Mundur jest dumą każdego górnika. Nie wszyscy wiedzą, że niemal każda jego część ma znaczenie symboliczne i historyczne.

Symbolizuje przynależność do górniczego stanu i uznanie dla trudnej i niebezpiecznej pracy górnika. Znajdziemy na nim patki czy naszywki szmuklerskie, a także… 29 złotych guzików! Skąd ta tajemnicza liczba? Dowiesz się tego, oglądając specjalny program „Od Barbórki do Barbórki”, dedykowany górnikom Polskiej Miedzi, a także całej górniczej braci.

2. Co mają wspólnego kogut i gęś z mundurem górnika? Barbórka 2020

Ma 29 guzików i jest dumą każdego górnika. Niegdyś w szarych mundurach służbowych górnicy zjeżdżali do kopalni, dziś honorowy czarny mundur galowy jest zakładany podczas uroczystości i ceremonii ważnych dla górniczej braci.

Zdobi go wiele fantazyjnych dekoracji. Nie wszyscy wiedzą, że niemal każda jego część ma znaczenie symboliczne i historyczne. Patki, naszywki szmuklerskie czy czako – to tylko niektóre z elementów górniczego munduru galowego. Nie byłoby górniczego uniformu, gdyby nie… gęsi i koguty!

3. „Nigdy nie tracimy nadziei, że idziemy po żywych ludzi”. Ratownik górniczy o najtrudniejszej akcji ratowniczej

Ratownik to taki człowiek, który idzie w miejsce, z którego ludzie raczej uciekają… – zaczyna swoją opowieść Piotr Morawiec, kierownik Górniczego Pogotowia Ratunkowego w Sobinie w KGHM Polska Miedź S.A.

Jest ciemno, gorąco i wilgotno. Unoszący się dym drażni oczy i nozdrza. W podziemiach na ratunek czeka człowiek. W takich warunkach ratownicy górniczy podejmują walkę o jego zdrowie i życie. Liczy się każda sekunda. Bardzo ważną rolę odgrywa przygotowanie psychiczne. Musimy sobie z tym wszystkim poradzić, zachować zimną krew – kontynuuje Morawiec.

4. Takiej Barbórki jeszcze nie było. „Nie zatrzymaliśmy się dzięki zaangażowaniu ludzi, którzy walczyli o swoje miejsca pracy”

To był wyjątkowy rok, zatem tegoroczna Barbórka jest również wyjątkowa. Kończymy rok nie odbiegając bardzo od założeń, które poczyniliśmy w roku 2019, co poskutkowało utrzymanymi miejscami pracy, stabilnością wynagrodzeń i wynikiem, który pozwala nam spojrzeć w oczy naszym akcjonariuszom i inwestorom – mówi Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A., Marcin Chludziński.

Miedziowy gigant nie zatrzymał się, mimo sceptycznych głosów, które kazały wstrzymać produkcję. I choć tegoroczna Barbórka wygląda inaczej niż poprzednie, brać górnicza KGHM ma powody do dumy i świętowania.

5. Co ma szpada do górnika? KGHM świętuje Barbórkę 2020 bez wielkich uroczystości, ale z życzeniami dla pracowników

Za wybitne osiągnięcia i długoletnią pracę w górniczych oddziałach KGHM nadawane są specjalne odznaczenia. Jest to nawiązanie do tradycji związanej z górniczymi militariami. Wyróżnieni pracownicy otrzymują m.in. górnicze szpady

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ

Tegoroczna Barbórka jest inna niż wszystkie ze względu na pandemię COVID – 19. Większość tradycyjnych wydarzeń w Zagłębiu Miedziowym zostało odwołanych. Nikt nie zapomina jednak o trudzie górniczej pracy i honorach dla najważniejszych w tym dniu osób w KGHM. Zasłużeni pracownicy otrzymali zarówno odznaczenia „Zasłużony dla KGHM Polska Miedź S.A.” jak i szpady górnicze i kordziki. Zobacz emocje i komentarze wyróżnionych oraz jak wyglądają skromne uroczystości przy zachowaniu sanitarnych obostrzeń.

Zapraszamy do oglądania specjalnego programu „Od Barbórki do Barbórki”, dedykowany górnikom Polskiej Miedzi, a także całej górniczej braci.

Link do programu na YT: https://www.youtube.com/watch?v=OgVN9sr2Eq0&feature=youtu.be