#RZECZoBIZNESIE: Beata Stelmach: GE nie żałuje inwestycji w Polsce

Rzeczpospolita

Amerykańscy inwestorzy uważają polski rynek za bezpieczny i godny zaufania. Swoje opinie bazują na długoterminowej analizie – mówi Beata Stelmach prezes GE w Polsce.

Co myślą amerykańscy inwestorzy o Polsce?

– Polska to rynek, który od 25 lat przyciąga inwestorów zagranicznych – mówi Beata Stelmach prezes GE w Polsce. I przypomina, że GE działa na polskim rynku od 24 lat.

– Polska udowodniła, że tu nie tylko można inwestować, ale także się rozwijać – podkreśla prezes GE w Polsce.

Sceptycyzmu wobec polskie nie ma?

– Ryzyka nie określa się w okresie krótkoterminowym a nie długoterminowym – zaznacza Beata Stelmach, podsumowując ćwierćwiecze w Polsce GE uważa, że ta inwestycja bardzo się opłaciła. A jakie zmiany zachodzą w samej firmie

– Przede wszystkim jesteśmy firmą technologiczną – podkreśla Beata Stelmach. Wycofanie się GE z działalności finansowej był spowodowany kryzysem finansowym w 2008 roku. To wtedy zapadła decyzja o rezygnacji z tego rodzaju działalności – dodaje.

Poza działalnością technologiczna GE mocno inwestuje w dział IT. Software jest kluczowym elementem technologii – mówi szefowa GE Polska.

GE zamierza mocno inwestować w polska energetykę, także tą tradycyjną – gazową i węgłową. – Nowe technologie w tej dziedzinie to większa sprawności efektywność – uważa Stelmach. To samo dotyczy usprawniania starych bloków energetycznych – one też mogą być bardziej efektywne i bardziej niskoemisyjne niż dotychczas.

Takie firmy jak GE nie dostarczają tylko produktu, ale całe spektrum wsparcia. Serwis jest bardzo ważny, – ale serwis w szerszym ujęciu niż tylko zwykłe wsparcie techniczne.

Innowacyjność w ramach GE

– My w Polsce wydajemy rocznie 100 mln dolarów na rozwój – w różnych obszarach – podkreśla Beata Stelmach.- Wszystkie nasze projekty są innowacyjne – dodaje i przypomina, że GE jest głównym wykonawcą elektrowni Opolu. – To będzie bardzo nowoczesna, niskoemisyjna i wydajna elektrownia – mówi Beata Stelmach.

GE współpracuje z polskimi uczelniami. – Wykorzystujemy naprawdę badania i ich wyniki w pracy – podkreśla i dodaje, że koncern otwiera kolejne laboratoria badawcze w Polsce. – Nie traktujemy tego jak coś nadzwyczajnego – podkreśla Beata Stelmach i dodaje, że polski rynek jest od ćwierćwiecza niezwykle ważny dla GE.

Mogą Ci się również spodobać

Bitcoin pożera prąd jak Szwajcaria, a truje tyle, co Kansas City

Waluta jest wirtualna, ale koszty obrotu nią – już nie. Bitcoin zużywa tyle energii, ...

Nigeria: koncern naftowy winien państwu miliardy

Nigeryjski państwowy koncern energetyczny jest winien budżetowi równowartość 25 mld dolarów. Przez pięć lat ...

PGE: Pastuszko już w zarządzie, wkrótce zmiany w radzie

W czwartek uchwałą rady nadzorczej Polskiej Grupy Energetycznej do zarządu delegowano Marka Pastuszko. Będzie ...

Sankcje na Iran zabolą Polskę

Droższa ropa, słabszy złoty, a nawet ograniczenie eksportu i inwestycji – to możliwe konsekwencje konfliktu USA ...

Nord Stream-2 szuka pieniędzy

Należąca do Gazpromu spółka rozbudowując gazociąg północny potrzebuje około 6 mld euro na dokończenie ...

Udziałowcy Nord Stream 2 wycofują wniosek o zgodę UOKiK na założenie spółki

Udziałowcy konsorcjum mającego zbudować i eksploatować gazociąg Nord Stream 2 poinformowali w piątek, że ...