PGNiG inwestuje w Skórczu

Bloomberg

Koncern rozbuduje stację regazyfikacji LNG, dzięki czemu powstanie elektrociepłownia wytwarzająca w skojarzeniu prąd i ciepło. Ma zyskać biznes, mieszkańcy i środowisko.

PGNiG Obrót Detaliczny, firma z grupy PGNiG, dostarczy skroplony gaz ziemny (LNG) do rozbudowywanej stacji regazyfikacji w Skórczu w woj. pomorskim. Dzięki niej na terenie zakładów chłodniczych Iglotex będzie mogła powstać elektrociepłownia o mocy 2,5 MWe. Nowy obiekt zaspokoi niemal połowę zapotrzebowania miasta Skórcz na energię cieplną i obniży jej koszty. Spadnie też emisja gazów cieplarnianych do atmosfery z poziomu prawie 14 tys. ton do 3 tys. ton CO2.

Dla grupy PGNiG to pierwszy tego typu projekt. Do budowy układu kogeneracji ze skojarzonym wytwarzaniem energii elektrycznej i cieplnej wraz z siecią ciepłowniczą i energetyczną została powołana specjalna spółka celowa o nazwie GI City Therm. Szacowana wartość inwestycji wyniesie blisko 18,7 mln zł, z czego wkład funduszy europejskich to ponad 9,5 mln zł. Minimalny wolumen dostaw przewidziany w 2018 r. w ramach umowy między PGNiG Obrót Detaliczny a GI City Therm wynosi 0,7 tys. ton LNG. W tym czasie w całości będzie przeznaczony dla firmy Iglotex. W 2019 r., czyli po uruchomieniu elektrociepłowni, dostawy LNG wzrosną do 3,5 tys. ton.

– Kogeneracja, czyli skojarzenie wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej wraz z siecią ciepłowniczą i energetyczną, to droga, którą chcemy jako PGNiG OD podążać. To nie tylko biznes, ale przykład na to, że ekologiczny gaz LNG jest idealnym rozwiązaniem dla tych miejsc, gdzie sieć gazowa jeszcze nie dotarła, a gdzie władze lokalne myślą o ograniczeniu emisji szkodliwych związków do atmosfery – mówi cytowany w komunikacie prasowym Henryk Mucha, prezes PGNiG OD.

Według Artura Sarosieka, prezesa GI City Therm realizacja układu kogeneracyjnego spowoduje przede wszystkim obniżenie kosztów ciepła i energii elektrycznej dla lokalnego biznesu i mieszkańców, przy jednoczesnym pozytywnym wpływie na środowisko. – Na mapie Polski jest jeszcze wiele miast i gmin, w których tego typu projekty energetyczne w oparciu o gaz LNG i kogenerację, mogłyby być powielone, więc zachęcamy lokalne władze samorządowe do kontaktu – apeluje Sarosiek.

Mogą Ci się również spodobać

PGNiG przekazało Gazpromowi oświadczenie ws. zakończenia Kontraktu Jamalskiego

Koncern przekazał Rosjanom oświadczenie woli zakończenia obowiązywania umowy na dostawi gazu ze Wschodu. Przekonuje, ...

Samorządy płaczą i płacą

Miasta i gminy nie mają na razie wyjścia i przygotowują się do wyższych rachunków ...

Paryski szczyt wyznaczy nam politykę?

Polityka Energetyczna Polski powinna uwzględniać unijne plany ochrony klimatu i budowy wspólnego rynku energii, ...

PGNiG i Orlen wykonają kolejny odwiert

Oba koncerny liczą, że docelowo uda się im uruchomić komercyjne wydobycie gazu ziemnego w ...

Litwa odzyskuje gazową niezależność

Po Kijowie także Wilno deklaruje chęć rezygnacji z rosyjskiego surowca. Umowa z Gazpromem kończy ...

Niemcy: protest przeciwko belgijskiej atomówce

Belgia ponownie uruchamia elektrownię atomową Tihange 2. Niemcy protestują. Tihange znajduje się na granicy ...