Jest oferta Enei na Połaniec

Bloomberg

Enea złożyła ofertę na zakup 100 proc. akcji spółki Engie Energia Polska. Należy do niej Elektrownia Połaniec o mocy 1,9 tys. MW.

Ofertę złożono w procesie zainicjowanym przez francuską firmę, która rozważa sprzedaż aktywów w Polsce.

– Jesteśmy optymalnym inwestorem dla Engie. Nasze największe aktywo wytwórcze, Elektrownia Kozienice, to zakład o podobnych parametrach technicznych i istotnym znaczeniu dla bezpieczeństwa systemu elektroenergetycznego w Polsce. LW Bogdanka, która od roku jest częścią grupy, to również dostawca węgla do Elektrowni Połaniec. Daje to nam wiele możliwości uzyskania synergii oraz dalszą poprawę efektywności wytwarzania energii w oparciu o własny surowiec. Jednym z naszych kluczowych celów strategicznych jest wzrost sprzedaży energii elektrycznej, który będziemy chcieli realizować w oparciu o własne źródła energii – powiedział prezes Enei, Mirosław Kowalik.

Nie podano proponowanej ceny. Jak tłumaczy spółka w komunikacie giełdowym zakup aktywów Engie ma na celu wzmocnienie pozycji grupy na rynku w zakresie wytwarzania energii oraz jest spójne z nową strategią rozwojową grupy na lata 2016-2030.

Enea ogłosiła ją w czwartek w nocy. Zakłada ona m.in. zaangażowanie w budowę źródeł wytwórczych (samodzielnie lub z partnerem) lub przejęcia istniejących o mocy łącznie 1,5–2 tys. MW do 2025 r.

Engie Energia Polska to w tej chwili piąty największy producent energii w Polsce. Z elektrownią w Połańcu o mocy ok 1,9 GW, firma odpowiada za 5 proc. produkcji energii w kraju.

Mogą Ci się również spodobać

Dnia Wątłe światełko w tunelu

W rządzie widać ruch w kierunku lekkiego ulżenia branży wytwarzającej prąd z odnawialnych źródeł ...

Nie będzie zmian w strategii Tauronu

Nowy szef spółki wśród zadań na najbliższy czas wymienia utrzymanie jej stabilności finansowej i ...

Estończycy wybierają czystą energię

W Estonii rośnie liczba gospodarstw domowych, które kupują prąd wyłącznie ze źródeł odnawialnych. W ciągu ...

Money/CNN: OPEC wygrywa wojnę z USA

Strategia OPEC nieobniżania poziomu wydobycia ropy pomimo spadającej cyny surowca na globalnych rynkach zaczęła ...

Ogrzewanie i chłodzenie z mniejszą emisją

Zużycie ciepła i chłodu to w UE około połowy energii konsumowanej, w 75 proc. ...

Zmiany w zarządzie i radzie nadzorczej PSE S.A.

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A. dokonało zmian w składzie Rady Nadzorczej i ...