Słabsze marże w rafineriach

Bloomberg

Większość wskaźników makroekonomicznych w PKN Orlen, Grupie Lotos i MOL Group zanotowała w październiku spadek, zarówno licząc rok do roku jak i miesiąc do miesiąca.

W październiku PKN Orlen wykazał 6,2 USD marży rafineryjnej na każdej baryłce przerobionej ropy naftowej. To dokładnie tyle samo co rok temu. Jej wartość spadła za to w stosunku do poprzednich miesięcy tego roku. Ostatnio niższa niż obecnie była w marcu. Stosunkowo słabo prezentuje się dyferencjał Brent/Ural, czyli różnica w cenie między ropą wydobywaną spod dna Morza Północnego i rosyjską, którą głównie przetwarzają polskie rafinerie. W październiku dyferencjał wyniósł 1,4 USD, podczas gdy rok temu 2,5 USD, a we wrześniu tego roku 1,8 USD. W PKN Orlen poprawiła się za to marża petrochemiczna. W październiku wyniosła 925 euro na każdej tonie wytworzonych produktów.

Niższy jej poziom zanotowano zarówno porównując ją rok do roku (912 euro), jak i miesiąc do miesiąca (910 euro). Spadek marży rafineryjnej zanotowała Grupa Lotos. W październiku wyniosła ona 8,55 USD na każdej baryłce przerobionej ropy.

Dla porównania we wrześniu tego roku sięgała 10,4 USD, a w październiku 2016 r. wyniosła 8,86 USD. Marże nie rosły w MOL Group. W październiku w rafineriach węgierskiego koncernu (MOL + Slovnaft) wyniosła ona 7,7 USD. Taką samą wartość odnotowano rok wcześniej. Z kolei we wrześniu tego roku sięgała 9,4 USD. Zarówno miesiąc do miesiąca jak i rok do roku spadła marża petrochemiczna. W październiku wyniosła 484,2 euro na każdej tonie sprzedanych produktów.

Mogą Ci się również spodobać

Będzie redukcja wydobycia ropy

Kraje kartelu naftowego OPEC dogadały się w czwartek w sprawie cięć produkcji. Nie ujawniają ...

Rolnicy zapłacą za czyste powietrze

Parlament Europejski przegłosował ostrzejsze normy zanieczyszczeń. Producenci żywności krytykują deputowanych za zbyt dużą restrykcyjność. ...

Termika chce kupić ciepłownie od JSW

PGNiG Termika potwierdza zainteresowanie zakupem aktywów ciepłowniczych Jastrzębskiej Spółki Węglowej. – Spółka wysłała ofertę ...

Ignorując sankcje Total zwiększa inwestycje w Rosji

Francuski koncern zwiększył swoje udziały w gazowym koncernie Novatek, objętym sankcjami Zachodu. W 19,4 ...

OPEC i Rosja o krok od nowej umowy

Formalnie decyzja o utrzymaniu cięć limitów wydobycia ropy przez OPEC+, czyli kartel producentów i ...

Niemcy mają prąd głównie z OZE i węgla…brunatnego

Rok 2018 r w niemieckiej elektroenergetyce to rekordowa produkcja ze źródeł odnawialnych, spadek udziału ...