G7 docenia ukraińskie reformy

Bloomberg

Wielka Siódemka pozytywnie oceniła reformy w sektorze energetycznym Ukrainy.

Liderzy USA, Niemiec, W. Brytanii, Francji, Japonii, Włoch i Kanady oraz szef Rady Europy Donald Tusk podczas zakończonego wczoraj spotkania w Japonii odnieśli się do reform, które podczas ostatnich dwóch lat miały miejsce na Ukrainie: „W kontekście kryzysu, który powstał między Rosją a Ukrainą, jeszcze raz podkreślamy, że energetyka nie może być wykorzystywana jako narzędzie nacisku politycznego lub zagrożenia bezpieczeństwa. Doceniamy poważne reformy polityki energetycznej Ukrainy i z naciskiem apelujemy na ich pogłębienie. Wzywamy do intensywniejszej współpracy między operatorem magistrali gazowych Ukrainy a podobnymi firmami w innych krajach” – cytuje fragment deklaracji G7 agencja Unian.

W ciągu dwóch lat rządów Arsenija Jaceniuka ceny rosyjskiego gazu spadły dwukrotnie; a od 25 listopada 2015 r Kijów w ogóle nie kupuje gazu w Rosji. System gazowy został przekierowany na zakupy gazu z Zachodu oraz na zwiększenie własnego wydobycia. Kraj ograniczył zapotrzebowanie gazu, dzięki wprowadzeniu termomodernizacji; podniesieniu cen do poziomu rynkowego.

Została przeprowadzona reforma największego koncernu kraju – Naftogazu (180 tys. pracowników); dzięki temu w tym roku po raz pierwszy przyniesie on zysk. Rosyjski monopol został też złamany w energetyce jądrowej Ukrainy; elektrownie zaczęły kupować paliwo w amerykańsko-japońskim koncernie Westinghouse Corp. Przez lata jedynym dostawcą był Rosatom.

Ukraina jest też ważnym eksporterem prądu. Popyt rośnie, bo cena jest bardzo konkurencyjna. Najwięcej kupują Węgry oraz Polska.

Mogą Ci się również spodobać

Norwegia zakaże oleju opałowego

Za trzy lata w Norwegii nie można już będzie używać oleju opałowego i nafty ...

Exxon tęskni za Rosją

Amerykański gigant paliwowy boi się, że straci kontrakty i licencje w Rosji. Chce od ...

Ogrzewanie i chłodzenie z mniejszą emisją

Zużycie ciepła i chłodu to w UE około połowy energii konsumowanej, w 75 proc. ...

Tauron Ciepło szykuje inwestycje służące ograniczeniu niskiej emisji

Spółka Tauron Ciepło przygotowuje się do inwestycji, służących ograniczeniu tzw. niskiej emisji – jednego ...

Brudna ropa w ustach PERN

Węgrzy zabrali się za utylizację brudnej rosyjskiej ropy i czyszczenie „Przyjaźni”. Twierdzą, że na ...

Instalacje dla Lotosu za 1,26 mld zł

Na 1,26 mld złotych opiewa kontrakt, jaki spółka Lotos Asfalt podpisała z KT Kinetics ...