#RZECZoBIZNESIE: Polska musi inwestować w OZE

Rzeczpospolita

2021 może być rokiem niedoboru mocy w Polsce – mówi Mariusz Mielczarek z General Electric.

 

Czy grożą nam wyłączenia prądu w tym sezonie letnim?

Mam nadzieję, że nie – mówi Mariusz Mielczarek, ekspert ds energetyki, dyrektor governmental affairs General Electric. Przypomniał, że Polskie Sieci Energetyczne zapewniają, że w tym roku nam wyłączenia nie grożą. Natomiast w specjalnym raporcie PSE ostrzega przed takimi wyłączeniami w przyszłości.

2021 może być rokiem niedoboru mocy w Polsce. – To dziura kilku gigawatów – mówi Mariusz Mielczarek. Polska musi modernizować bloki energetyczne i infrastrukturę, a także dostosować je do norm środowiskowych.

– Polska może się ratować importem oraz miksem energetycznym, który nadal w 90 proc. jest oparty na węglu – podkreśla Mielczarek. – Polska musi to zmienić – dodaje. Takie są wymagania ekonomiczne, ale także środowiskowe.

– Kogeneracja to jest coś na co powinna postawić Polska w przyszłości – podkreśla dyrektor Mielczarek.

– Atom to decyzja polityczna. To jest droga technologia, trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw – mówi dyrektor governmental affairs General Electric i dodaje, że „jeśli wyjdzie, ze w miksie energetycznym zmieści się atom – to czemu nie”.

Rozwój OZE zostało wyhamowane przez nowa ustawę, która najmocniej uderza w rozwój energii wiatrowej. – Energia odnawialna ma przyszłość i jej udział w miksie będzie rósł – nawet wbrew obecnej ustawie – uważa Mielczarek i dodaje, że na całym świecie najbardziej inwestuje się właśnie w energię wiatrową.

– Obecnie bezpieczeństwo energetyczne polski jest zapewnione, ale przyszłość może być niepewna – podkreśla Mariusz Mielczarek. Decyzje, które dziś podejmiemy zdecydują o naszym bezpieczeństwie za 10 czy 15 lat.

Mogą Ci się również spodobać

Arktyka za droga dla nafciarzy

Trzy wielkie koncerny naftowe zrezygnowały z licencji na złoża w amerykańskiej Arktyce. Okazały się ...

Prezes Orlenu kontynuuje strategię poprzednika

Podstawowe cele koncernu się nie zmieniają. Jednocześnie nie jest wykluczony przegląd strategii, tak by ...

URE wzywa firmy energetyczne do korekty wniosków taryfowych

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wezwał przedsiębiorstwa energetyczne do wyjaśnień i korekty złożonych wniosków taryfowych. ...

Ostrołęka C: wyniki przetargu za kilka dni

Projekt ostrołęckiej inwestycji Energi będzie miał napięty harmonogram. Bo ma starać się o wsparcie ...

Orlen podpisał list intencyjny z PKP Cargo

Płocki koncern i największy polski przewoźnik kolejowy zawarły porozumienie dotyczące współpracy w obszarze transportu, ...

Import węgla idzie na rekord. Głównie z Rosji

Polskie kopalnie nie dają rady z zaspokojeniem krajowych potrzeb, dlatego czarne paliwo z zagranicy ...