#RZECZoBIZNESIE: Polska musi inwestować w OZE

Rzeczpospolita

2021 może być rokiem niedoboru mocy w Polsce – mówi Mariusz Mielczarek z General Electric.

 

Czy grożą nam wyłączenia prądu w tym sezonie letnim?

Mam nadzieję, że nie – mówi Mariusz Mielczarek, ekspert ds energetyki, dyrektor governmental affairs General Electric. Przypomniał, że Polskie Sieci Energetyczne zapewniają, że w tym roku nam wyłączenia nie grożą. Natomiast w specjalnym raporcie PSE ostrzega przed takimi wyłączeniami w przyszłości.

2021 może być rokiem niedoboru mocy w Polsce. – To dziura kilku gigawatów – mówi Mariusz Mielczarek. Polska musi modernizować bloki energetyczne i infrastrukturę, a także dostosować je do norm środowiskowych.

– Polska może się ratować importem oraz miksem energetycznym, który nadal w 90 proc. jest oparty na węglu – podkreśla Mielczarek. – Polska musi to zmienić – dodaje. Takie są wymagania ekonomiczne, ale także środowiskowe.

– Kogeneracja to jest coś na co powinna postawić Polska w przyszłości – podkreśla dyrektor Mielczarek.

– Atom to decyzja polityczna. To jest droga technologia, trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw – mówi dyrektor governmental affairs General Electric i dodaje, że „jeśli wyjdzie, ze w miksie energetycznym zmieści się atom – to czemu nie”.

Rozwój OZE zostało wyhamowane przez nowa ustawę, która najmocniej uderza w rozwój energii wiatrowej. – Energia odnawialna ma przyszłość i jej udział w miksie będzie rósł – nawet wbrew obecnej ustawie – uważa Mielczarek i dodaje, że na całym świecie najbardziej inwestuje się właśnie w energię wiatrową.

– Obecnie bezpieczeństwo energetyczne polski jest zapewnione, ale przyszłość może być niepewna – podkreśla Mariusz Mielczarek. Decyzje, które dziś podejmiemy zdecydują o naszym bezpieczeństwie za 10 czy 15 lat.

Mogą Ci się również spodobać

Dywidenda PKN Orlen za 2015 r. wyniesie 2 zł na akcję

Dywidenda PKN Orlen z zysku netto za 2015 r. wyniesie 2 zł na jedną ...

EDF: Do dalszych negocjacji dopuszczeni IFM Investors oraz EPH

W związku ze sprzedażą aktywów EDF Polska wybrała do dalszych negocjacji na wyłączność dla ...

Przed nami lata taniej ropy

W przyszłym roku średnia cena baryłki Brenta wyniesie ok. 56 dol. Do 80 dol. ...

Akcje Rosnieft dla Indii i Chin

Moskwa chce dostać 11 mld dol. za blisko jedną piątą największego swojego koncernu naftowego. ...

Kluczowa termomodernizacja

Ponad 100 mld złotych w ciągu najbliższej dekady ma zostać przeznaczone na walkę o ...

Nowoczesna: w 2050 r. energetyka Polski bez węgla i atomu

Nowoczesna zaprezentowała swój projekt polityki energetycznej państwa. Partia deklaruje, że jej celem jest zapewnienie ...