#RZECZoBIZNESIE: Konsument nie może mieć za dobrze

ekonomia.rp.pl

Ustawa odległościowa zwana często ustawą wiatrakową zmieniła zasady gry na rynku OZE.

 

– Problem polega na tym, że wszystkie te ustawy które związane są z Odnawialnymi Źródłami Energii, mają jedną cechę wspólną. One zmieniają reguły gry, które były określane jakiś czas temu. Z punktu widzenia biznesu wielokrotnie podkreślano, że nie jest istotne jakiego rodzaju ustalenia zapadają, tylko ważne jest, by one były trwałe w okresie dłuższym, niż kadencja jednego rządu – mówił Wojciech Warski z Business Centre Club.

– Przyjęta obecnie ustawa, tzw. ustawa wiatrakowa, zmienia te reguły. Inwestycje, które dotąd były czynione, będą nadal postępować. Nie mamy jednak co liczyć na to, że prędko zobaczymy nowe – wskazywał.

Czy to oznacza, że można szacować straty firm, które już rozpoczęły inwestycje?

– Bezpośredniego wyliczenia, ile straciły firmy, które już rozpoczęły inwestycje, nie ma. Firmy budzą się jednak w rzeczywistości, w której kontynuowanie tych inwestycji jest nieopłacalne. Trzeba pamiętać, że proces inwestycyjny w tym przypadku jest dosyć długi. Mówimy tutaj o spółkach, które dwa, trzy, czy cztery lata temu postanowiły te inwestycje zrealizować. W te projekty zaangażowane są duże pieniądze, duże kredyty i w tej chwili nie ma szans na odzyskanie tych pieniędzy. W skali kraju są to dziesiątki, albo setki milionów złotych – mówił.

Czy to zamieszanie odbije się na konsumentach i na cenach energii w Polsce?

– Na cenę energii w kraju niekorzystnie wpływa szereg elementów, które chyba się sprzysięgły, byśmy my konsumenci nie mieli za dobrze i nie mieli za tanio – wyjaśniał.

– Bezpośredniego przełożenia na ceny i wzrostu z dnia na dzień nie będzie. Musimy jednak pamiętać, że OZE miały zastąpić bardzo nieefektywną energetykę węglową. I tego zastąpienia nie będzie – podkreślał.

Jak wytłumaczyć te działania? Coraz częściej pojawiają się głosy, brzmiące trochę jak teoria spiskowa, że celem nowego prawa jest osłabienie, a następnie przejęcie firm działających na rynku OZE w Polsce.

– Ta teoria spiskowa jest powtarzana przez tak wiele osób, że trudno odnieść się wrażeniu że w tej teorii jest jakieś ziarno prawdy. Przyjrzyjmy się temu, co się stało w Czechach jakąś dekadę temu. Na przełomie wieków bardzo popularna była w Czechach fotowoltanika, czyli panele słoneczne. Stworzono takie warunki, że biznesowi opłacało się inwestować. Następnie rząd stwierdził, że nie ma tak dobrze i teraz my wejdziemy do gry. Warunki odkupu energii zmieniono tak drastyczni i tak niekorzystnie, że firmy które tym się zajmowały i chciały zarabiać na tym, zaczęły padać jak muchy – mówił.

– Co zrobiło państwo? W pierwszym kroku zostało to przejęte przez banki, bo wszystko stało na kredytach, a następnie banki ochoczo za ułamek ceny pozbyły się tego na rzecz państwowego koncernu energetycznego – wyjaśniał.

– Fotowoltanika została zamrożona w Polsce. Analogia do sytuacji w Polsce jest bardzo uderzająca. Tam fotowoltanika, a u nas energetyka wiatrowa – wyjaśniał.

Mogą Ci się również spodobać

Kijów nie chce rosyjskiego uranu

Ukraina chce uniezależnić swoje elektrownie jądrowe od rosyjskiego paliwa. W ciągu dwóch–trzech lat zastąpi ...

Napięty terminarz dla wiatraków Orlenu

Na przełomie czerwca i lipca płocki koncern wybierze doradcę technicznego do projektu budowy farm ...

Republiki bałtyckie zostaną odcięte od rosyjskiej sieci

Komisja Europejska rozpoczyna rozmowy z Rosją o odłączeniu sieci energetycznych nadbałtyckich republik od systemu ...

Przetarg PSE na kolejne negawaty

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ogłosiły kolejny przetarg na pozyskanie wolumenu usług redukcji zapotrzebowania w wymiarze ...

Zza Atlantyku przypłyną do Świnoujścia kolejne statki z gazem

Wizyta prezydenta USA na razie przyniosła tylko deklaracje polityczne. Na konkretne umowy trzeba trochę ...

Zatrzymano byłego prezesa PKN Orlen

Na polecenie prokuratury zatrzymano trzy osoby z byłego kierownictwa koncernu, w tym Jacka K. ...