Decyzja o atomie do końca marca

Bloomberg

Rozmowy o wdrożeniu energetyki jądrowej w Polsce są już na ostatniej prostej.

– Weryfikacja Polskiego Programu Energetyki Jądrowej będzie zakończona do końca tego roku. Postaramy się temu sprostać jeszcze w pierwszym półroczu. Rada ministrów wyznaczyła termin do końca kwartału 2017 r. na przedstawienie harmonogramu i nowego modelu finansowania budowy elektrowni atomowej. Nowy harmonogram realizacji i nowy model finansowy do końca I kw. 2017 r. – zapowiedział Krzysztof Tchórzewski, minister energii rozpoczynając konferencję „Promieniujemy na polską gospodarkę”.

Podkreślił, że choć filarem polskiej energetyki pozostanie węgiel, to resort musi podjąć także działania na rzecz dywersyfikacji i wdrażania innowacyjnych rozwiązań w sektorze. Przypomniał przy tym, że Polska już zainwestowała spore środki (ok. 200 mln zł). Dlatego podjęcie w krótkim czasie strategicznej decyzji czy kontynuować program czy zawiesić jest kluczowe.

Jednocześnie wskazał na zalety atomu takie jak stabilność i dobry efekt klimatyczny, który pomógłby sprostać wyzwaniom polityki klimatycznej UE.

Z kolei Jerzy Kwieciński, sekretarz stanu Ministerstwie Rozwoju podkreślił, że rozwój energetyki jądrowej w zakresie stymulowania ośrodków naukowo badawczych i polskiego przemysłu w celu zdywersyfikowania źródeł i zmniejszenia wpływu energetyki na środowisko jest jednym z trzech strategicznych projektów dla tego sektora, który znajdzie się w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju tzw. Planie Morawieckiego. Dwa pozostałe to stworzenie w Polsce hubu gazowego oraz rynek mocy, czyli ustawa o wsparciu wytwarzania konwencjonalnego. – W ramach strategii planujemy wiele działań odnoszących się do energetyki, mających na celu zapewnienie ciągłości i stabilności dostaw energii w horyzoncie długookresowym, także poprzez realizację inwestycji zero emisyjnych i niskoemisyjnych – wskazał Kwieciński.

Mogą Ci się również spodobać

Łukaszenko szuka ropy na… Łotwie i u siebie

Koniec z tanią rosyjską ropą dla Białorusi. Moskwa wprowadza ceny rynkowe. Mińsk szuka więc ...

Doradca Gazpromu, doradcą Trumpa

Carter Paige były doradca Gazpromu a obecnie miliardera i kandydata na prezydenta Donalda Trumpa ...

Lotos podpisał umowę z Linde

Gdański koncern sukcesywnie wdraża kolejne etapy inwestycji, dzięki której poprawi efektywność przerobu ropy naftowej. ...

Dobra prognoza dla zielonej energii

Im więcej zielonej energii na świecie tym lepiej dla gospodarki, klimatu i naszego zdrowia. ...

Zmiana sprzedawcy energii:mniej chętnych

W maju wyraźnie ubyło chętnych, by zmienić sprzedawcę energii – wynika z najnowszego monitoringu ...

Trójprzymierze dla LNG z Ameryki. Bez Polski

Trzy unijne kraje podpisały deklarację, w której ogłaszają wspólną chęć różnicowania dostaw gazu przez ...