#RZECZoBIZNESIE: Anna Ogniewska: Rynek mocy zabetonuje system oparty na węglu

tv.rp.pl

Scentralizowany system oparty na dużych blokach energetycznych, rodem z PRLu, to przestarzały model – mówi Anna Ogniewska z Greenpeace, gość programu Michała Niewiadomskiego.

Temat rynku mocy i finansowania dużych inwestycji energetycznych jest ciągle aktualny.

– Pytanie, czy warto inwestować w duże bloki energetyczne. Trzeba zastanowić się nad strategią energetyczną Polski i polityką bezpieczeństwa energetycznego. Wielu ekspertów mówi, że scentralizowany system oparty na dużych blokach energetycznych, rodem z PRLu, to przestarzały model. W tej chwili cały świat zmierza w kierunku zupełnie innych rozwiązań – mówił Ogniewska.

Zaznaczyła, że powinniśmy też iść w kierunku rozproszonych źródeł energii, a nie patrzeć na to jaką mamy w tej chwili infrastrukturę i jak zabetonować obecny system, który tylko wspiera interesy czterech największych koncernów energetycznych. – Próbujemy utrzymywać sektor oparty na przestarzałym węglu – oceniła.

Ogniewska stwierdziła, że Polska potrzebuje inwestycji w energetykę i bezpieczeństwo energetyczne. – Aktualna ustawa o rynku mocy zabetonuje obecny system oparty na węglu – mówiła.

Gość zauważyła, że duże firmy coraz więcej inwestują, również w Polsce, w odnawialne źródła energii, które będą zasilały ich własną produkcję. – Dzięki temu mogą się do pewnego stopnia uniezależnić od zewnętrznych dostawców – tłumaczyła.

– Nie wiem, czy energia będzie tania, jeśli Polacy do rynku mocy będą musieli dopłacić 26,9 mld zł netto. To są najbardziej konserwatywne wyliczenia oparte na ocenia skutków regulacji. Z tego 7 mld zapłacą gospodarstwa domowe, 15 mld zł zapłacą małe i średnie firmy. Te firmy będą coraz bardziej tracić poprzez wprowadzenie rynku mocy w Polsce – zaznaczyła Ogniewska.

Przypomniała, że Komisja Europejska zaproponowała, iż dotacje do energetyki węglowej będą mogły być przyznawane tylko dla źródeł, które emitują poniżej 550 g CO2/kWh.

– Polski sektor energetyczny emituje ponad 800 g CO2/kWh, więc może być problem – oceniła.

– Jeżeli te pakiety wejdą w życie, może się okazać, że cały rynek mocy nie będzie mógł zafunkcjonować. Za kilka lat może być tak, że obywatele będą musieli płacić dodatkowo za rozwiązanie kontraktów mocowych – prognozowała.

Podkreśliła, że jeśli chcielibyśmy mieć tanią energię, to nie możemy doprowadzać do sytuacji, w której Polacy coraz więcej płacą na węgiel.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ropa znów ma być po 50 dolarów

Do początku marca mają zakończyć się konsultacje między OPEC i producentami ropy nie należącymi ...

Firmy pod rękę w Ostrołęce

Wspólny projekt Energi i Enei może stać się wstępem do kolejnych i konsolidacji sektora. ...

Gazprom opóźnia zwrot nadpłaty

Rosjanie na ten rok przenieśli zwrot nadpłaconych przez europejskich klientów ok. 1,5 mld dol. ...

Ceny gazu mogą wzrosnąć

Wszystkie firmy importujące błękitne paliwo do Polski będą musiały tworzyć zapasy. To spowoduje wzrost ...

Poprawia się klimat dla ekosiłowni

Będą taryfy gwarantowane i premium dla biogazowni i elektrowni wodnych, a także działania naprawcze ...

Unimot ma nowego prezesa

Od Nowego Roku pracami zarządu paliwowej spółki pokieruje Maciej Szozda. Dotychczasowy prezes obejmie stanowisko ...