Jest oferta Enei na Połaniec

Bloomberg

Enea złożyła ofertę na zakup 100 proc. akcji spółki Engie Energia Polska. Należy do niej Elektrownia Połaniec o mocy 1,9 tys. MW.

Ofertę złożono w procesie zainicjowanym przez francuską firmę, która rozważa sprzedaż aktywów w Polsce.

– Jesteśmy optymalnym inwestorem dla Engie. Nasze największe aktywo wytwórcze, Elektrownia Kozienice, to zakład o podobnych parametrach technicznych i istotnym znaczeniu dla bezpieczeństwa systemu elektroenergetycznego w Polsce. LW Bogdanka, która od roku jest częścią grupy, to również dostawca węgla do Elektrowni Połaniec. Daje to nam wiele możliwości uzyskania synergii oraz dalszą poprawę efektywności wytwarzania energii w oparciu o własny surowiec. Jednym z naszych kluczowych celów strategicznych jest wzrost sprzedaży energii elektrycznej, który będziemy chcieli realizować w oparciu o własne źródła energii – powiedział prezes Enei, Mirosław Kowalik.

Nie podano proponowanej ceny. Jak tłumaczy spółka w komunikacie giełdowym zakup aktywów Engie ma na celu wzmocnienie pozycji grupy na rynku w zakresie wytwarzania energii oraz jest spójne z nową strategią rozwojową grupy na lata 2016-2030.

Enea ogłosiła ją w czwartek w nocy. Zakłada ona m.in. zaangażowanie w budowę źródeł wytwórczych (samodzielnie lub z partnerem) lub przejęcia istniejących o mocy łącznie 1,5–2 tys. MW do 2025 r.

Engie Energia Polska to w tej chwili piąty największy producent energii w Polsce. Z elektrownią w Połańcu o mocy ok 1,9 GW, firma odpowiada za 5 proc. produkcji energii w kraju.

Mogą Ci się również spodobać

Niewykluczony partner branżowy do inwestycji Tauronu

Na przełomie tego i przyszłego roku Tauron może wyjść na rynek w poszukiwaniu kolejnego ...

PGNiG rusza z dostawami LNG

Pierwszy statek z komercyjną dostawą skroplonego gazu ziemnego przybędzie 17 czerwca z Kataru, a ...

Tauron wydał mniej na inwestycje w I kwartale

W pierwszych trzech miesiącach tego roku Tauron wydał 17 proc. mniej na inwestycje. Budżet ...

Ceny ropy w USA zanurkowały, bo OPEC rozczarował

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają o ponad 1 proc. ...

Kanał otwarty dla LNG

Panama zniosła ograniczenia w ruchu gazowców po kanale łączącym Pacyfik z Atlantykiem. To działanie ...

PGNiG planuje nowe inwestycje w energetyce

Koncern chce przejmować dystrybutorów ciepła i elektrociepłownie. Planuje budowę nowych bloków zasilanych gazem, metanem ...