#RZECZoBIZNESIE: Beata Stelmach: GE nie żałuje inwestycji w Polsce

Rzeczpospolita

Amerykańscy inwestorzy uważają polski rynek za bezpieczny i godny zaufania. Swoje opinie bazują na długoterminowej analizie – mówi Beata Stelmach prezes GE w Polsce.

Co myślą amerykańscy inwestorzy o Polsce?

– Polska to rynek, który od 25 lat przyciąga inwestorów zagranicznych – mówi Beata Stelmach prezes GE w Polsce. I przypomina, że GE działa na polskim rynku od 24 lat.

– Polska udowodniła, że tu nie tylko można inwestować, ale także się rozwijać – podkreśla prezes GE w Polsce.

Sceptycyzmu wobec polskie nie ma?

– Ryzyka nie określa się w okresie krótkoterminowym a nie długoterminowym – zaznacza Beata Stelmach, podsumowując ćwierćwiecze w Polsce GE uważa, że ta inwestycja bardzo się opłaciła. A jakie zmiany zachodzą w samej firmie

– Przede wszystkim jesteśmy firmą technologiczną – podkreśla Beata Stelmach. Wycofanie się GE z działalności finansowej był spowodowany kryzysem finansowym w 2008 roku. To wtedy zapadła decyzja o rezygnacji z tego rodzaju działalności – dodaje.

Poza działalnością technologiczna GE mocno inwestuje w dział IT. Software jest kluczowym elementem technologii – mówi szefowa GE Polska.

GE zamierza mocno inwestować w polska energetykę, także tą tradycyjną – gazową i węgłową. – Nowe technologie w tej dziedzinie to większa sprawności efektywność – uważa Stelmach. To samo dotyczy usprawniania starych bloków energetycznych – one też mogą być bardziej efektywne i bardziej niskoemisyjne niż dotychczas.

Takie firmy jak GE nie dostarczają tylko produktu, ale całe spektrum wsparcia. Serwis jest bardzo ważny, – ale serwis w szerszym ujęciu niż tylko zwykłe wsparcie techniczne.

Innowacyjność w ramach GE

– My w Polsce wydajemy rocznie 100 mln dolarów na rozwój – w różnych obszarach – podkreśla Beata Stelmach.- Wszystkie nasze projekty są innowacyjne – dodaje i przypomina, że GE jest głównym wykonawcą elektrowni Opolu. – To będzie bardzo nowoczesna, niskoemisyjna i wydajna elektrownia – mówi Beata Stelmach.

GE współpracuje z polskimi uczelniami. – Wykorzystujemy naprawdę badania i ich wyniki w pracy – podkreśla i dodaje, że koncern otwiera kolejne laboratoria badawcze w Polsce. – Nie traktujemy tego jak coś nadzwyczajnego – podkreśla Beata Stelmach i dodaje, że polski rynek jest od ćwierćwiecza niezwykle ważny dla GE.

Mogą Ci się również spodobać

Atom Ukrainy na paliwie z USA

Koncern Westinghouse Electric Company podpisał nową umowę z ukraińskim Energoatomem na dostawy paliwa do ...

Gaz najtańszy od 3 lat. Zyskują niezwiązani z Gazpromem

Cena gazu ziemnego na europejskim rynku jest najniższa od trzech lat. Zyskują ci, którzy ...

Polska energetyka idzie pod prąd

W naszym kraju buduje się najwięcej w Europie mocy węglowych. To dlatego, że o ...

EDF: Do dalszych negocjacji dopuszczeni IFM Investors oraz EPH

W związku ze sprzedażą aktywów EDF Polska wybrała do dalszych negocjacji na wyłączność dla ...

PGNiG skarży Komisję Europejską ws. Opalu

Spółka zależna PGNiG złożyła do Trybunału Sprawiedliwości UE pozew przeciwko KE ws. wyłączenia gazociągu ...

Lotos bardziej skorzysta na połączeniu z Orlenem

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Parkiet”: PGE chce zmienić barwę z czarnej na ...