Ekokogeneracja widzi duży potencjał w mniejszych miastach

Bloomberg

Notowana na NewConnect spółka chce skoncentrować się na budowaniu instalacji „pod klucz” do produkcji energii cieplnej ze śmieci.

Środki na zwiększenie potencjału produkcyjno-montażowego będą pochodziły m.in. z emisji akcji. O podwyższeniu kapitału zdecyduje nadzwyczajne walne zgromadzenie zwołane na 10 marca. W ramach emisji dwóch serii akcji Ekokogeneracja będzie chciała pozyskać do 350 tys. zł.

Spółka chce się w ten sposób przygotować na wzrost liczby zamówień. A jest na to potencjał. – Prowadzimy rozmowy w ponad 30 lokalizacjach w Polsce na temat budowy w ciepłowniach instalacji do produkcji energii cieplnej z odpadów palnych o mocy od 2,4 do 10 MW – mówi Wojciech Rychlicki, prezes Ekokogeneracji.

Rychlicki twierdzi, że już w końcówce ubiegłego roku dało się odczuć zwiększone zainteresowanie budową takich instalacji wśród małych i średnich miast. Ma to związek z wejściem w życie od stycznia 2016 roku przepisów zakazujących składowania odpadów palnych o kaloryczności powyżej 6000 kj/kg.

– Jeśli w kilku kolejnych latach w Polsce nie powstanie więcej instalacji do energetycznego wykorzystywania odpadów palnych nienadających się do recyclingu, czekają nas gigantyczne kary za łamanie dyrektyw UE dotyczących gospodarki odpadowej – argumentuje szef Ekokogeneracji, która dziś jest w stanie zrealizować pod klucz kilka takich instalacji rocznie.

Na pytania o możliwą do realizacji liczbę instalacji w przyszłości Rychlicki nie odpowiada wprost. Sygnalizuje jednak, że potencjał rynku, na którym działa na terenie małych i średnich miast w Polsce ok. 300 ciepłowni, pozwala spokojnie patrzeć w przyszłość. – Działający tu dostawcy małych instalacji do produkcji energii cieplnej z odpadów mogą mieć raczej problem z nadmiarem zamówień niż z brakiem – dodaje.

Nie bez znaczenia jest to, że może się otworzyć nowe źródło do finansowania takich projektów z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Do tej pory NFOŚiGW oferował wsparcie tylko dla dużych instalacji. Ale po przeprowadzonych pod koniec roku konsultacjach jest szansa na zmianę kryteriów.

Mogą Ci się również spodobać

Więcej energii elektrycznej trafia do Polski z Ukrainy

W I półroczu Ukraina o 60 proc. zwiększyła eksport prądu do sieci sąsiadów. Za ...

Folwark zwany Gazprom

Największy bank Rosji przygotował raport miażdżąco krytyczny dla zagranicznych inwestycji Gazpromu. Koncern stał się prywatnym ...

Niemiecka wolta klimatyczna. Polski rząd ma kłopot

Angela Merkel nie wyklucza poparcia postulatu dekarbonizacji europejskiej gospodarki do 2050 roku. To kłopot ...

Złoże Przemyśl zapewni PGNiG więcej gazu

W ciągu pięciu lat koncern chce zwiększyć wydobycie błękitnego paliwa na Podkarpaciu o 28 ...

Michał Kurtyka, wiceminister środowiska, pełnomocnik rządu ds. konferencji klimatycznej w Katowicach

Kurtyka: Katowice tworzą historię globalnej polityki klimatycznej

Warto osiągnąć porozumienie w Katowicach mimo różnych interesów tak wielu uczestników konferencji – mówi Michał ...

Tchórzewski: nie ma alternatywy dla atomu

Z atomu chcemy mieć do 10 proc. w miksie. Ramy dla rozwoju odnawialnych źródeł ...