Nowoczesne monitorowanie – niższe koszty i większe bezpieczeństwo

Dane stają się podstawą działania zakładów przemysłowych oraz energetycznych. Zbieranie i inteligentne wykorzystywanie informacji to klucz do wczesnego identyfikowania zagrożeń i niezawodnego działania systemów. W przypadku dystrybucji energii może dojść do poluzowania połączeń kablowych czy zanieczyszczenia wentylacji rozdzielnicy co może doprowadzić do kosztownej awarii.

Nowe technologie bazujące na czujnikach, analizie danych oraz oprogramowaniu pozwalającym na szybkie reakcje wchodzą do gry także w monitorowaniu stanu rozdzielnic. Dają one fachowcom większą wygodę i bezpieczeństwo, pozwalają od razu identyfikować ryzyka i podjąć odpowiednie działania. Dla właściciela korzystanie z inteligentnego monitorowania rozdzielnic oznacza krótsze przestoje w pracy obiektu, zwiększenie niezawodności, a tym samym niższe koszty. 

Systemy oparte na danych są alternatywą dla tradycyjnego monitorowania opartego na technologii termowizyjnej. Jest ona jednak droższa w utrzymaniu, wrażliwa na czynniki zewnętrzne oraz wymaga pracy operatorów w przegrzanych i wypełnionych silnym polem elektromagnetycznym pomieszczeniach.

Eaton Diagnose – rozwiązanie stosowane przez KGHM Polska Miedź S.A.

Przykładem rozwiązania nowego typu jest Eaton Diagnose. Rozdzielnice wyposażone w ten system zainstalowała niedawno w jednym ze swoich obiektów firma KGHM Polska Miedź S.A. Zaprojektowano go, aby zapewnić stałe monitorowanie temperatury układów szyn głównych i dystrybucyjnych w rozdzielnicach niskiego napięcia. Zestaw odpowiednio zainstalowanych czujników rejestruje informacje zapisywane w kontrolerze. Dane przekazywane bezprzewodowo podlegają ciągłej analizie dzięki czemu można odpowiednio zaplanować konserwację urządzeń czy zoptymalizować proces produkcyjny – np. w przypadku wykrycia powtarzających się skoków obciążeń spowodowanych naprężeniami mechanicznymi.

– Na co dzień używamy inteligentnych zegarków czy opasek mierzących tętno, liczbę spalonych kalorii, przebyty dystans i kroki. W ten sposób kontrolujemy stan swojego organizmu i utrzymujemy zdrowy tryb życia. Tak jak o stan zdrowia można dbać także o system dystrybucji energii. Dostępne na rynku funkcjonalności i technologia umożliwiają sprawdzanie w czasie niemal rzeczywistym czy szyny miedziane lub elementy łączeniowe rozdzielnicy nie ulegają przegrzaniu, co zapewnia jej bezpieczną i niezawodną pracę – wskazuje Tomasz Grzegulski, Product Manager w firmie Eaton.

Jak działa nowoczesny monitoring?  

Technologia Diagnose bazuje na specjalnych czujnikach instalowanych na szynach miedzianych w rozdzielnicach. Co 10 minut czujniki bezprzewodowo przesyłają aktualne dane dotyczące temperatury do odbiorników. Informacje następnie trafiają do kontrolera diagnostycznego przez połączenie kablowe. System analizuje odczyty i porównuje je z zapisanymi wartościami progowymi, a następnie podaje status urządzeń.

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ

Diagnose na bardzo wczesnym etapie wykrywa nawet niewielki wzrost temperatury, np. konkretnego punktu łączeniowego, co może sugerować utratę połączenia stykowego. Tego typu usterki, wykryte odpowiednio wcześnie, da się względnie szybko naprawić. Wykorzystując połączenie systemu z internetem można analizować dane w trybie online co za tym idzie znacznie przyśpieszyć podjęcie działań serwisowych. Instalacja systemu jest możliwa na cztery różne sposoby, w zależności od wymagań w zakresie ilości punktów pomiarowych oraz komunikacji z urządzeniami zewnętrznymi. 

W dobie przemysłu 4.0 rośnie znaczenie inteligentnych technologii bezprzewodowych, które umożliwiają natychmiastowe podejmowanie działań lub odpowiednie planowanie konserwacji zapobiegawczej. Systemy takie jak Diagnose mogą z powodzeniem zastępować tradycyjne rozwiązania, zwiększając bezpieczeństwo pracowników, żywotność urządzeń i niezawodność instalacji.

Materiał Promocyjny