W Hucie Miedzi Głogów pracownicy korzystają już z tej technologii podczas szkoleń z przepalania i zatykania otworu spustowego miedzi. Najnowszy trening składa się z trzech scenariuszy. Uczestnicy wcielają się w pracownika, który na wysokości wykonuje prace czyszczenia podtorza suwnicy, mogą doświadczyć upadku z wysokości z powodu niezachowania zasad oraz przetestować akcję pomocy koledze, który zawisł na uprzęży.

Pracownicy huty dzięki specjalnym goglom i padom, trenują prawidłowe zachowania i procedury dotyczące wykonywania prac wysokościowych. Specjalne oprogramowanie, w najdrobniejszych szczegółach odzwierciedla wnętrze zakładu. Uwzględnione zostały wszystkie elementy infrastruktury.

Uczestnik szkolenia trzyma w rękach kontrolery i może (dosłownie) przejść przez cały proces przygotowania się do pracy i wszystkich późniejszych działań. Szkolenie jest bardzo atrakcyjne wizualnie, przypomina swoją formą grę komputerową.

Wykorzystanie technologii VR pozwala skutecznie zaangażować pamięć mięśniową użytkownika. Ruchy, które zostaną przećwiczone w wirtualnej rzeczywistości, odpowiadają dokładnie tym czynnościom, które będą wykorzystywane w pracy. Dzięki temu pracownik nie wchodząc na obiekt ma już za sobą trening praktyczny. Tym samym skuteczność jego działania i koordynacja ruchowa będzie znacznie wyższa niż w przypadku, gdyby operował tylko na zdobytej wcześniej wiedzy teoretycznej.

Projekt w należącej do KGHM Hucie Miedzi Głogów został zrealizowany przez spółkę KGHM Centrum Analityki, przy współpracy z firmą VR-Learning.

Przykładowe elementy scenariusza z zakresu prac na wysokościach

Obraz 1. W aplikacji, uczestnik od samego początku instruowany jest jak prawidłowo przypinać uprząż

Obraz 1. W aplikacji, uczestnik od samego początku instruowany jest jak prawidłowo przypinać uprząż w celu uniknięcia upadku z wysokości.

Mat. Partnera

Obraz 2. W aplikacji idealnie odwzorowano wnętrze Huty. Uczestnik szkolenia ma realne poczucie, że s

Obraz 2. W aplikacji idealnie odwzorowano wnętrze Huty. Uczestnik szkolenia ma realne poczucie, że stoi na bardzo dużej wysokości i patrzy na wszystko z góry.

Mat. Partnera

Obraz 3. Uczestnik szkolenia widzi również spadającego kolegę z podtorza suwnicy Doświadcza skutków

Obraz 3. Uczestnik szkolenia widzi również spadającego kolegę z podtorza suwnicy Doświadcza skutków niewłaściwego zabezpieczenia się w trakcie prac na wysokości.

Mat. Partnera

Obraz 4. Za pomocą wirtualnych dłoni uczestnik szkolenia wykonuje dokładnie takie same czynności jak

Obraz 4. Za pomocą wirtualnych dłoni uczestnik szkolenia wykonuje dokładnie takie same czynności jak w rzeczywistych warunkach pracy.

Mat. Partnera

Materiał Partnera