G7 docenia ukraińskie reformy

Bloomberg

Wielka Siódemka pozytywnie oceniła reformy w sektorze energetycznym Ukrainy.

Liderzy USA, Niemiec, W. Brytanii, Francji, Japonii, Włoch i Kanady oraz szef Rady Europy Donald Tusk podczas zakończonego wczoraj spotkania w Japonii odnieśli się do reform, które podczas ostatnich dwóch lat miały miejsce na Ukrainie: „W kontekście kryzysu, który powstał między Rosją a Ukrainą, jeszcze raz podkreślamy, że energetyka nie może być wykorzystywana jako narzędzie nacisku politycznego lub zagrożenia bezpieczeństwa. Doceniamy poważne reformy polityki energetycznej Ukrainy i z naciskiem apelujemy na ich pogłębienie. Wzywamy do intensywniejszej współpracy między operatorem magistrali gazowych Ukrainy a podobnymi firmami w innych krajach” – cytuje fragment deklaracji G7 agencja Unian.

W ciągu dwóch lat rządów Arsenija Jaceniuka ceny rosyjskiego gazu spadły dwukrotnie; a od 25 listopada 2015 r Kijów w ogóle nie kupuje gazu w Rosji. System gazowy został przekierowany na zakupy gazu z Zachodu oraz na zwiększenie własnego wydobycia. Kraj ograniczył zapotrzebowanie gazu, dzięki wprowadzeniu termomodernizacji; podniesieniu cen do poziomu rynkowego.

Została przeprowadzona reforma największego koncernu kraju – Naftogazu (180 tys. pracowników); dzięki temu w tym roku po raz pierwszy przyniesie on zysk. Rosyjski monopol został też złamany w energetyce jądrowej Ukrainy; elektrownie zaczęły kupować paliwo w amerykańsko-japońskim koncernie Westinghouse Corp. Przez lata jedynym dostawcą był Rosatom.

Ukraina jest też ważnym eksporterem prądu. Popyt rośnie, bo cena jest bardzo konkurencyjna. Najwięcej kupują Węgry oraz Polska.

Mogą Ci się również spodobać

Powraca widmo letnich niedoborów mocy w energetyce

Miesiące wakacyjne to okres wytężonych wysiłków, by nie zabrakło prądu. Mają nas uratować dobrowolne ...

Turkmenistan szuka chętnych na ropę

Władze Turkmenistanu szukają inwestorów, którzy wyłożą pieniądze na uruchomienie wydobycia ropy z kolejnego zasobnego ...

KE przestawi gazowe regulacje

Pakiet bezpieczeństwa dostaw, mają przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa dostaw gazu zimnego do krajów ...

#RZECZoBIZNESIE: Marek Józefiak: Walkę ze smogiem zacznijmy od norm jakości węgla

Mam nadzieję, że te normy będą podyktowane naszym zdrowiem, a nie troską o kieszeń ...

Fiten po pierwszym kwartale na plusie

Zajmująca się handlem energią oraz gazem ziemnym spółka Fiten zanotowała lepsze wyniki w i ...

Projekty Gaz Systemu na unijnej liście priorytetów

Wśród projektów mających kluczowe znaczenie w integracji energetycznej po raz kolejny znalazły się strategiczne ...