Łazor nie jest już prezesem TGE

Fotorzepa

W piątek późnym wieczorem, podczas walnego zgromadzenia spółki, Ireneusz Łazor złożył rezygnację z funkcji prezesa. Przyczyn swojej decyzji nie podał.

W poniedziałek rano Ireneusz Łazor, przesłał do mediów oświadczenie na temat rezygnacji z pełnienia funkcji prezesa Towarowej Giełdy Energii z dniem 29 lipca. Pisze w nim, że TGE przez 16 lat swojej działalności stała się prężną instytucją polskiego sektora energetycznego, kształtującą konkurencyjne hurtowe rynki energii elektrycznej, gazu ziemnego i praw majątkowych. W tym czasie od małej organizacji urosła do najpłynniejszej giełdy w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

– W grupie TGE miałem zaszczyt pracować przez te wszystkie lata, tworzyć strategie i wdrażać je wraz z zespołem doświadczonych ekspertów. Ten sukces nie byłby możliwy, gdyby nie wsparcie członków TGE i instytucji publicznych, z którymi aktywnie współpracowaliśmy – pisze Łazor. Dodaje, że przez ostatnie cztery lata na stanowisku prezesa odpowiadał za realizację strategii spółki. Był to jednocześnie najbardziej intensywny okres w rozwoju giełdy.

Zauważa, że obroty na rynku energii elektrycznej przewyższyły poziom krajowej produkcji. Z kolei obroty na rynku gazu ziemnego w ciągu trzech lat osiągnęły poziom porównywalny do rynku energii. Ponadto TGE aktywnie działa w ramach wspólnego europejskiego rynku energii.

– Zawsze priorytetem moich działań było dążenie do zapewnienia podmiotom korzystającym z usług TGE wysokiego standardu bezpieczeństwa oraz przejrzystych i przyjaznych warunków zakupu produktów rynku energetycznego. Wszystkie inicjatywy, które podejmowaliśmy powstawały w wyniku współpracy i konsultacji z uczestnikami rynków prowadzonych przez TGE – twierdzi Łazor. W jego ocenie ostatnie lata to również ścisła współpraca z GPW i realizacja wspólnych celów biznesowych, co przełożyło się na znaczący udział grupy TGE w przychodach grupy GPW.

– Dzisiaj moja misja dobiegła końca, dlatego chciałbym bardzo podziękować wszystkim, którzy wspierali TGE w działaniach na rzecz rozwoju rynków energetycznych. Przed TGE wiele wyzwań, zarówno na rynku krajowym, jak i europejskim o strategicznym znaczeniu dla państwa – pisze Łazor. Twierdzi, że Polska ma szansę stworzyć silny obszar handlowy, w którym szczególnie na rynku gazu, polska giełda będzie kluczowym ogniwem.

Obecnie w skład zarządu TGE wchodzą dwaj wiceprezesi Maciej Piotrowski i Michał Tryuk.

Mogą Ci się również spodobać

Kto najwięcej straci na Nord Stream 2?

Do 3 procent PKB może stracić Ukraina w wyniku rozbudowy przez Gazprom gazociągu na ...

Czy ogrzewanie elektryczne się opłaca

Tańszy prąd nocą miał zachęcać do ekologicznej formy ogrzewania. Ale na razie zainteresowanie tzw. ...

Naftohaz domaga się od Rosji odszkodowań za mienie na Krymie

Państwowy koncern paliwowy Naftohaz Ukrainy złożył w Stałym Trybunale Arbitrażowym w Hadze pozew przeciwko ...

Wikingowie chwytają za gaz

Norwegia zwiększa wydobycie z największego złoża, by jeszcze skuteczniej konkurować z Rosją w Europie. ...

USA rzuca rękawicę OPEC

Kartelowi eksporterów ropy przybywa poważny konkurent. Po raz pierwszy od 45 lat USA znów ...

Walka o rynek mocy idzie na dwa fronty

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Nadciąga elektryczne tsunami Miliardy euro i ...