Ekokogeneracja widzi duży potencjał w mniejszych miastach

Bloomberg

Notowana na NewConnect spółka chce skoncentrować się na budowaniu instalacji „pod klucz” do produkcji energii cieplnej ze śmieci.

Środki na zwiększenie potencjału produkcyjno-montażowego będą pochodziły m.in. z emisji akcji. O podwyższeniu kapitału zdecyduje nadzwyczajne walne zgromadzenie zwołane na 10 marca. W ramach emisji dwóch serii akcji Ekokogeneracja będzie chciała pozyskać do 350 tys. zł.

Spółka chce się w ten sposób przygotować na wzrost liczby zamówień. A jest na to potencjał. – Prowadzimy rozmowy w ponad 30 lokalizacjach w Polsce na temat budowy w ciepłowniach instalacji do produkcji energii cieplnej z odpadów palnych o mocy od 2,4 do 10 MW – mówi Wojciech Rychlicki, prezes Ekokogeneracji.

Rychlicki twierdzi, że już w końcówce ubiegłego roku dało się odczuć zwiększone zainteresowanie budową takich instalacji wśród małych i średnich miast. Ma to związek z wejściem w życie od stycznia 2016 roku przepisów zakazujących składowania odpadów palnych o kaloryczności powyżej 6000 kj/kg.

– Jeśli w kilku kolejnych latach w Polsce nie powstanie więcej instalacji do energetycznego wykorzystywania odpadów palnych nienadających się do recyclingu, czekają nas gigantyczne kary za łamanie dyrektyw UE dotyczących gospodarki odpadowej – argumentuje szef Ekokogeneracji, która dziś jest w stanie zrealizować pod klucz kilka takich instalacji rocznie.

Na pytania o możliwą do realizacji liczbę instalacji w przyszłości Rychlicki nie odpowiada wprost. Sygnalizuje jednak, że potencjał rynku, na którym działa na terenie małych i średnich miast w Polsce ok. 300 ciepłowni, pozwala spokojnie patrzeć w przyszłość. – Działający tu dostawcy małych instalacji do produkcji energii cieplnej z odpadów mogą mieć raczej problem z nadmiarem zamówień niż z brakiem – dodaje.

Nie bez znaczenia jest to, że może się otworzyć nowe źródło do finansowania takich projektów z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Do tej pory NFOŚiGW oferował wsparcie tylko dla dużych instalacji. Ale po przeprowadzonych pod koniec roku konsultacjach jest szansa na zmianę kryteriów.

Mogą Ci się również spodobać

Niemcy: protest przeciwko belgijskiej atomówce

Belgia ponownie uruchamia elektrownię atomową Tihange 2. Niemcy protestują. Tihange znajduje się na granicy ...

Energetyka nie ma wyboru, musi przestawić się na OZE

Polityka klimatyczna i sytuacja ekonomiczna (cena węgla) zmusza firmy do przestawienia się na OZE ...

Trump zmienił zdanie o Nord Stream-2

Amerykański prezydent zmienił zdanie i zapowiedział, że nie będzie restrykcji wobec zachodnich firm zaangażowanych ...

Będą pieniądze na walkę ze zmianą klimatu

Donald Tusk zadeklaruje na szczycie ONZ neutralność klimatyczną UE do 2050 roku. Bruksela ma ...

Największy handel zasobami Zatoki Meksykańskiej

Tak wielki przetarg na roponośne działki w Zatoce Meksykańskiej Amerykanie zorganizowali po raz pierwszy ...

Rosja dała zniżkę Ukrainie

Na prośbę Ukrainy, Rosja zgodziła się obniżyć cenę gazu do 247 dol. za tysiąc ...