin, więc można ogrzać dom – dodał.

Józefiak podkreślił, że w Polsce spadek po komunizmie to kilka milionów domów, które są ocieplone słabo albo wcale (7 na 10 domów). – Trudno się dziwić, że tym ludziom jest trudno zapewnić komfort termiczny – stwierdził.

– Z tym sobie można radzić na poziomie państwowym. W innych krajach są fundusze termomodernizacyjne i państwo dopłaca obywatelom – dodał.

Przypomniał, że w Polsce smog powoduje prawie 50 tys. przedwczesnych zgonów rocznie. Wpływa też na zdrowie naszych dzieci.

– Trzeba zacząć od ustalenia norm jakości węgla. To minimum, żeby sytuacja zaczęła się poprawiać – zaznaczył Józefiak.

– Rząd powinien dać Polakom alternatywę do palenia węglem, jednocześnie wesprzeć ich w ocieplaniu domów. Bez pierwszego kroku nie możemy nagle biec w kierunku innych rozwiązań – dodał.

Gość zaznaczył, że w województwach, gdzie polityka antysmogowa jest bardziej zaawansowana, jak w Małopolsce, są w gminach ekodoradcy.

– To są urzędnicy, którzy chodzą do mieszkańców, na spotkania gminne, rady rodziców itd. Informują ludzi, że są dotacje, jak to wygląda, jakie są technologie. W ten sposób wzrasta świadomość. To idzie w dobrym kierunku. Ludzie, którzy rezygnują z kopciuchów, tylko w niewielkiej części kupują kolejny piec węglowy. Decydują się na podłączenie do geotermii czy gazu – mówił.

Przyznał, że musimy mieć strategię i rozwiązania, które będą alternatywą tam, gdzie nie ma podłączenia do sieci ciepłowniczej. – W Polsce nie ma planowania przestrzennego i nie uciepłowimy wszystkich miast i wsi ze względu na rozproszenie zabudowy – stwierdził gość.

Rok programu Czyste Powietrze

Józefiak ocenił, że wprowadzenie norm na kotły to plus. – Określono jakie kotły będą dostępne w sklepach. To jest krok w dobrym kierunku – mówił.

– Natomiast rozporządzenie o kotłach nie ma sensu bez określenia norm jakości węgla. O emisjach z komina decyduje nie tylko to, w jakiej instalacji spalamy, ale też jakie paliwo – dodał.

Gość ma nadzieję, że te normy będą podyktowane naszym zdrowiem, a nie troską o kieszeń spółek węglowych. – Widać, że są tarcia w rządzie o to, jaki kształt mają mieć te normy – mówił.

Na ten rok jest przeznaczone 170 mln zł na program termomodernizacyjny. – Dobrze, że wróciło to na agendę, ale jest to kropla w morzu potrzeb. Jeśli chcemy traktować to poważnie, musimy wydawać miliardy, a nie miliony. Z 170 mln zł uda się zrobić może 2 projekty pilotażowe – ocenił Józefiak.

Mogą Ci się również spodobać

Opancerzony mercedes dla szefa Naftogazu

Po co prezesowi ukraińskiego koncernu gazowo-naftowego ekskluzywna opancerzona limuzyna za ponad 200 tys. dol.? ...

Lotos bliżej zakończenia flagowej inwestycji

Wkrótce powinna zakończyć się realizacja projektu EFRA. Na koniec marca postęp prac, uwzględniający projektowanie, ...

OZE nie zastąpią energetyki konwencjonalnej

Polityka klimatyczna Unii Europejskiej wymusza zasadniczą zmianę, a nawet transformację polskiej energetyki. – Polska ...

Life is an art of making choices

The world is facing a powerful challenge of halting the negative environmental impacts of ...

Drożejąca ropa i słaby złoty podbijają ceny paliw

Zdaniem ekspertów, do końca roku za litr benzyny i diesla zapłacimy po ok. 20 ...

Rząd chce wspólnych złóż

Zamiast fuzji Orlenu, Lotosu i PGNiG będzie łączenie ich działów poszukiwawczo-wydobywczych. Nie będzie zapowiedzianej ...