PGNiG inwestuje w Skórczu

Bloomberg

Koncern rozbuduje stację regazyfikacji LNG, dzięki czemu powstanie elektrociepłownia wytwarzająca w skojarzeniu prąd i ciepło. Ma zyskać biznes, mieszkańcy i środowisko.

PGNiG Obrót Detaliczny, firma z grupy PGNiG, dostarczy skroplony gaz ziemny (LNG) do rozbudowywanej stacji regazyfikacji w Skórczu w woj. pomorskim. Dzięki niej na terenie zakładów chłodniczych Iglotex będzie mogła powstać elektrociepłownia o mocy 2,5 MWe. Nowy obiekt zaspokoi niemal połowę zapotrzebowania miasta Skórcz na energię cieplną i obniży jej koszty. Spadnie też emisja gazów cieplarnianych do atmosfery z poziomu prawie 14 tys. ton do 3 tys. ton CO2.

Dla grupy PGNiG to pierwszy tego typu projekt. Do budowy układu kogeneracji ze skojarzonym wytwarzaniem energii elektrycznej i cieplnej wraz z siecią ciepłowniczą i energetyczną została powołana specjalna spółka celowa o nazwie GI City Therm. Szacowana wartość inwestycji wyniesie blisko 18,7 mln zł, z czego wkład funduszy europejskich to ponad 9,5 mln zł. Minimalny wolumen dostaw przewidziany w 2018 r. w ramach umowy między PGNiG Obrót Detaliczny a GI City Therm wynosi 0,7 tys. ton LNG. W tym czasie w całości będzie przeznaczony dla firmy Iglotex. W 2019 r., czyli po uruchomieniu elektrociepłowni, dostawy LNG wzrosną do 3,5 tys. ton.

– Kogeneracja, czyli skojarzenie wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej wraz z siecią ciepłowniczą i energetyczną, to droga, którą chcemy jako PGNiG OD podążać. To nie tylko biznes, ale przykład na to, że ekologiczny gaz LNG jest idealnym rozwiązaniem dla tych miejsc, gdzie sieć gazowa jeszcze nie dotarła, a gdzie władze lokalne myślą o ograniczeniu emisji szkodliwych związków do atmosfery – mówi cytowany w komunikacie prasowym Henryk Mucha, prezes PGNiG OD.

Według Artura Sarosieka, prezesa GI City Therm realizacja układu kogeneracyjnego spowoduje przede wszystkim obniżenie kosztów ciepła i energii elektrycznej dla lokalnego biznesu i mieszkańców, przy jednoczesnym pozytywnym wpływie na środowisko. – Na mapie Polski jest jeszcze wiele miast i gmin, w których tego typu projekty energetyczne w oparciu o gaz LNG i kogenerację, mogłyby być powielone, więc zachęcamy lokalne władze samorządowe do kontaktu – apeluje Sarosiek.

Mogą Ci się również spodobać

Tauron szacuje 1,005 mld zł zysku w pierwszym półroczu

Grupa Tauron szacuje, że miała w I półroczu br. 2,094 mld zł EBITDA, 1,237 ...

Czysty węgiel i zalesianie na polskiej ekspozycji na Expo

Czyste technologie węglowe, zalesianie oraz rewitalizacja terenów poprzemysłowych to główne wątki polskiej ekspozycji na ...

Czy PGE kupi Makoszowy?

PGE rozmawia ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń na temat kopalni Makoszowy, ale żadne decyzje nie ...

Czarnobylski reaktor bez paliwa

Zakończyło się opróżnianie z paliwa drugiego reaktora elektrowni w Czarnobylu. Poinformował o tym naczelny ...

Ukraina będzie gazowo samowystarczalna

Za siedem lat Ukraina ma być samowystarczalna gazowo i eksportować własny gaz wypierając Rosję ...

Polska kupi prąd z Ukrainy

Energia elektryczna z chmielnickiej siłowni jądrowej za dwa lata popłynie do Polski i na ...