#RZECZoBIZNESIE: Katarzyna Guzek: Jak zabezpieczyć Polskę przez 20 stopniem zasilania?

ekonomia.rp.pl

Ostatni raport ENTSO-E, organizacji zrzeszającej operatorów sieci przesyłowych w Europie alarmuje, że Polska będzie w najtrudniejszej sytuacji w UE. Czy mamy powody do obaw?

 

Czy tego lata grozi nam powtórka z ubiegłego roku, kiedy ogłaszaliśmy 20 stopień zasilania? Zdaniem ekspertów nie możemy wykluczyć takiego ryzyka. Jakie jest na to remedium? Czy rozwiązaniem powinny być większe inwestycje w Odnawialne Źródła Energii?

– Odpowiedzią jest rozwój energetyki obywatelskiej, czyli takiego systemu, w którym kluczową rolę odgrywa OZE. Wiemy już, bo są takie ekspertyzy, że Polska ma ogromny i niewykorzystany potencjał w rozwoju tego sektora. Niestety na przeszkodzie stoi bardzo skomplikowane prawo, które nie idzie na rękę przedsiębiorcom chcącym inwestować w tę branże – wyjaśniała Katarzyna Guzek, rzeczniczka prasową Greenpeace.

– Zwracamy uwagę na to, że Polska zamiast uciekać się do rozwiązań jakimi jest sprowadzanie czy to energii, czy surowców energetycznych z zewnątrz, powinna inwestować w rozwój właśnie mikroenergetyki – wyjaśniała.

Czy nowa ustawa regulująca polski rynek OZE to zmieni?

– Obecnie w sejmie procedowana jest ustawa dotycząca OZE, ale ona znów nie rozwiązuje tego problemu. W ubiegłym roku przyjęto taryfy dla przydomowych małych elektrownii OZE. W tym roku mamy nowelizację tej ustawy i już wszystko wskazuje na to, że partia rządząca chce odebrać taryfy gwarantowane tym osobom, które mogłyby potencjalnie produkować przydomową energię – wyjaśniała.

– To ogromny problem. Zarówno dla tych rodzin, które chciały inwestować w przydomowe elektrownie OZE, ale także dla przedsiębiorców. Już teraz przemysł OZE zatrudnia 33 tys. osób. Wiemy z analiz, że do 2030 r. nawet 100 tys osób mogłoby znaleźć zatrudnienie w tym sektorze. Niestety bez tych regulacji i bez impulsu do rozwoju takiej możliwości nie będzie – mówiła.

Czy jednak OZE jest najlepszą odpowiedzią na polskie problemy energetyczne? Obecnie stoimy przed pytaniem, na co postawić i co powinno stanowić fundamenty systemu energetycznego. Obecnie jest nim węgiel, ale nie jest to przyszłościowy surowiec, z powodu wysokich opłat klimatycznych. Co pozostaje? Atom?

– Patrząc na perspektywy rozwoju oraz potencjale polskiej energetyki – i mówię tutaj o scenariuszu długoterminowym nawet do 2050 r. – to zobaczymy, że Polska nie potrzebuje energii jądrowej. To czego potrzebujemy, to inwestycji w poprawę efektywności. W tym miejscu drzemie ogromny i niewykorzystany obecnie potencjał. Zbyt mało się dzieje w tym zakresie – mówiła.

– Drugą rzeczą jest rozwój całego miksu energetycznego opartego na OZE. Kiedy mówimy o zielonej energii to zwykle myślimy o energii z wiatru i słońca. TO jednak nie wszystko. Możemy śmiało produkować energię w małych i mikrogazowniach, możemy wykorzystywać źródła geotermalne, które w Polsce są. Ten miks może być zróżnicowany. Nie możemy się skupiać wyłącznie na jednym kierunku – podkreślała.

– Jeśli wykorzystamy wszystkie możliwości jakie mamy na stole, to uniezależnimy się od dostaw energii i surowców energetycznych z zewnątrz. Nie będziemy też musieli inwestować w energetykę jądrową, która jest bardzo droga – podsumowała.

Mogą Ci się również spodobać

Czarny scenariusz dla ropy

Na początku ubiegłego roku Ed Morse, szef zespołu analityków surowcowych Citigroup, prognozował że cena ...

Atak na supertankowce w Zatoce Omańskiej

Doszło do eksplozji na dwóch supertankowcach w Zatoce Omańskiej. Podejrzewaną przyczyną są ataki terrorystyczne ...

USA importują ropę z Rosji

Średnio 300 tysięcy baryłek rosyjskiej ropy i produktów naftowych importują dziennie odbiorcy ze Stanów ...

Legalna sprzedaż paliw skazana na wzrost

Skuteczna walka z szarą strefą, program Rodzina 500+ i niepokoje w Europie spowodują w ...

Sieć stacji paliw Grupy Lotos powiększyła się do 490 obiektów

Sieć stacji paliwowych Grupy Lotos powiększyła się w ostatnich dniach grudnia tego roku o ...

Gaz z Norwegii do Polski coraz bliżej

Wkrótce Gaz-System i Energinet ogłoszą procedurę rezerwacji przepustowości na gazociąg z norweskich złóż do ...