#RZECZoBIZNESIE: Michał Romanowski: Pozwanie Tauronu to gra lobbingowa

tv.rp.pl

Adresat tego pozwu jest całkowicie niezrozumiały, pomijając kwestię istoty i zasadności roszczeń – mówi Michał Romanowski, adwokat z kancelarii Romanowski i Wspólnicy, gość programu Marcina Piaseckiego.

1,2 mld zł odszkodowania żąda od Tauronu, czyli Polskiego Koncernu Energetycznego firma amerykańska Invenergy. Twierdzi, że Tauron bezprawnie zerwał długoterminowe umowy dostarczania energii z farm wiatrowych.

Gość przyznał, że taki komunika wczoraj ukazała się ze strony firmy Invenergy.

– Stroną sporu jest spółka zależna od Tauronu, czyli Polska Kompania Handlowa. Spory w tym zakresie toczone są od ponad 2 lat. Adresat tego pozwu jest całkowicie niezrozumiały, pomijając kwestię istoty i zasadności roszczeń – ocenił Romanowski.

Wyjaśnił, że są tu dwa aspekty. – Pierwszy to próba pozwania Taurony, zastosowania konstrukcji odpowiedzialności przybijającej – mówił adwokat.

– Jest też kwestia zasadności roszczenia skierowanego do PKH. Oceniam te szanse jako niskie, zarówno w jednym jak i drugim przypadku – dodał.

Przypomniał, że takie umowy długoterminowe były zawierane w zakresie sprzedaży zielonych certyfikatów.

– Było to popularne w roku 2010 r. i związane z systemem wsparcia dla zielonej energii. Proces ten zaczął stopniowo ulegać zmianie. W 2017 r. otoczenie prawne istotnie różni się od okresu w którym te umowy były wykonywane – zaznaczył Romanowski.

Kiedy koncerny zawierały tego typu umowy cena zielonych świadectw wynosiła ok. 280 zł. Dzisiaj mamy ceny na poziomie 20 zł.

– Doszło do dramatycznego załamania się rynku praw majątkowych, co w sposób oczywisty wpływa na wykonywanie tych umów – tłumaczył.

Zaznaczył, że te umowy długoterminowe nie mogą być traktowane z punktu widzenia prawnego i biznesowego, czy sprawiedliwości kontraktowej jako swoistego rodzaju gra gra losowa czy zakład hazardowy.

Wyjaśnił, że zgodnie z zasadą pacta sunt servanda na którą powołują się przeciwnicy PKH należy przestrzegać wszystkich postanowień tych umów.

– W tych umowach są klauzule określane pojęciem klauzuli adaptacyjnej – zaznaczył.

– Dochodzi do sytuacji w której warunki umowy stają się tak odległe od tego, co strony zakładały przy zawarciu umowy, że istnieje potrzeba dostosowania ich do czegoś, co nazywamy uczciwością i sprawiedliwością kontraktową, co staje się obowiązkiem stron – dodał.

Romanowski przyznał, że trudno znaleźć bardziej podręcznikowy przykład, więc na tym opiera swoją niską ocenę szans koncernu Invenergy. – Jest to efekt trzeźwej oceny prawnej – podkreślił.

Przypomniał, że ten spór jest znany od marca 2015 r., ale dopiero teraz nastąpiła eskalacja.

Nieoficjalnie, mówi się, że może mieć to związek z wizytą Donalda Trumpa w Warszawie.

– Tego typu spekulacje mają swoje uzasadnienie. Administracja amerykańska jest znana z tego, że wspiera swoich inwestorów, więc można patrzeć na to jak na grę lobbingową i próbę wywarcia presji – ocenił adwokat.

– Dochodzi do zapowiedzi, że zostały złożone jakieś pozwy przez jakieś spółki powiązane ze spółką Invenergy w sytuacji, kiedy od ponad 2 lat jest zawisły spór ze spółkami celowymi Invenergy z PKH. Mamy nawet pierwszy, nieprawomocny wyrok oddalający powództwo jednej ze spółek – mówił.

Romanowski podkreślił, że żadne nowe okoliczności nie powstały, które by uzasadniały tworzenie wokół tego wydarzenia.

Mogą Ci się również spodobać

Armenia chce gazu z Iranu

Kolejny kraj z orbity wpływów rosyjskich chce zróżnicować źródła dostaw gazu. I to nie ...

Odbiorcy energii złożą się na budowę elektrowni

Po wprowadzeniu wsparcia dla wytwórców prądu przemysł może płacić za energię 18 proc. drożej. ...

Rosja płaci za białoruską atomówkę

W tym roku Rosjanie sfinansują budowaną przez siebie elektrownię atomową na Białorusi kwotą 522 ...

PKN Orlen przejął FX Energy

Płocki koncern kupił w wezwaniu 67,3 proc. udziałów w firmie specjalizującej się w poszukiwaniach ...

Orlen inwestuje w kolejne instalacje petrochemiczne

Płocki koncern zamierza zwiększyć produkcję propylenu. Kolejna instalacja do produkcji propylenu, która ma powstać ...

Łatwiej zmienisz dostawcę prądu, a ceny będą niższe

Bruksela chce energetyki czystej, rynkowej i nastawionej na konsumenta. Nowy pakiet energetyczny nie jest ...