Materiał powstał we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego
Od kilku dekad na początku września w kalendarzach przedstawicieli biznesu i świata polityki, a także czołowych ekspertów z różnych dziedzin gospodarki kluczowe miejsce zajmuje jedno wydarzenie: Forum Ekonomiczne. Stali goście wydarzenia od lat podkreślają, że aby spotkać tak wielu polityków i wysokich menedżerów, z iloma można porozmawiać w trakcie trzech dni Forum – formalnie bądź w kuluarach – w innych okolicznościach potrzeba by kilku miesięcy.
Jak podaje organizator konferencji, którym jest Instytut Studiów Wschodnich, Forum to najważniejsze w Europie Środkowo-Wschodniej miejsce międzynarodowych spotkań. Wydarzenie jest organizowane od 1992 roku, a w jego trakcie zostają przedstawione konkretne rozwiązania i innowacyjne idee, których celem jest zastępowanie stereotypów faktami i rzeczową wymianą poglądów.
Europa w obliczu nowych wyzwań
W tym roku Forum Ekonomiczne odbędzie się już po raz XXXI. Hasło tegorocznego wydarzenia, które odbywa się w Karpaczu, brzmi „Europa w obliczu nowych wyzwań”. Dziś te wyzwania są o wiele poważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej i niż komukolwiek wydawałoby się nawet jeszcze podczas ubiegłorocznego spotkania w dolnośląskim kurorcie. Konferencja będzie się zatem koncentrować na gospodarczych, politycznych i społecznych skutkach wojny w Ukrainie. Zaplanowane bloki tematyczne to między innymi: Europa i świat, Polityka międzynarodowa czy Bezpieczeństwo. Podobnie jak w latach poprzednich odbędzie się także Forum Ukraińskie oraz Forum Idei.
Uczestnicy jednej z debat podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Od lewej: Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego, dr hab. Ewelina Szczech-Pietkiewicz, kierownik Zakładu Unii Europejskiej w Instytucie Międzynarodowej Polityki Gospodarczej SGH, i prowadzący dyskusję Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”
Tradycyjnie sporo miejsca zostanie poświęcone tematom związanym z rozwojem i ścieżkami osiągnięcia sukcesu zarówno w odniesieniu do przedsięwzięć biznesowych, jak gospodarczych, tak na poziomie krajowym, jak i regionalnym.
– Dolny Śląsk jako gospodarz Forum Ekonomicznego udowadnia, że jest regionem sukcesu. Stoi za tym pracowitość Dolnoślązaków, dzięki którym od lat możemy szczycić się tym, że nasz region dominuje w wielu rankingach rozwoju gospodarczego. Dynamiczny rozwój Dolnego Śląska w skali wszystkich regionów Unii Europejskiej jest naszym wspólnym osiągnięciem. Chcemy się nim dzielić, a Forum Ekonomiczne w Karpaczu – pięknym mieście położonym u stóp Śnieżki – jest do tego kolejny raz doskonałą okazją – podkreśla Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.
Tysiące gości z kraju i zagranicy
Podczas tegorocznego spotkania w Karpaczu spodziewanych jest niemal 4,5 tys. uczestników z Europy, Azji Centralnej czy USA. Według informacji organizatorów wśród gości znajdą się m.in. przedstawiciele rządów Polski i państw regionu, a także Kolinda Grabar-Kitarovic, prezydent Chorwacji w latach 2015–2020, Alexander MacDonald, główny ekonomista NASA, Andrew Hamilton, rektor Uniwersytetu Nowojorskiego, Barbara Kolm czy wiceprezes Austriackiego Banku Narodowego.
Wezmą oni udział w 20 ścieżkach programowych wokół takich tematów jak: biznes i zarządzanie, bezpieczeństwo, eksport, ochrona zdrowia, innowacje, energetyka, media i komunikacja, polityka międzynarodowa, zrównoważony rozwój. Wśród ważnych tematów będzie także dyskusja o służbie zdrowia w okresie popandemicznym w ramach ścieżki Forum Ochrony Zdrowia.
Odpowiedzi na kluczowe pytania
Osią dyskusji w Karpaczu będą jednak tematy związane z hasłem przewodnim tegorocznego Forum, na co zwraca uwagę Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.
– „Europa w obliczu nowych wyzwań” jest hasłem uniwersalnym i wciąż aktualnym, bo nowe wyzwania pojawiają się nieustannie. Jednak pandemia i wojna tuż za naszą wschodnią granicą postawiły nas w obliczu istotnych pytań. Czy Europa jest nadal Europą? Czy państwa mówią wspólnym głosem i wyznają te same wartości? Jaka będzie rola Europy w redefiniującym się porządku światowym i, co najważniejsze, jaka będzie przyszłość Ukrainy? – mówi Krzysztof Maj.
– Dziś polska racja stanu wymaga odgrywania kluczowej roli i nadawania tonu wspólnej, europejskiej narracji wobec tych zagadnień. Swoimi działaniami wyznaczamy kierunek, mówiąc, że Europa powinna mieć zgodne stanowisko i trzymać się razem wobec zagrożenia, jakim jest wojna tuż za naszą granicą. Jednocześnie obecna sytuacja pokazała, jak wielka siła tkwi w nas – społeczeństwach i samorządach. Przyśpieszyła wiele procesów i decyzji. Powinniśmy utrzymać to tempo i nie pytać o to, czy warto zmieniać świat, tylko, w którym kierunku go zmieniać – zaznacza członek zarządu województwa. – Znamy obszary, w których Polska i Dolny Śląsk mogą być liderem, nie tylko w kontekście geopolityki, ale również technologii – dodaje.
Warto przypomnieć, że ubiegłoroczna, jubileuszowa edycja Forum Ekonomicznego była pod wieloma względami rekordowa. Na konferencję przyjechało 4350 gości ze świata polityki, biznesu, nauki z kilkudziesięciu państw oraz niemal 450 dziennikarzy.
Wśród zagranicznych gości znaleźli się między innymi Janez Jansa, premier Słowenii, i Denys Shmyhal, premier Ukrainy, a także Jewel Taylor-Howard, wiceprezydent Liberii, Peter Szijjarto, minister spraw zagranicznych i handlu Węgier, Jernej Vrtovec, minister infrastruktury Słowenii, Andrej Dolezal, minister transportu i budownictwa Słowacji, Jakov Milatovic, minister rozwoju ekonomicznego Czarnogóry, Maryna Lazebna, minister polityki socjalnej Ukrainy, Gatis Eglitis, minister opieki społecznej Łotwy, Fabio Righi, minister przemysłu San Marino czy Laura Castelli, wiceminister gospodarki i finansów Włoch.
Materiał powstał we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego