Energa uruchamia największą elektrownię słoneczną w Polsce

123RF

Energa uruchomiła w gminie Czernikowo koło Torunia największą w Polsce farmę fotowoltaiczną o mocy prawie 4 MW.

Jest ona elementem projektu Smart Toruń – pilotażowego wdrożenia inteligentnych sieci energetycznych przez gdańską grupę, która do 2020 r. chce mieć 60-proc. udział odnawialnych źródeł energii w posiadanych mocach wytwórczych.

Smart Toruń obejmuje zarówno modernizację sieci dystrybucyjnej, wytwarzanie energii w OZE, inteligentne oświetlenie uliczne oraz elementy zarządzania popytem przy udziale klientów. Całkowity koszt projektu to 81,6 mln zł, z czego ponad 19,5 mln zł pochodzi z dofinansowania od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

– Uruchomienie PV Czernikowo podkreśla zaangażowanie Energi w rozwój odnawialnych źródeł. Nasze działania na rzecz rozwoju i dywersyfikacji polskiego sektora OZE, także w zakresie energetyki słonecznej, nabierają szczególnego znaczenia w kontekście nadchodzącego szczytu klimatycznego w Paryżu oraz związanej z nim intensyfikacji globalnej debaty na temat walki z globalnym ociepleniem – mówi cytowany w komunikacie spółki Andrzej Tersa, prezes Energi. Jak zaznacza, fotowoltaika, jako jedno z najczystszych źródeł energii, może być elementem odpowiedzi na to wyzwanie.

Roczną produkcję energii w Czernikowie szacuje się poziomie 3 500 MWh, co wystarczy na pokrycie zapotrzebowania ok. 1600 gospodarstw domowych. Przy tej wielkości rocznej produkcji elektrownia konwencjonalna wyemitowałaby ok. 3 tys. ton dwutlenku węgla.

Instalacja składa się z blisko 16 tys. paneli – każdy o mocy 240W. Farma zajmuje powierzchnię ponad 24 tys. m2, co odpowiada wielkości kilku boisk do piłki nożnej.

Inwestycja w Czernikowie wpisuje się w strategię grupy, która zakłada rozwój przyjaznych środowisku źródeł wytwarzania energii. – Dzięki planowanym inwestycjom i akwizycjom zamierzamy w dalszym ciągu rozwijać nasze zaangażowanie w odnawialne źródła energii. Jeszcze przed 2020 r. chcemy zwiększyć nasz potencjał OZE o połowę, docelowo osiągając udział zielonej energii w bilansie na poziomie ponad 60 proc. – zapowiada Tersa.

Spółka wytwarza zieloną energię w 46 elektrowniach wodnych, czterech farmach wiatrowych, dwóch farmach fotowoltaicznych oraz instalacjach spalających biomasę. Łączne moce grupy zainstalowane w OZE sięgają 560 MW.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Długi mocno ciążą koncernom naftowym

Po latach boomu trend się odwrócił. Ci, którzy inwestowali w obligacje spółek z sektora ...

Gazprom pożyczył 1,25 mld dolarów w USA

Rosyjski koncern bez kłopotów sprzedał siedmioletnie euroobligacje. Popyt był 4-krotnie wyższy od oferty. Nabywcy ...

Rolnicy zapłacą za czyste powietrze

Parlament Europejski przegłosował ostrzejsze normy zanieczyszczeń. Producenci żywności krytykują deputowanych za zbyt dużą restrykcyjność. ...

Polska skazana na import energii

Rosnący import prądu dobitnie pokazuje brak konkurencyjności polskich wytwórców wobec firm z regionu. W ...

Pierwsza strata w historii PGE

Ubiegły rok Polska Grupa Energetyczna zakończyła – po raz pierwszy w historii – stratą ...

Łotwa pozbawia Gazprom monopolu

Krajowy operator gazowy na Łotwie został podzielony zgodnie z unijnym prawem energetycznym. Gazprom straci ...