Amerykańskie miliony w energetyce Ukrainy

Bloomberg

Korporacja inwestycji zagranicznych USA (OPIC) zainwestuje 650 mln dol. w szereg projektów energetycznych, m.in. elektrownie jądrowe na Ukrainie.

– Inwestycja za 250 mln dol. to wspólny projekt z Energoatomem (państwowy koncern zarządzający siłowniami atomowymi Ukrainy-red). W fazie zawierania jest też projekt budowy nowego bloku energetycznego dla elektrowni w Zaporożu (największa atomówka Europy o mocy 6 GW). To inwestycja za 400 mln dol. – zapowiedział Ray Washburn prezydent OPIC podczas spotkania z premierem Ukrainy Wołodymyrem Grojsmanem, cytuje agencja Unian.

Amerykanie wesprą też mały biznes na Ukrainie. Gotowe są dwa projekty dotyczące systemu finansowej pomocy małym, rodzinnym firmom. Ze swojej strony Grojsman obiecał zmniejszenie biurokracji, ograniczenie kontroli urzędniczej oraz systemu wydawania licencji. Ma to zmniejszyć korupcję, która obecnie dławi najsłabszych uczestników rynku.

Amerykanie zajmują powoli miejsce Rosjan w energetyce Ukrainy. W połowie roku już 55 proc. potrzebnego ukraińskim reaktorom paliwa, było dostarczane przez amerykańsko-japoński koncern Westinghouse. Rosyjski Rosatom, przez dziesięciolecia mający tu wyłączność, teraz zapewnia 45 proc. zapotrzebowania.

Szef Westinghouse Danny Roderick powiedział wtedy, że jego firma jest gotowa do zaopatrzenia w paliwo wszystkich elektrowni jądrowych na Ukrainie. W ukraińskim Energoatomie chcą w 2018 r by co najmniej jeden reaktor pracował wyłącznie na paliwie Westinghouse.

Obecnie cztery atomówki (w tym z Zaporoża) produkują do 55 proc. prądu potrzebnego Ukrainie. Gazu z Rosji Ukraina nie importuje od 25 listopada 2015 r. W 2016 roku przestała kupować rosyjski węgiel. We wrześniu otrzyma pierwszy węgiel i LNG ze Stanów Zjednoczonych.

Mogą Ci się również spodobać

Za Gazpromem tylko Bułgarzy

Do Brukseli trafiły opinie ośmiu państw poszkodowanych przez monopolistyczne praktyki Gazpromu. Wszystkie są negatywne ...

Potrzeba nowej energii

Nie możemy być zakładnikami węgla. Musimy postawić na energię ze źródeł odnawialnych. Ceny energii ...

Amerykańska ropa z pomocą rynkowi

Biały Dom proponuje pomoc w ustabilizowaniu rynku ropy po atakach na rafinerie w Arabii ...

Ameryka zamyka reaktory jądrowe

W ciągu ostatnich czterech lat w USA przestały pracować cztery reaktory jądrowe. Do 2025 ...

Orlen: Wezwanie na czeski Unipetrol

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Parkiet”: PKN Orlen: Wezwanie na czeski Unipetrol PKN ...

Cud paliwowy w mieście lwa

Azjatycki tygrys, a raczej lew ma 50 km długości i 26 km szerokości. Trudno ...